Chip ile Dosya bulma

Başlatan rayman, 09 Nisan 2016, 13:07:36

rayman

Elimizde yüklü miktar önemli bir kağıt yada dosya  düşünün vede bunların her birisi farklı olduğundan vede sıralama yapılsa bile lazım olduğunda aranıp bulunmasında bile bayağı bir emek harcanıyor . Yada bulunması çok zorlaşıyor. Bunun için dosyaya bir chip yerleştirip onu Pc'den yada başka birde algılayıcı ( Kent kart mekanizmasın gibi düşünelim ) nasıl bulabiliriz?  10000 tane dosya olsa varsayalım bu dosyaya tek tek Chip yerleştirmek yine kabul  olunabilecek birşey yeterki olsun. Nasıl aşılabilir bu durum ? 

İlyas KAYA

Her dosyaya birer barkod yapıştırın. Birde bulunduğu bölümün altına barkod yapıştırın. Dosyayı oraya koyarken hem dosyanın hem de bulunduğu kısmın barkodunu barkod okuyucu ile okutun.

Basitce bir program yapılabilir yada excell ile kayıt altına aldığınız dosyaların nerede olduğunu rahatlıkla bulabilirsiniz.

Barkod sistemi ucuz bir fikir.
Paraya kıyarım diyorsanız RFID etiket kullanıp bu etiketleri okuyabilirsiniz. Böylece neyin nereye konduğunu otomatik olarak bulabilirsiniz.
Her ürüne birer etiket yapışabilir ama okuyucu için nasıl bir sistem tasarlanır orası biraz karmaşık.
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

rayman

Fikiriniz güzelde , bu proje için ciddi birşey yatırılabilir. Mesela Barkod konulsa bile Barkod Dosyalar karmaşık olduğundan yerlerini bulmak için aynı zaman kaybedilecek Barkod'luyu arayana kadar dosyanın ismi zaten aranıp bulunmuş olacak diye düşündüm :D Ancak 1000 dosyanın içine birşey yerleştirip ledli yada Buzerli ikaz verse sizce olmazmı ? Bir cihazla kod girilip ona koda kitlenetecek mesela ? Pll gibi birşey mesela. Ama bu frekans aralığı değilde basit iki tane aygıt programla eşleşecek mesela ?

İlyas KAYA

Anlamadınız sanırım. Şöyle söyleyeyim. 100 raf olsun. Her raf 10 tane dosya alsın. Her rafta her dosya konacak yerin altına bir de barkod konur. Siz buraya dosyayı koyarken hem dosyanın hemde rafın barkodunu okuyacaksınız. Raflara da nuramara verirsiniz.
Diyelim 50 numaralı dosya 5 nci rafta 2nci sırada.
Bilgisayardan 50 nolu dosya yada ismi ile arama yaptığınızda size hangi rafta olduğunu gösterecek . Sizde o raftan dosyayı alacaksınız.

rayman

Tamamda bilgisayar vede raf arasındaki bağlantı nasıl olacak ?  Onu merak ettim. Sonuça 10 dosya bir yerde ise barkod da o rafın altında yada önünde ise,  programa kayıtlı yerden mi bakılacak ? Ama ben direk nokta tesbit yapmak istiyorum . Yani program aktif olunca Dosyayı hemen bulunması lazım ikaz ile yada bir led ile .

İlyas KAYA

Rafa dosyayı koyarken barkod ile okuyacaksınız o da kablosuz çalışıyor zaten.
Yine nokta atışı buluyorsunuz neresini anlamadınız ki.
Her neyse anlatamadım sanırım..

rayman

Şimdi oldu... Nasıl yapacağız peki bunu ?  nasıl bir sisterm yürütülebilir ? Barkod okumak El terminali cihazı ile yapılıyor bildiğim. Yada ben dediğinizi tamamen ancak grafik üzerinde anlayabilirim.

F®T

Rayman şöyle olurmu?
Her ürüne rf alıcı tak.Her ürünü adresle.Pc dede rf verici takılı olsun.Hangi ürün hangi adreste ise pc de gönder o ürün alıcı ile bu mesajı alıp ötsün led yaksın falan...
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

rayman

F.t. evet Udea'nın Tx-rx lerini düşünmedim değil. Ama çok pahalıya maal olmazmı bir tanesi ? Basit ama çok işe yarar birşey olmalı. Mesela Hgs sistemi kullansak nasıl olur ? Fikirlerniz çok önemli arkadaşlar.

İlyas KAYA

RF ile yapacaksanız hepsine pil koymanız ve sürekli dinlemede bırakmanız gerekir. Pil bittiğinde hiç bir işe yaramayacaktır.

HGS etiketleri ucuz olsa da algılama mesafeleri en küçük 1mt civarı. Yada RFID okuyucu kullanmanız gerekir ki bu da her raf için ve her klasör için 1 tane okuyucu demek.
Eğer klasörlere soket gibi bir şey yaparak yerine oturtturma yaparsanız o zaman beslemesini sabit biryerden alır ve RF ile işi çözersiniz.

Barkod için ise ;

- Barkod okuyucusu alacaksınız 1 tane. Ama fiyatları biraz pahalı. 250 den başlıyor 1500 'e kadar var. Ben olsam bir tane cep telefonu kullanırım.Bir tane android uygulaması yaparak da bütün işinizi çözersiniz. Ancak bu sefer de kullanıcı tek olmalı yoksa sistem karışır.

Barkod işini aşağıda anlattım.

rayman

Çok güzel anlatmışsınız. Ancak nfc tag - rfid ile bu iş yapılabilir. Fakat , bunlar için , nokta tesbiti sadece yaklaştığında yada bir şekilde EL terminali ile okutulduğunda ikaz vermesi lazım.... Birde diyelim ki Rfid aldık. Peki bunları direk aldığımızda ne gibi işlemler yapmak gerekiyor ?

F®T

İlyas Hocam selamlar.Peki raflardaki rf alıcıları adaptörle beslese olmazmı sizce?Fazla güç tüketimi olmaz nasılsa.Pcde kodu yolladığın gibi sesli ışıklı olarak ikaz verecek.Yeri belli olacak.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

İlyas KAYA

Alıntı yapılan: F.T - 11 Nisan 2016, 19:48:19
İlyas Hocam selamlar.Peki raflardaki rf alıcıları adaptörle beslese olmazmı sizce?Fazla güç tüketimi olmaz nasılsa.Pcde kodu yolladığın gibi sesli ışıklı olarak ikaz verecek.Yeri belli olacak.

Olur elbette neden olmasın ama bu sefer de her dosya için bir tane alıcı lazım ve devresi tabi ki.
1000 adet dosya olsa her dosya için alıcı ve devre demek.

Ben aklıma gelen en ucuz yolu söyledim. Artık gerisi size kalmış :)
RFID okuyucu fiyatlarına bence bakın ondan sonra karar verin.

Bir de bu RFID ürün etiketleri var. Kutunun içine ürünleri koyuyorsunuz size hepsinin fiyatlarını hesaplıyor. Okutma vs yok.
Nasıl bir sistem dir hangi tip okuyucudur bilgim yok. Sadece decathlon da bu şekilde kasadan geçiliyor.
Elinizdeki ürünleri kasanın yanındaki boş kutu gibi bir yere koyuyorsunuz ve etiketlerini okuyup topluyor.

rayman

İlyas Hocanın dediği bu sanırım. https://www.youtube.com/watch?v=pAvhAezeRwU Herşeyi otomatik yapıyor. Depo'ya giren çıkan ürünlerin kayıdına kadar.
Ben Facebook'tada bu konuyu araştırdım , en güzeli Barkod okuyucu olanı . Çünki Rfid etiketleri çok ucuz olsada 35 metre alana kadar oda içerisinde çalışabilsede , çok adetli alınca çook fiyat çıkıyor. Vede hepsini sanırım tek tek adreslemek gerekiyor. Bir sürü iş. Ancak Barkod okuyucu el terminali Usb ile çalışanı varmış. 60 dolar civarı. Zira bunlardan alınırsa iş çözülür gibime geliyor.

est32

resimlerde görüldüğü gibi wifi bağlantı kurup depo stoklarından düşüm, stoğa ekleme yapabilen RF el terminelleri var. Resimlerdeki gibi barkodlar okutulup ekranda içerikleri görünüyor, istenirse üzerinde işlem yapılıyor ve wifi ile sisteme işleniyor. Bu alet windows mobile ile çalışıyor ve sisteminize göre düzenlenebilir. Bir araştırın derim.