Tek tuş ile 5 adet led kontrolü

Başlatan ozan, 07 Mart 2016, 20:30:44

ozan

Arkadaşlar merhaba ben hobi olarak ete hocanın picbasic pro derslerini inceleyerek pic ile birtakım devreler kurmaya çalışıyorum.Şimdi uğraştığım devrede bir adet tuş ile 5 adet ledi kontrol etmek istiyorum. Tuşa  basıldığında ledin bir tanesi yanacak tuşa birdaha basıldığında yanan led sönecek sıradaki led yanacak.Uğraştım fakat yapamadım  yardımcı olurmusunuz. Teşekkürler. 

ete

Çok basit anlatmışsın bu şekilde cevap bulman zor olur.
Bir defa neler yaptın görmek isteriz olmayan nedir onuda bilmek isteriz.
Bir şey yapmadığını düşünüyorum. Yapsaydın ;
- 16Fxxx işlemcisini kullandım.
- PORTX.x pinine bir buton bağladım
- PORTX de sırası ile 5 adet pine led bağladım
şeklinde bir açıklama vermen gerekirdi. Bunları vermediğin için hangi işlemciyi kullandığını bilmiyoruz!!!.
Hangi pine buton bağladın bilmiyoruz. Hangi pinlere led bağladın onuda bilmiyoruz . Nasıl cevaplayalım bu soruyu?
Madem genel sordun cevabında genel olacak bu durumda.
Konuyu kavraman için bende sana soru sorayım.  PORTB ye 8 adet led bağladığımızı düşünelim.
PORTB=%00000001 değerini yani 1 vermiş olsam hangi pine bağlı led yanar.?
PORTB=%00000010 vermiiş olsam hangi led yanar. Bu durumda porta ben hangi değeri vermiş olurum.
Bir önceki değer ile bu yeni değerin arasındaki fark nedir ?
Benzer şekilde PORTB=%00000100 değerini versem hangi led yanacak ve bu değer ile bşir önceki değer arasındaki fark nedir.
Ben söyleyeyim. Sırası ile PORTB ye 1-2-4-8-16... değerlerini veriyoruz. Dikkat edersen ilk değer ile ikincisi arasındaki fark ikincinin bir öncekinin 2 katı olmasıdır.
1 verdik sonra 1*2=2 verdik sonra 2*2=4 verdik  , sonra 4*2=8 verdik sonra 8*2=16 verdik. bu şekilde gidiyor.
Sen SAYI isimli bir değişken tanımlamış olsan bua başlangıçta 0 değerini vermiş olsan.
Tuşa basınca SAYI=SAY*2 desen ancak sayı=0 ise sayı=1 yapsan sonrada PORTB=SAYI desen bu istediğini yapmış olmazmısın?

Ete

ozan

Ben zaten sizden kodun kendisini istemedim öyle armut piş ağzıma düş işini sevmediğimden bu nedenle pic'in adını hangi portları kullandığımı ne yaptığımı nerde kaldığımı yazma gereği duymadım sadece fikirlerinizi almak için konuyu size danışıyorum, birileri bişeyler yazsa fikir edinerek yapabiliceğimi düşünüyorum.Teşekkürler ellerinize sağlık.

efehurkan

Ozan usta hemen hevesin kırılmış gibi yazmışsınız, ETE hoca uğraşıp bir sayfa yazı yazmış birşeyler öğrenelim diye, öğretmek istemeseydi  o kadar yazı yerine kodları yazıp gönderirdi. Amaç seninde uğraştığını ortaya koyman, aşağıdaki link işine yarar umarım.

http://etepic.com/index.php/topic,2656.msg25359.html#msg25359

ete

Mesajların gibi anlayışında kıt. Bir şeyler anlayasın diye okadar dil döktüm mesajda. İşin temelini anlattım ama senin cevabına bak. Yakıştımı bu cevap!. Madem öyle bir isteğin vardı neden açıkça belirtmiyorsun. Bu sitede birisi ortaya hiç bir şey koymadan yapamadım yardımcı olurmusunuz dediği zaman bu kod istiyorum anlamına geliyor. Yüzlerce defa test edildi bu. Bilmiyorsan öğren.

Ete

ozan

Nasıl istiyosanız öyle anlayın demekten başka bişey diyemiyorum size.Sizde haklısınız.Herhalde herkes sizden beleş kod istiyo bu nedenle kimseye güveniniz kalmamış.Ama benim tavsiyem sizden ilk defa bir ricadan bulunanlara boyle aşağılıyomuş gibi davranmayın.Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.