Şifreli kapı kilit devresi

Başlatan djtur, 21 Mart 2016, 23:00:01

ete

Röle bobin uçlarına bağlı olan diyottan bahsediyor isen. Diyotun çizgili olan ucu + beslemeye , diğer ucu ise GND tarafına bağlanacak.
İsis şemasındaki bağlantı doğru şekilde gözüküyor. Diyotun artısı veya eksisi diye bir şey yoktur. Duruma göre bağlandığı uçlar vardır. Daha doğrusu Anot Katodu olur. Oradaki diyotun görevi röleye gerilim verilip bırakıldığında üzeerinde oluşan enerji (ters EMK) yi boşaltmakdır.

Ete

djtur

Arkadaşlar çok teşekkür ederim.Özellikle Ete hocam.16f628 ile olan nihayet çalıştı.Yeni yaptım ama değdi.şimdi ister fişi çek ister şehrin elektriğini kes şifre kaybolmuyor.Herhalde 7805 arızalıydı öncekinde.çünkü aşırı ısınıyordu.Aynı yerden aldığım 7805 yine yeni devrede de arızalı çıktı ve parmağım yandı hala sızlıyor.7805 i değiştirince herşey süper oldu şimdi.Herkesin kandili mübarek olsun.

djtur

Arkadaşlar bunu söylemekten utanıyorum ama yeni yaptığım devrede 7805 i ters taktım.Devre çalışmıyor 7805 cayır cayır yanıyordu.Şimdi düzelttim ama devre çalışmıyor.Şimdi size yazmamın nedeni acaba hangi devre elemanları zarar görmüş olabilir?BC547 yi değiştim,1N4148 i değiştim.7805 i değiştim.PIC16F628A değiştim ve programladım.Ama çalışmıyor.
Bir de ölçü aletiyle kontrol ettim kırmızı led normalde çalışıyor ama devrede ayaklarına voltaj gelmiyor.Acaba Röle de zarar görmüş olabilir mi?

POWER

@djtur
bu devre seni gerçekten çok uğraştırdı.uzaktan yardımda bir yere kadar.eğer kargo masrafı sorun olmayacaksa kartı gönder çalıştırıp tekrar sana göndereyim.parça değiştirmem gerekirse değişim benden olsun.

djtur

Power teşekkür ederim.Haklısın ben de şaşırdım.O kadar karmaşık devreler yaptım ama bunun kadar uğraştığımı hatırlamıyorum.En son yeniden yaptığım sorunsuz çalışıyordu ama 7805 i ters bağlayınca buzzer uzunca öttü ve bir daha ses seda yok.Eğer adres verirsen gerçekten göndericem ve neyi yanlış yaptığımı çok merak ediyorum.

POWER

djtur

djtur

Hocam ben de atakumdayım

djtur

Adaptörü değiştirdim çalıştı.

ersangundogdu

djtur isis ve ares çizimlerini paylaşman mümkün mü?

djtur

Ersan 1.sayfa 3.mesajda hepsi ekli.Oradan indirebilirsin.

SSirin

Merhaba, konuda paylaşılan 16f628 devresini proje ödevi olarak yapacağım. Pic programlama hiç bilmiyorum, kodlara baktım çok karışık geldi. iki tane revizyon yapılması gerekiyor yardımcı olabilirseniz sevinirim.

-Buzzer çalışmıyor, tuşlara basıldığında ses çıkarsa güzel olur.
-Ra5/MCLR pinine resetleme fonksiyonu eklenebilir mi? Şifre unutulduğunda butona basılınca şifre 1234 olsun.

Paylaştığım projeyi hayata geçireceğim. Similasyonda çalışıyor ama devreye geçirirken stabil çalışması için veya problem oluşmaması için yapmam gerekenleri söyler misiniz? Teşekkürler.

Dosya

Serk@n

Okulda ne üzerine eğitim aldınız? Pic hiç bilmeden picle nasıl proje yapacaksınız?
Bildiklerimize göre hareket edersek bilmediklerimizi de öğrenebiliriz.

ete

Ssirin;
Bu sitede biraz dolaşmış isen siparişle iş yapmadığımızı bilmen gerekirdi. Bu durumu farketmediğini varsayarak prensiplerimizden bahsedeyim biraz. Ana prensibimiz işin sahibinin işin ucundan tutmasıdır. Takıldığı yerde yardımcı oluruz ve o noktayı aşmasını sağlarız. Elbette bu prensibimizi destekleyecek çalışmalar yaptık. Site içinde pic bilmeyenlere işi öğretecek ders notları yayınladık. Bir sürü örnek proje yayınladık. Aldığımız geri bildirimlerden öğrendiğimize göre ortalama 15 gün içinde bir çok insan bu işi öğreniyor. Tabiiki iyi bir programcı olmak için biraz da tecrübe gerekiyor ki bu da zaman içinde kazanılacak bir özellik. Şimdi senin tercihin ne olacak bilemiyorum. Ya bu işi öğrenecek ve istediklerini kendin yapacaksın yada birilerini bulup parasını ödeyerek bu işi yaptıracaksın.
Tercih senin. Biz yardıma hazırız ama bizim şartlarımızda. Net ve açık anlattım umarım anlamışsındır.
Ete

SSirin

İlginiz için teşekkürler. Vaktinizi aldım kusura bakmayın. Sistem analizi tasarımı dersi için. Aslında python programlama biliyorum biraz, programlama mantığına hakimim ama pic programlama öğretmediler öğrenmemizde beklenmiyor. Daha basit projeler vardı gittik bana göre en zorunu seçtik. Malesef pic programlama öğrenebileceğim kadar vaktim yok.

Yazılım işine bakacağım. Devreyi bu şekilde hayata geçirirken değiştirmem gereken, eklemem çıkarmam gereken şeyler varmı elektronik olarak.