RC SERVO'ların paralel senkronize hareketi

Başlatan F®T, 20 Mart 2016, 15:27:32

F®T

Arkadaşlar iki adet analog rc servo motorun beslemeleri 5 volta bağlı ve sinyal uçlarıda birbirine direk bağlı olursa herhangi bir servoda oluşacak hareket diğerinede yansırmı? Aynı hareket oluşurmu.Bu sinkrolarda oluyor fakat elimde rc servo olmadığı için deneyemiyorum.Elinde iki adet rc servo olan arkadaş yada bu konuda tecrübesi olan bir arkadaş varmı?

"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

gogoce

aynı palsi aldıklarına göre bence oluşur diye düşünüyorum abi şimdi bende de merak uyandı :)
Ne ukalayı affederim nede yapılan haksızlığı ...
Ya sus adam sansınlar , yada adam gibi kouş ilham alsınlar

ete

Teorik olarak aynı hareketi yapmaları beklenir. Ancak birleşen iki uç daima bozulma yaratmaya meyillidir. Uçlar bir şekilde izole ediirlersw sorun olmadan çalışır bu sistem. İzolasyon için aklıma gelen birer diyot ile çıkıp diyot sonrasına birer pulldown direnci bağlamak olabilir. Yada bir transistör çifti ile izolasyon belkide en iyisidir.
İsis de deneyin çalışırsa gerçektede çalışır.

Ete

F®T

Hocam güzel fikir isiste deniyelim bakalım olacakmı?
Ebaydanda servo istedim.Gelince denemeyi yapıp yazarım nasipse.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

gogoce

Tüh be abi banada 15 kg lık servo lazımdı tek siparişte getirtirdik haberim olsaydı

F®T

Ömer ben en ufaklarından 2 tane istemiştim sırf bu denemeyi yapmak için.

gogoce

TCBS

Merhaba arkadaşlar resimdeki motor sistemini nasıl kontrol edebileceğimizi bilen var mı?

F®T

Kırmızı siyah uçlara dc volt verip dc motoru döndüreceksin.Diğer 3 uç ise encoder çıkışı görünüyor.

TCBS

Bu RC aracımın yön kısmını sağlayan parça. Buna kendim devre yapıp pic ile kontrol etmek istiyorum. Ancak enkoder çıkışı olabilir dediğiniz kısmı nasıl kontrol edeceğimi bilmiyorum. Kumandada bir miktar yön değişimi gerçekleştiğinde araçta da aynı yön değişimini bu sistemle sağlamak istiyorum. Nasıl yapabilirim?

F®T

Kontrol kartından dc motor uçlarına voltaj gönderip dc motorun ne kadar tur attığını encoder çıkışından ölçebilirsiniz.encoderden alınan bu dönüş hızını kontrol kartınızda işleyip ama dc voltajı kısma ama yükseltme yaparsınız.Buda motorunuzun istediğiniz hızda dönmesine yardımcı olur.

ete

O motorun önünde encoder den fazlası var gibi. Ne olduğuna dair daha fazla bilgi gerek. Yok u bunun bir data sheet gibi açıklaması.
Ete

TCBS

Maalesef yok. Gp toys un Foxx S911 Monster truck rc aracının ön yön kontrol motor kiti. Alıcı devresi arızalandı , pic ile ben yapıyim dedim ama herhangi bir bilgi bulamadım bu kit ile ilgili.

ete

O zaman motoru çevirip diğer 3 kabloya skop ile bakmak lazım. O zaman anlaşılır.

Ete

F®T

ön direksiyon servosu ise bu motor artı encoder yada motor artı pot olmalı başka bir şey olma ihtimali  bana zayıf geliyor.