E

ph probu

Başlatan ELZEMEFE, 07 Şubat 2012, 11:08:14

ELZEMEFE

Arkadaşlar suyun ph  ı  için
günümüzde  kullanılan
yapılmış ph metreler haricinde
ph probunu kullanarak  ph metre yapabilrmiyiz

ph metre piyasada çok ama ph probu nerden bulunur.. nasıl alınır
nette araştırdığım kadarı ile ph probu bulmadım
ama ph metre çok var... ama  prob yok mu ben mi bulamadım..

ELZEMEFE

H  İyonları ve OH İyonlarının konsantrasyonu ile ilgili olduğuna göre ikisi duyarlı metal seçip iletkenlik kontolü yapsak  ve bunu adac ile okumaya çalışsak  olabilir mi acaba _?

ete

PH bir sıvının asit yada alkalilik oranını belirleyen bir ölçüm şekli yada birimidir.
Geçirgenlik olarak ölçüm yapmaya kalkarsan hata yaparsın. Bunların özel sensörleri olması gerekir.
Sensör sıvı içinde yer alan Hidrojen iyonları ve OH (hidroksil) iyonları sayısını hesaplayarak sıvının asidik mi yoksa Bazikmi (alkalinik)  olduğunu belirtecek 0-14 arasında bir sayı verir. 0-7 arası asidik , 7 nötr , 7-14 arası ise bazik olarak nitelendirilir.
Suyun elektriksel geçirgenliği içindeki iyon sayısı ile doğru orantılıdır. Bu ortamda Hidrojen iyonlarıda OH iyonlarıda iyon sayılacağı için her iki konumda da geçirgenlik artmış olacaktır. Bu yöntemle yalnızca nötr dediğimiz PH=7 olan sıvıların PH ını ölçebilirsin. Sonuç sıfır olacaktır çünki.

Ete

ELZEMEFE

Hocam ph probu varmış  o satılıyomuş
onu alıp opamp devresi ile  ölçülüyomuş .. ama ph  probu   kısmı  artık nasıl bulacağız bilmiyorum

birde  iki adet asit e duyarlı iki adette baza duayrlı metal çifti kullanılarak yapılır die öğrendim
ikisi arasında küçük bir voltaj oluymuş  ph değerine göre..

ph bilinen bir su referans alınarak.. bu yol ile yapılma ihitmali var ama asit baz ve ph ı 7 olan sıvılar ile kalbarsayon yapılması gerekli imiş

ve ph elektrodu hocam  galiba  çözüm...

rexo

ete

PH elektrodu çözelti içindeki hidrojen iyonlarının sıyısını hesaplar bu sayı genelde referans elektrodu ile ölçüm elektrdu arasında potansiyel farkı olarak ortaya çıkar. Bu düşük değerlikli akım yükseltilerek kalibre edilir ve ölçüm sonucuna bağlanır.
Bu nedenle direk elektrodlarla yapılan tüm ölçümler sanaldır. Bir değer gösterir ancak ne lineardir nede  ph gösterir.
Yalnızca sıvının iletkenliği konusunda bilgi verir.

PH elektrodu edinmeye bak. Yukarıda son mesajda verilen ikinci linkte elektrodun yapısı çok güzel anlatılmış. İyice okumanı öneririm.

Ete

ELZEMEFE

Elektrotu buldum HI1230B arkadaşlar...
genellikle bu tip uygulamalar içn kullanılıyo
110 tl civarında
firma ile  görüştüm teknik detayda verdiler
şu an yolda bir tane alıyorum..
çıkışının lineer oldukça iyi olduğunu söylediler..
sıcaklıktan çok az etkileniyomuş...

ph 7 iken çıkışının  0 olduğunu söyledi  konuştuğum teknik arkadaş..