invertör güç aşımı hakkında yardımlarınızı beklıyorum

Başlatan topaz65, 27 Şubat 2016, 22:27:58

topaz65

slm arkadaşlar
kendim yaptığım 3kw gücünde inverter var fakat cihaz 2800 watt'ın üstüne çıktığı anda sistemi kapatmak
yani invertör çıkışını  kapatmak istiyorum bu konudaki arkadaşların yardımlarını bekliyorum
şimdiden tesekkur ederım......

Elzemefe

invertör  akımı beslemesi  bağladığın yük voltaj  biraz bilgi yazarsan çözüm düşünürüz
ama şimdi ki fikrim geçen akımı  ölçmen gerekiyor ...

topaz65

hocam konu aslında söyle........................
dıyelimki evde iverör var sehır sebekesını kestık dıyelim sıgortalar off durumda
ınvertorı ana panoya bagladık dıyelim invertorun cıkısında ampermetre var ornek olarak tum lambaları yaktık 50 amper cektı
buzdolabını taktık atıyorum 30 amper cektı bulasık makınasını bağladık 1000 watt cektı yanı ampermetreye yada watt metreye bakarak en son dıyelım 2800 watt ın ustune cıktıgında cıkısı koruma olarak kesmesını ıstıyorum
saygılarımla

ete

2800 watt yaklaşık 12 amper eder. bunu ACS712/20A lik bir sensörler algılayablirsin.
Biraz uğraştırır ama sanırım bununla halledilir. denemek lazım. Burada önemli olan zaten çekilen akımı algılamak. çıkış tam sinüsmü yoksa kare dalgamıdır Sinüs ile yapılacak iş, sıfır noktasını yakalayacak ve o andan itibaren 100 us aralıklarla AKIM ölçeceksin. hepsini topla ve ortalamasını al bak bakalım ne çıkıyor. Devreye birde normal ampermetre bağla ki karşılaştırma yapabilesin. Değer stabil değil ise bulduğu değerlerin karelerini topla sonra ortalamasını alıp karekökünü bul ki buda RMS karşılığı olacaktır.
Başka yol ararsan akım trafosunu kullanman yada düşük değerlikli direnç üzerindeki voltaj düşümüne bakman lazım ki bunlar seni dahada uğraştırır.

Ete

F®T

Çektiğin akımı ölçüp çıkış voltajı ile çarparsın.Ayrıca cosfi de bilinmesi gerekiyor.
Kısacası 3 bilinmeyen var.
Gerilim,akım,cosfi

güç(watt)=gerilim(volt)xakım(amper)xcosfi

Akımı ete hocamın dediği gibi direnç ,akım trafosu veya acs serisi sensörlerle ölçebilirsin.
Gerilimide  zaten cihazının çıkışını kontrol ettiğin için biliyosundur.
Cos fi ise gerilim ve akım arasındaki faz farkı olarak ölçülecek.

"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

ersangundogdu

F®T

Ersan termik setlenen akım noktasında veya üstünde  belli bir süre bir akım çekilirse kontak verir.Sonrasında kuvvet kontaktörü vb. devre ile sistemi devre dışı bırakırsın.Burda arkadaş akım sınırlama veya akım korumadan bahsetmemiş güçten bahsetmiş.Güçle ilgili olan değişkenlerde belli.Ha bana akım yeter diyorsa olabilir.Ama ani açma isterse yine olmaz termik bir süre sonra açıyor.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

topaz65

slm arkadaslar yazılarınız ıcın tesekkur ederım
1- sı invertörün osulatoru kare dalga
2-si cıkıs gucu 220 volt giris 12 volt 320 amper (2 tane 160 amper akü paralel)

birde sürücü mosfet transısıtoru olarak 5 adet IRFZ 064 kullanmak istıyorum 5 adet sagda 5 adette solda azmı olur fazlamı gelır
tr sayıları ıcın hıc bır bılgım yok ben tahmını olarak 5 er tane koydum toplam 10 adet
yorum beklıyoprum arkadaslar

F®T

ilk mesajda yaptım yazmışsın şimdi yapçam diyosun kafam karıştı.Yapıyonmu yapçanmı?

Eğer yapıcaksan trafonun 12 volt primer kısmında 2800 watt güç için 233 amper akım asılacaksın bunu nasıl sağlarsın bilemiyorum.Ama gerçekten işin zor olacak.Anahtarlamayı yapmakta gerçekten zor olacak.Kolay gelsin.