pic 16f628A konusunda......

Başlatan topaz65, 14 Mart 2016, 22:00:40

topaz65

slm arkadaşlar
internetten buldugum yazılım ve devresi ile entegreyi proğramladım yani pic 16f628A programladım. Devreye 5 volt verdim,50 hz sinüs frekans üretmektedir.devreye transisitör ekleyerek invertör yaptim invertör calışıyor ancak yüke bindiğinde 220 volt 190 volt veya 180 volta düşmektedir........
şimdi gelellim asıl meseleye .......
devreye opto kuplör veya geri besleme  devresi ekleyerek voltajı stabil turmak yani 220 voltu sabit tutmak istiyorum bu konuda yardımcı olurmusunuz. eger bunu yazılımla cozebılırız dersenız hex dosyasını ve devre şemasını gönderebilirim
tesekkur ederim
saglıcakla kalın

argetek

oncelikle  devre  semasini  yuklemis  olsaydiniz  daha  kolay  yardımcı  olurduk  ama  yinede  aklımın erdigince  mantık  cercevesinde  anlatmaya  calısayım  oncelikle  sorunun  cektiginiz  yuku  karsılayamayan bir  beslemenizin  oldugunu  dusunuyorum  devreye  bagladıgınız  trafo kac  watt  ve  cekmeye  calıstıgınız  yuk  kac  watt  bunu  bilmek  gerek  eger  besleme  kaynagınızın  gucu  tukettiginizin  en az  2  katı  degil  ise  bu  sorun  kesinlikle  donanımla  cozulmeli  lakin  besleme  kaynagınız cektiginiz  yuk un  2  katı  yada  fazlası  ise  ve  yine  gerilim  gocuyor  ise  ozaman  birde  mos ları  kontrol edin  mosların  max I degeri  nedir  calışma  frekansı  nedir  eger  bunlarda  sorunsuz  isem  mos  ları  pic  ile  suruyorsunuz  ırf  yada  ırfz  serisi  mos  kullanıyorsanız mosların tam surulup surulmedigini  kontrol etmelisiniz  eger  oradada  sorun  yok  ise  ozaman  gerilimi  sabit  tutmak  icin  geri  besleme  kullanmakta  fayda  olabilir  geri  beslemeli  inverter  ler  icin  sg3524 tarzı  entegreler  kolay  cozum  olacaktır  ornek olarak  asagıdaki  devre birzamanlar  kullandıgım  bir  devredir  ve  kararlı  calısıyor

Saygılarımla...

topaz65

hocam ilgi ve alakanıza simdiden tesekkur ederim
ben o devreyi biliyorum calıstırdım ve calısıyor cok haklısınız ama tekrar tekrar aynı devreyı yapmak istemiyorum şöyle bir sey dusunun elinizde bir pic var 20 mhz  kristali ve 33 pikofarat kondansatörü baglı devreye 5 volt veriyorsunuz atıyorum 10-ve 11 nolu bacaktan sinus cıkıyor heyrsey guzel fakat transıstor veya mosfetlerın ısmı cısmı onemlı degıl onemlı olan yuke baglandıgında voltaj dusmemesı ve ben bu devreyı pıc ıle yapmak ıstıyorum butun mesele bu
tesekkurler

argetek

eger illaki pic  ile  yapıcam diyorsanız  elinizdekileri bir  gormek  lazım  ona  gore  daha  kararlı bir  acıklama  yapılabilir  yalnız  geri  besleme  isi  oyle  opto  ile  olucagını  sanmıyorum  bunun  yerine  opamp  olabilir  sanırım  bir  referans  volt  bulursun  bu  referans daki  degsime  gore  sinyalini  degistirir gerilimi  sabit  tutmaya  calısırsın  bunun  icin  internetde  bolca  kaynak  vardır  bu arad  eger  fikir  istiyorsan  konu  hakkında  arkadaslarda  fikir  verebilir  ama  cozum  istiyorsan  elindekileri  burada  paylasmalısın  aksi  taktirde  pek  kimsenin  yardımı  olacagını  sanmıyorum  cunki  elindeki  yazılım ustune  konusuyoruz  ama  yazılımın  ne  ornegi  nede  uygulamanın  seması  var  ortada  neyi  nasıl  yapıcagımızı  gormeden  fikir  uretmek  gercekten  zor  oluyor
Saygılarımla...

topaz65

cok teşekkur ederim arkadaşım

F®T

topaz65 merhaba.
Bu devre pic ten hızlı çalışır. ;D
Geri besleme olayı burda trafo ile izoleli.Gerilim düşümü olayında eğer geri besleme düzgün çalışıyor ise inverter trafosunun gücü önemli.Düşük geliyor olabilir.Ayrıca akü voltajı ve inverter trafosu primer  kısımda kullanılan tel kesitleri  çok önemli.Teller kalın olmalı ve kısa olmalı.Neticede 220 vac den 1 amper asılınca inverter primerinden yaklaşık 20 amper asılırsın.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.