Bir sorum olacak....

Başlatan efsanepoldem, 06 Şubat 2012, 11:26:13

efsanepoldem

Formdaki herkese merhabalar. Tarama yöntemi ile en fazla kaç display sürülebilir? Konu hakkında bilgisi olanların cevaplarını bekliyorum

ELZEMEFE

ezbere konuşmak istemiyorum ama bu tamamen yazılımla alakalı  olur...
kaç tane derken sayı kastın tam olarak belirli bir  syı varmı aklında onu söylersen ona göre daha kesin konuşabiliriz..

ete

Taramalı sistemde her bir displayin 1 sn de en az 25 defa taranması gerekir. Daha az olursa göz taramayı hisseder.
Bu durumda hesabı şöyle yapmak gerekir.
1 display olur ise 1000/25 =40 ms yani her 40 ms de bir displayi taramak gerekir.
2 dispaly olur ise 1000/25=40 ve 40/2 = 20 her 20 ms de bir her bir displayi taramak gerekir.
3 display olur ise  1000/25=40 ve 40 /3 = 13  ve her 13 ms de bir her bir displayi taramak gerekir.
4 display olur ise  40/4=10 demekki her 10 ms de bir her bir displayi taramak gerekir.
5 display olur ise  40/5= 8 ms demekki her 8 ms de bir her bir displayi taramak gerekir.
6 display olur ise  40/6= 6,6 ms demekki her bir displayı 6,6ms de bir taramak gerekir.
Burada dikkat edilecek şey displayin yanık kalma süresidir aynı zamanda . Yeterli parlaklığın sağlanabilmesi için displaylerin her birinin en azından 1 ms süre ile yanık kalmasıda gerekmektedir. O  halde hala sınırlar içerisinde olduğumuza före display adedini artırabiliriz.
7 display olur ise  40/7=5,7 ms
8 display olur ise 50/8=5 ms
9 display olur ise  40/9=4,4 ms
10 display olur ise 40/10=4 ms
görüldüğü gibi teorik olarak 10 display bile sürülecek durumdadır.
Tabiiki burada komut gecikmelerinide hesaba katmak gerekir. Zira 10 adet displayden hangisinin aktif edileceğinin de bir hesabı ve komutları vardır. Dolayısıyla bunada dikkat etmek gerekiyor.
Ete

Mucit23

hocam farklı donanımlar kullanarak belki 20 30 adet displayi bile tarayarak kullanabilirsiniz. Yeterki her dipslay 1-2 ms açık olarak yansın. Ama 74HC373 gibi bazı kaydeciler kullanmanız gerekiyor.
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

pwm.c

tarama yöntemi ile çok sayıda displey kullanmak parlaklığı azaltıyor. bu tarama birnevi yapay pwm oluşturur.
örneğin, 5 adet displey kullanıp 5v ile besliyorsak ledlerin yanıp sönme oranı 5/1 olacağından displey basına 1v düşer. gördüğünüz gibi 4 den fazla bağlamak iyi olmuyor.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

efsanepoldem

Cevaplarınız için hepinize teşekkür ederim. Ben 10 adet seven segment display sürmek istiyorum.  Araştırmalarıma göre 74595 veya 4094 gibi shift register lar kullanılarak yapılabilir veya max 7219 gibi. Fakat devreyi monte edeceğim yer PCB için oldukça küçük. Bunun için devreyi bayağı küçülltmem gerekiyor. Yardımlarınızı bekliyorum

ete

Aşağıdaki linkte verilen projeyi incele işini görebilir.

http://etepic.com/index.php?topic=5.0

Ete

pwm.c

ekran parlaklığı çok önemli değilse en az malzeme ile böyle olabilir.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

efsanepoldem

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Sn. ete vermiş olduğunuz örnek bayağı kafama yattı. Bu programı düzenleyip, kendime uyarlayacağım. Teşekkürler.....

halilgaliç

ELZEMEFE

Tarama değilde her birini 74595  ile sürsen olmazmı _?
kod açısından kullanım açısında daha iyi olur
istedğin gibi müdahal edersin..