pwm çıkışının bağlantısı

Başlatan myprayer14, 28 Şubat 2016, 22:01:52

myprayer14

ir2101 ile mosfeti sürerek motor yönü kontrol etmek istiyorum. Hızını da kontrol etmek için pwm çıkışını sürücünün neresine bağlamam gerekiyor? Pwm'in genel mantığını anlamak için bi çok devre var ama kendi devrem için bağlantıyı kafamda canlandıramadım.

MB_77

bu mesaj tarafımdan silinmiştir.

myprayer14

sürücüdü de ki Hin Lin girişleri yön kontrolü için kullanılıyor. Pwm de pic'den üretmeyi düşündüm. picden aldığım pwm bağlantısını asıl devreme nasıl bağlantı kuracağımı anlamadım. İrxxxx serisinden olursa başka sürücü entegresi de kullanabilirim. Yani  h köprüsünü de hız kontrolünü de ayan beyan ben yapmak istiyorum.

ete

Bu konuda yeterli bilgiye sahip olmadığın anlaşılıyor.Kimse PWM yi devreye nasıl bağlayacağım diye sormaz. Bağlar bir yerlere olmaz veya çalışmaz ise neden  olmadığını sorar. Sana lazım olan bir H-Köprü devresi. Bu devrenin kaç tane girişi var sence.?
Yada şöyle sormam gerek sanırım. Bir H-Köprü devresi kurdunmu yada planladınmı?. Planlamadın ise önce onu planla ve o devrenin neresine bağlayacağını sor bence. Ben yinede söyleyeyim. Genelde LOW side PWM ile sürülüyor. Ama sen istersen HIGH side'ı PWM ile de sürebilirsin. Ama devrene göre karar vermek daha doğru olur sanırım.
Bir köprü devresnin 4 adet girişi vardır. Bazen bunlar birleştirilerek iki girişe düşürülebilir. 4 giriş üzerinden düşünürsek,
- A tarafı HIGH side ve A tarafı LOW side
- B tarafı High Side ve B tarafı LOW side.
Motoru bir yöne çevirmek için A- High Side ile B-Lowside aktif edilir. Motoru tersi yöne çevirmek için ise B-High Side ve A low Side aktif edilir.
Bu sistemde low side leri PWM ile sürersen devir kontrolüde yapmış olursun. Hepsi bu kadar.

Ete

myprayer14

Alıntı yapılan: ete - 29 Şubat 2016, 09:16:09
Bu konuda yeterli bilgiye sahip olmadığın anlaşılıyor.Kimse PWM yi devreye nasıl bağlayacağım diye sormaz. Bağlar bir yerlere olmaz veya çalışmaz ise neden  olmadığını sorar. Sana lazım olan bir H-Köprü devresi. Bu devrenin kaç tane girişi var sence.?
Yada şöyle sormam gerek sanırım. Bir H-Köprü devresi kurdunmu yada planladınmı?. Planlamadın ise önce onu planla ve o devrenin neresine bağlayacağını sor bence. Ben yinede söyleyeyim. Genelde LOW side PWM ile sürülüyor. Ama sen istersen HIGH side'ı PWM ile de sürebilirsin. Ama devrene göre karar vermek daha doğru olur sanırım.
Bir köprü devresnin 4 adet girişi vardır. Bazen bunlar birleştirilerek iki girişe düşürülebilir. 4 giriş üzerinden düşünürsek,
- A tarafı HIGH side ve A tarafı LOW side
- B tarafı High Side ve B tarafı LOW side.
Motoru bir yöne çevirmek için A- High Side ile B-Lowside aktif edilir. Motoru tersi yöne çevirmek için ise B-High Side ve A low Side aktif edilir.
Bu sistemde low side leri PWM ile sürersen devir kontrolüde yapmış olursun. Hepsi bu kadar.

Ete

Evet maalesef ki öyle Ete hocam. H köprüsünü yapmıştım gerçi acaba şöyle midir?

ete

O şekilde de olur başka bağlantı şekilleride olabilir. İlişiktekileride incele.
Bu şemaların bir çoğu teorik şema olabilir. Dikkat etmek lazım. Gerekirse deney boardına kurup ön çalışma yapmak gerekebilir.
Asıl önemli olan hem mosfetleri hem IR2104 ü iyi tanımak ve neye ihtiyacın olduğunu belirlemektir. Biraz uğraş gerektiriyor.

Ete

myprayer14

myprayer14

12V-3000 devir dc motoru yön ve hız kontrolü yapmak istedim. Ancak, hız kontrolü için sadece hızı arttırmanın ve azaltmanın kontrol olduğu gibi bir gaflete düştüm:) motorun devir sayısını göstermek için ise çoğunlukla encoder kullanılıyor. Encoder için forumlara baktığımda bayağı karmaşık geldi bana. Heralde bu işe damdan düşer gibi girince anlaşılması zor oluyor. Encoderin kullanımı hakkında birazcık bilgi verebilir misiniz? (ir2101 sürücü entegresi, irfz44n mosfet, 18f2520 pic kullanıyorum.)