Proteus ares-ısıs yardım

Başlatan kağan1, 13 Şubat 2016, 10:11:05

kağan1

Arkadaşlar proteus areste çizim yapıyorum takıldığım bir konu var paylaşmak istiyorum,
board edge kare yapıyorum sonra son tools menusunden power plane generatoru seçiyorum ve çıkan menuye ok deyince karenin içi şase kaplanıyor bunda problem yok fakat elemanların pinini şaseye bağlıyamıyorum..ne yapmam gerekiyor   not:proteus 7.0

İlyas KAYA

Power plane seçerken açılır menüden NET= GND(power) ı seçmeniz gerekir. Aynı zamanda isisde en az bir tane ground pin kullanmanız gerekir.
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

ersangundogdu

Peki bu işlemi isisten aktarmadan direk baskıyı kendimiz çizdi isek nasıl yaparız?

Burak

Ω Gens Una Sumus Ω

İlyas KAYA

Alıntı yapılan: ersangundogdu - 14 Şubat 2016, 11:23:12
Peki bu işlemi isisten aktarmadan direk baskıyı kendimiz çizdi isek nasıl yaparız?

Daha önce ares de isisden aktarılmadan çizilmiş ise yine isis den malzeme listesine bir tane PIN alın ve direk GND bağlantısı yapın.
İsis de bu dosyayı kayıt ederken daha önce ARES de çizdiğiniz pcb nin dosya adı ile aynı adda ve aynı klasöre kayıt edin.

İSİS den ares 'e geçiş butonuna basın.
Daha önce ARES de çizdiğiniz çizim gelecek.  ARES de soldaki toolbardan fare imlecinin altındaki "COMPONENT MODE" 'u tıklayın ve oradaki PIN'i çizime ekleyin.
Daha sonra power plane olmasını istediğiniz tüm pinleri buraya ;
Toolbar 'dan "Rastnets Mode" 'u seçip ekleyin.

Bundan başka çözüm yolu yok.

Bu nedenle her işi İSİS de çizin , paketleri isis de ayarlayın diyoruz sürekli. ARES de bir tane pin bile ekleseniz bunu önce isis 'de ekleyin sonra ARES 'e aktarın.

ersangundogdu

Sayın İlyas Kaya; söylediklerini aynen uyguladım ama yine aynısı oldu. Dahası yeşil çizgiler ortaya çıktı. Ama çok önemli değil. Asitten önce asetat kalemi ile birleştiriyorum gereken yerleri. Cevabın için teşekkürler...

İlyas KAYA

Eğer yeşil çizgiler çıktı ise doğru yoldasınız demektir. O yeşil çizgiler hangi hattın hangi hatta bağlanacağını gösteriyor. Hata payını ortadan kaldırıyor.

Olmadı değil bence siz yapamamışsınız.

kağan1

İlyas bey resimle anlatmanız mümkünmü acaba
Eklediğim resimdeki boş pinlerden birisini gnd ye eklemek istiyorum fakat olmuyor

İlyas KAYA

Siz çizimi ekleyin onun üstünden anlatım yapayım.

ersangundogdu

Teşekkür ederim İlyas Kaya.

İlyas KAYA

Şuan video yükleniyor yüklendiğinde ekleyeceğim.
Nasıl yapıldığını görebilirsiniz. Sizin çizimi kullanmadım çünkü yazdıktan sonra internetim kesildi (artık modemi değişme zamanı geldi sanırım son 1 haftadır wifi 'ı kapatıyor.) bende kendim yapayım dedim.
Umarım yine bir kesilme olmaz..

Bu arada çizimde ARES de PCB alanı belli değil. Yani Bir pcb alanı çizip buna sağ tıklayıp "change Layer" seçip , Board Edge seçmeni gerekir. Aksi halde "power plane generator" ile yapamazsınız.

kağan1

Tamamdır İlyas bey videolu anlatımınızı bekliyorum ilginiz için teşekkür ederim

İlyas KAYA

Yüklendi linke tıklayarak izleyebilirsiniz. Kolay gelsin.
(Görüntü kalitesini youtube da arttırırsanız yazılar net görünecektir.)

https://www.youtube.com/watch?v=uRVxH19jrrc

kağan1

Allah razı olsun çok mutlu oldum 3 gündür uğraşıyordum şimdi yapabildim tekrardan teşekkür ederim

ersangundogdu