16f628a devresi hata nerede

Başlatan karatlk, 18 Şubat 2016, 23:20:53

karatlk

Arkadaşlar öyle bir devre tasarlanan gerekiyor ki  5 tane odamız var bu odalara çağrı sistemi yapmalıyım odalardan birinde butona basılınca o odaya ait led yanacak ve yanik kalacak aynı zamanda butona basılı olduğu sürece bir buzer çalacak buton bırakılsa bile odada bulunan 2. Bir butona basılan kadar led  yanık kalacak ve buzer 5 saniye aralıklar ile 1 er saniye çalacak bu işlemi 16f628 ile yapmam mümkün mü  16f877a ile isiste Devreyi kurdum ldmicro ile yazıp derledigimde isiste çalıştı ancak picket2  ile pic atiyorum hiç bir gelişme yok ldmicro da 16f877a yok sadece 16f877 bu sorun yaratımı yoksa ben devrenin isis te görünmeyen besleme kısmında mı hata yapıyorum anlayamadım güç kaynağı olarak 5v cep telefonu sarj aleti kullaniyorum 11-12_31_32 numara li pinler den besleme yapıyorum fikri olan arkadaşlar yardım etmenizi rica ediyorum.konu benim için oldukça önemli

İlyas KAYA

16f628a ile de yapılabilir. Ortada devre şeması yada kod olmadığı için ancak bu soruya cevap verebilirim.
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

ete

Besleme bacaklatın doğru ama ya ters ise. İşlemciye kristal bağlamadın ise yada kristale kondansatör bağlamamışsan yada mclr pinine pullup vermemiş isen bu devre çalışmayacaktır.
Daha başka sebeplerde olabilir ama ancak devre şemasına bakınca hatırlar insan.

Ete

karatlk

Alıntı yapılan: ete - 19 Şubat 2016, 07:40:50
Besleme bacaklatın doğru ama ya ters ise. İşlemciye kristal bağlamadın ise yada kristale kondansatör bağlamamışsan yada mclr pinine pullup vermemiş isen bu devre çalışmayacaktır.
Daha başka sebeplerde olabilir ama ancak devre şemasına bakınca hatırlar insan.

Ete
ete hocam ben bu işte yeniyim kristal ve 22pf kondansatörleri bağladım ama mclr pullup yapmadım mclr kullanmadan yapamam mı yada 16f628 in dahili osilatörü var diye biliyorum onu nasıl kullanırım acaba ldmicro ile yazıp derleyerek picket 2 ile atsam olurmu acaba
ekte isis ve ld micro devrelerini atıyorum onlar similatör olarak çalışıyor pratikte kimse yok gelişmeleri yine yazacağım biraz daha kafa yorayım ve denemeler yapayım ilginize cok teşekkür ederim.

ete

Dahili osc sigorta ayarlarından verilir. Mclr direnci olmadan da çalışır ancak onunda sigorta ayarlarından iptal edilmesi gerekir .
Programını göremedik acaba programdan sigorta ayarı veriyormusun yoksa pickit2 denmi ayarlıyorsun belli değil.
Sorunun büyük ihtimalle sigorta ayarları. Bunları programdan vermeye çalış veremiyorsan pickit2 den vermen gerekecek. Ondada bit baxında açma kapatma şeklinde yapılıyor. Data sheete bakıp oradan aldığın bilgiye göre ayarlamalısın.

Ete

karatlk

Hocam biraz daha kafa yordumda 1 adim daha atabildim ama tam istikrar yok ben programı ld micro ile olusturuyorum bu yüzden de foruma atamadim uzantiyi kabul etmedi normal yazmayi da bilmiyorum  orada 16f628 var benim cihazın 628 a bu sıkıntı yaratirmi sizce butona basinca istenilen rakam yaniyor ama butonu biraksam bile reset butonuna basana kadar yanik kalmasi gerekiyorken kalmiyor bazende ben 2. Butona basiyorum 1-2-4 gibi hepsi falan yaniyor isiste calisan gercekte niye calismasin anlamadim arastirdim 100 nano farat kullanin falan diyenler var ama nerede kullanacagimi bilemedim acaba butonlari pull up gibi mi yapsam ne dersiniz ld microda sigorta falan ayarlaniyormu bilmiyorum picket 2 den ayar yapınca biraz yaklaşır gibi oldum daha uğraşıyorum bakalım hayirlisi

ete

Karatlk,
Sana nasıl cvap vereyim bilemedim. Sorduğun sorulara bakılırsa yazdığın programa hakim değilsin.
Üstelik yazıyorum dediğin ld micro isimli sistemide duymadım daha önce ladder mantığı ilemi yazılıyor nedir bu?.
Butona basıyorum yanıyor bırakınca sönüyor diyorsun. Bir yere söndürme komutu koymuş olmalısın. Yoksa neden sönsün. Söndürme komutunu yalnızca reset buton kısmına yazarsan sönmemesi gerekir.
Yazdığın programın mantığını görmek lazım başka türlü yardımcı olmam mümkün değil.
Uygu mantık kurulur ise butonların pullup yada pull down olması farketmez. 16F628 ile 16F628A aynı programı kullanır. Burada da sorun yok. Sorun olsa olsa program mantığında dır.
O programı pdf haline getirip buraya koyabilirsin rahatlıkla. Bunu dene.
Kendi uzantısı ile koymak akıllıca değil zaten nası açacağız ki o uzantıyı.

Ete

karatlk

hoccam haklısınız pek hakim değilim programa ama lader mantığı ile yazılıyor eke uygulamayı koymaya calıştım ben gibi elektrikçiler için daha kolay bi program ama pek fazla ayarı yok pdf olarak ta atmayı beceremedim ben bu programı bir forumda rastladım kurulum falan gerektirmiyor googlede aratırsanız çıkıyor

argetek

sayın  karatlk  sozunu ettiginiz  programı  biraz  arastırdım gercekten cok  karmasık  ve  gereksiz  birsuru  işlem  yaptırıryor sozunu ettiginiz  uygulama  aslına  bakarsanız  gayet  basit  ama  sizin  programınıza  hakim  olmadıgımdan  örnek  veremiyorum  size  tavsiyem en  azından  ivedilikle  PBP  ögrenmenizdir  hem  kavraması  kolay  hemde  uygulama  gelistirme  de  daha  yaygın  ornekler  bulabilirsiniz  sizin  sorununuza  ornek  vermek  gerekirsede  PBP  olarak aşagıya  kucuk  bir  uygulama  ornegi  veriyorum 

Kontrol:
           if buton1=1 then
           high portb.1
           if buton2.=1 then
           high portb.2
           if buton3=1 then
           high portb.3
           if buton4=1 then
           high portb.4
           if buton5=1 then
           high portb.5
           goto ledson

ledson:
if buton6=1 then
low portb.1
low portb.2
low portb.3
low portb.4
low portb.4
goto kontrol
Saygılarımla...

karatlk

Hocam sanırım Haklisin iz benim isim o programı ile zor sizin dediğimizi edemeyeceğim duruma göre. Yazacağım buraya