PIC hafızası nedir?

Başlatan ~ENES~, 20 Şubat 2016, 11:55:56

~ENES~

arkadaşlar soru biraz saçma farkındayım fakat başıma gelen bir problem bildiklerimi altüst etti.. şöyleki glcd kullandığım bir projede 18f6722 kullanıyorum datasheete bakınca program hafızası 128 kb olarak gözüküyor fakat 64kb ı geçince program dataları bozmaya başlıyor...
mesela ekrana resim basıyorum resimin alt kısmı karıncalı çıkmaya başlıyor veya menulerde aynı sekılde fonları bozmaya başlıyor .. lisanslı program kullanıyorum proton basıc usb dumbel ile lisansını yapıyorum ama yine 64k yı geçince sıkııntılar baş gösteriyor... böyle bir sorun başına gelen varmı veya picin hafızası datasheette yazan gibi değilmi ? bu arada 64k_upper komutunnu yazdğım halde yine aynı sorun  var ....tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim
ALLAH'a teslim olmuş bir insan ! Ne sultan tanir , ne sadrazam !

Burak

Olayın asli su sekilde .. kimi datasheette hafiza degerini word olarak veriyor .. yani 2 byte lik veri olarak dusunulecek .. mesela 8196 byte olarak verilmis bir mcu hafizasi 4k'lik program hafizasina sahiptir .. Biliyorsun derlemede kac word luk derleme yapildigi en asagida ifade ediliyor ..

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω

Burak

Lst. dosyasini yukleyip %kaçlik hafiza kullandigini gosteren bir program paylasacagim musait olunca

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω

Burak

Ω Gens Una Sumus Ω

~ENES~

Hocam peki ozaman 128 k lik bir islemci yok sanirim pic serisinde ... Cunku max 64kb yaziyor datalarda

Burak

Microchip product selection tool web sayfasindan arastirabilirsin .. Dspic ve pic32 modellerinde cok daha fazlasina sahip picler var ama 8 bit icin benim gordugum en yuksek 64 k idi sanirim .. Belkide benim bilmedigim bir model vardir ..

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω

magic_gun

Declare acces_upper_64k=on

64k uzeri hafıza erişimini aktif ederseniz zannedersem sorun kalmaz

http://www.microchip.com/wwwproducts/en/PIC18F6722
hayal etemeden basaramazsınız
u cnt achieve w/out dreamin

~ENES~

Hocam bu komutu eklemistim programa mesajdada belirttigim gibi .. Anlamadigim nokta programi derledigimde 65 küsür byte yaziyor ama % de olarak hafizanin %50 sini kaplamiş gorunuyor ... Yani bu demek oluyorki islemci 128k kapasiteli ama 64k uzerine cikamiyorum bir turlu ... @ete hocam bu konuda bir tecrubeniz varmi acaba ?

Burak

lst dosyani bi upload edermisin ?

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω

Burak

Bu arada 6722'nin 128 kb yani 64 k word hafizasi var ... Hata aliyor olman gayet dogal gibi gorunuyo ..

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω

Maxim

programın başındaki tüm tanımlamalarınızı ve sigorta ayarlarınızı yazarmısınız.

POWER

Burak bey,
verdiğiniz proğramı nasıl kullanacağız?

Burak

Programa lst uzantili derleme dosyasini gostermeniz yeterli o islemciyi kendi taniyor ..

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω

POWER

Fakat MicroCode Studio, lst uzantılı dosya üretmiyor.

Burak

LST'yi zaten MICROCODE üretmiyor .. MPASM üretiyor ...

.LST , ISIS ve MPLAB gibi simülatörlerde birçok simülatörde kullanılan bütün önemli list dosyalarını içeren parçadır .. Hem PicBasic Pro'da hemde Proton'da bu dosyalar derleme komutu ile MPASM tarafından oluşturulmaktadır ...

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω