VESTEL servisinde çalışan birisi varmı?

Başlatan ete, 05 Nisan 2016, 17:56:36

ete

Vestel telvizyonla ilgili bir sorunum var. Yardımcı olabilecek birisi varmıdır acaba.
17MB15E-5 şase ses var görüntüde var ama arka aydınlatma çalışmıyor. Sebebini merak ediyorum.
Ete

~ENES~

hocam  tam kesin bilmemekle birlikte içinde floresana benzer aydınlatma modülleri olması lazım sanırım onlar değişecek.. yinede ustalardan fikir almak daha hayırlı olur :)
ALLAH'a teslim olmuş bir insan ! Ne sultan tanir , ne sadrazam !

ete

İçinde inverteti ve 5-6 tane florasan var bunu biliyorum. Lambalar sağlam olsa gerek iki dak önce çalışıyordu. İnvertet tarafındsn bir vınıltı geliyordu ona bakarken birden gitti.
İnverter çalışmıyor ama neden bilemiyorum.
Ete

acemdiyarı

Ete bey genelde inverter trafolar arızalanır trafoların omajlarını bir kontrol edin kısadevre veya kopuk çıkacaktır.Bakarken bozulduguna göre mosfet de bozulmuş olabilir kısa devreye sebeb olunmuşsa 12-24v inverter giriş sigortasına bakılmalı direnç şeklinde olabiliyor, cam sigorta degil direnç şeklinde olanı.

ete

İnverter büyük saç şasenin altında yer alıyor. Oraya ulaşmadım önce. Üstten metal şaseye bastırınca vınıltı kesiliyor idi.
Sebebi nedir diye bakarken sessizce gitti. Fiziki bir müdahalem olmadı. kartlara hiç dokunmadım. Bir sıkıntı olduğu kesin zira anfi dırıltısı gibi bir ses çıkıyor hemde inverter tarafından geliyor ama ana sac şaseye hafif bastırınca kesiliyor idi.
Garip bir arıza. Bilmek istediğim şu aslında Power kartından invertere giden bir fiş var. 12 pinli. Bu fişin BL_ON/OFF diye bir pini var burada kaç volt olması gerek, hemen yanında bir başka pin var orada ne voltaj olması gerek. Bir ingiliz sitede bu pinlerde 24,4V ve 24,8V olması gerektiği yazılı. Ama benim pinlerde 3,3V var. Diğer pinler zaten 24,5V ve GND ki o voltajlarda mevcut.
Şayet 24,4 ve 24,8V lar doğru ise nerden geliyor bu voltajlar acaba? Power katında bu voltajı çıkartacak yer göremedim.
Her neyse zaten işi bilen birisi yok ise zaten çözmek zor olacak. Servise vermek en iyisi.

Ete

onurinci

hocam inverter ile güç kaynağı arasında 12'li kablo varmış, 5 kablo 24 V pozitif diğer 5'şi GND imiş...sarı yada kırmızı renkler 24 volt'muş.. makina stby'dan çıktığı an burada sürekli 24 V varmış,BL Backlight demekmiş, power on durumunda modele göre 3.3 yada 5 volt imiş,bu inverter tabiki bozulurmuş ama nadirmiş,genelde güç kaynağı üzerinde elektrolitik kapasitörler kuruyup değer değiştirimiş,inverter'in şeması olmazmış LCD panelin üreticisi birlikte verirmiş .. telefondan öğrenebildiklerim bu kadar...

ete

12 li kabloda 5 kablo 24V ve diğer 5 inde GND var sanırım. Sorun sarı ve yeşil kablo. Yeşil en başta BL_ON/OFF diye isimlendirilmiş Back Light Aç/Kapa anlamında. Sarı kablo ise A_DIM diye adlandırılmış. Bu iki kabloda standby da voltaj yok gibi yada mv seviyelerinde bir şey var. Kumanda ile açarsam 3,3V geliyor her ikisine sorun bu olsa gerek ama o iki kabloda olması gereken 24V lar nereden geliyor acaba. Bunuda öğrenebilirsen gerisini hallederim sanırım.

Ete

onurinci

hocam güç kaynağında iki adet pushpull mosfet varmış, diğer trafolara göre en iri olanmış,bu 12'li soket'in dibinde serigrafi ile basılmış 24 volt etiketi varmış,iki adet 2200uF 35V luk kapasiteden çıkıyormuş,bu mosfetlerin arasında 22nF yada 33nF 400 voltluk MKT tipi kapasite de nadiren açık devre oluyormuş,entegre ve mosfet hatası çok nadir dedi genelde hep kondansatör kurumasıymış,cırıltıyıda sordum oda kondansatörler kuruyunca ripple kaçırdığı için olurmuş,pS sin üstünde ki diğer trafo STBY için 3.3V ve 5V içinmiş, bu 17MB serisinde PFC li olan varmış ,cihaz on durumuna kalktığında bu 220uF kapasitede 410V olmalıymış 370V tun altında 24V ları otomatik kapatırmış,yani PFC li model ise orasıda bozulurmuş bu 3 trafolu model imiş, eğer iki trafo var ise PFC yokmuş,genelde 22uf yada 47uf  pwm kontrol entegresini besleyen hattaki kapasite kuruduğu için 24V çıkmazmış...bu tür arızaları teknik lise stajyerlerine yaprırıyorlarmış,yani çok basit dedi....

est32

merhaba,
TV nin arkasındaki kodu(fotoğraf olursa daha iyi olur 1 ile başlar), şasenin ve power kartının kodlarını(üzerlerinde etiket vardır) gönderir misiniz?

ete

Tv yi toparladım kaldırdım bir ara yine açacağım. Henüz sorunu bulamadım.
24V üzerine yoğunlaştım ama 24V Power den çıkıyor. Sorun BL_ON/OFF pininde olması gereken 24V civarındaki voltajın olmaması. PL802 deki 12 nolu pin bu. Ayrıca 11 nolu pinde de benzer şekilde 24V olması gerekir deniliyor ama oda yok.
Standby da 60mv civarında bir şey var her iki pinde açılınca (IR kumanda ile) oralarda 3,3V görüyorum.
Etiket fotosu ilişiktedir. Ana kart şu rus linkinde görülen ile aynı. Aynı yerde Power de gözüküyor aynı. Şema olarak 17MB15E-5 ile uyumlu.
Çok gerekiyor ise açıp bakayım şase numaralarına.

Ete

est32

özelden mesaj atmak istedim ama ete sizi engelledi şeklinde bir uyarı alıyorum.
mail adresinizi verebilir misiniz?

ete

est32

est32

kartları tasarlayanlara ulaşmaya çalışacağım(ayrılmadılarsa) fakat bu tv ilk olarak 2006 yılında üretilmiş olduğundan tasarımcıları bulsam da hatırlayabileceklerini pek sanmıyorum. Yine de şansımızı deneyelim.

ete

Teşekkür ederim. Gerek kalmadı artık Servise verdim. Çünki beni aştı artık. Hiç bir yerde bir kusur bulamadım.
Ete