B

JMD programlayıcı

Başlatan BAHAR, 09 Şubat 2012, 23:08:23

BAHAR

Merhaba arkadaşlar, kullandığım programlayıcım ile TQFP kılıfını programlayamadığımdan bir ICSP'si olan bir jmd programlayıcı yaptım ve Ares'te çizdiğim pcb dosyasını sizlerle paylaşıyorum. Şuan elimde TQFP'nin bulunduğu kart olmadığından bir 16F628A programladım ve inşallah TQFP kılıfınıda programlarım. :)

Eğer TQFP kılıfı sorunsuz programlanır ise, 8, 16, 28, 40 pin denetleyiciler ile 24CXXX seri eeprom'ları programlayabileceğiniz soket barındıran ek bir kart daha çizer buraya koyarım. Böylece yeni başlayanlarda faydalanmış olur.

16F, 12F ... serisi pic'ler için VPP voltajı 13V, 18F serisi picler için VPP voltajı 12,4V olduğundan kart üzerinde görmüş olduğunuz SIL3 soketini pcb üzerine koydum. Programlama yapacağınız pic serisine göre jumper kullanırsınız.

Yeni başlayanların pcb'yi kolay yapabilmesi açısından kartın yollarını kalın çizdim ve programlama yaparken ise Winpic800 programını tavsiye ediyorum. Ama ICProg ve PICpgm yazılımları ile de kullanabileceğinizi düşünüyorum.

Faydası olması dileği ile, görüşlerinizi yazabilirsiniz.

Malzeme Listesi:

10K - 1 Adet
1.5K - 1 Adet
1N4148 - 5 Adet
5.1V Zener - 1 Adet
8.2V Zener - 1 Adet
BC547B - 2 Adet
100uF 25V (Elektrolitik kond.) - 1 Adet
22uF 16V (Yüksek hızlı tantal kond.) - 1 Adet
FR9 Dişi soket - 1 Adet
SIL5 ve SIL3 soket - 1 Adet

pcb görünümü:

3D ön görünümü:

3D arka görünümü:

KAZIMUGUR

Gözünü yukarılara dikti isen bu tür oyuncaklarla oyalanma.
Pic leri imal eden firma ne satıyor onları incele.
Pickit2 pickit3 ...
Yok kendim yapacağım diyorsan çok başarılı clone leri var ...
Yazılım zaten aynı , orijinal ya da clone , her zaman upgrade edilebiliyorlar...

BAHAR

Alıntı yapılan: KAZIMUGUR - 09 Şubat 2012, 23:57:18
Gözünü yukarılara dikti isen bu tür oyuncaklarla oyalanma.
Pic leri imal eden firma ne satıyor onları incele.
Pickit2 pickit3 ...
Yok kendim yapacağım diyorsan çok başarılı clone leri var ...
Yazılım zaten aynı , orijinal ya da clone , her zaman upgrade edilebiliyorlar...

Hocam çok güzel, fakat seri port üzerinden çalışan programlayıcım tüm dip kılıf pic'leri programlıyor zaten ve tqfp'nin devamı yok 1 adet pic için yeni bir programlayıcı alır 50-100 lira verirsem yazık olur düşüncesindeyim. Bu yüzden şuan çözüm daha iyi benim için. Eğer tqfp'yi de programlayabilirsem herkes için de iyi olur bence.

Ama hocam, şu pickit2 yada 3 programlayıcıyı herkes övüyor. Bu çalışan programlayıcının linkini nerede aramalıyım. ( Bu istek doğrultusunda inşallah kabalık etmemişimdir :) )

KAZIMUGUR

ICSP dedinmi kılıf demene gerek yok.
Tüm dip kılıfları programlıyor cümlesi yanlış olur.
Ne olsa programlar.
Ancak dikkat etmek gerek bazı picler 5 V bazıları 3.3 V ile çalışır.
Programlayıcı ya otomatik seçer ya da pin header ile seçersin.

Googlede pickit2 clone - klon aramaları çok sayıda sonuç ile dönüyor.
İncele , bazıları birebir kopyadır.
Hepsinde 18f2550 var.
Hex leride mevcut.
Zif soketli olanları var .
Sadece 5 V için olanı var.
Usb den olanı var-adaptörlü olanı var...
Gez dolaş karar ver.
Elindeki ile bunu programlar ve sonra artık pickit2 ile ne varsa programlarsın.

Bozmadı iseler pickit2 kullanıcılarının , abüüü bu programlamıyor ... şeklinde internette dolandıklarını göremezsin.
Ama jdm ..brenner ....  ile ilgili sayısız ağıt ve yol gösterme bulabilirsin.
Belirtmek istediğim , zaten içindeki yazılımdan ve donanımdan dolayı ne halt edeceği belli olmayan bir zımbırtı , birde programlayıcı sorunları eklendimi of ki ne off .

Edit :
Çeşili sorunlarımız için ve paylaşımlar için forumlardayız.
Bir soru ve ya isteğin ayıbı-kabalığı olmaz.
Elimizden geldiğince , bildiğimizce paylaşıırız.

Uzuın zamandır bu tartışmalar bitti , ancak forumların eski sayfalarında bulmak mümkün.
Çeşitli yorumları bulmak kolay .