lcd de ondalık yazma

Başlatan elektro77, 11 Nisan 2016, 18:51:51

elektro77

anlaşıldı hocam. becerememiştim
"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

elektro77

DEFINE OSC 4
@ DEVICE pic16F84
@ DEVICE pic16F84, WDT_on
@ DEVICE pic16F84, PWRT_ON
@ DEVICE pic16F84, PROTECT_OFF
@ DEVICE pic16F84, XT_OSC
'----------------------------------
TRISA=%00001011
TRISB=%00000011

'------------------------------------

DEFINE LCD_DREG        PORTB
DEFINE LCD_DBIT        4
DEFINE LCD_RSREG       PORTB
DEFINE LCD_RSBIT       2
DEFINE LCD_EREG        PORTB
DEFINE LCD_EBIT        3
DEFINE LCD_BITS        4
DEFINE LCD_LINES       4
'-------------------------------------
CLEAR  'tüm değişkenler sıfırlandı
PAUSE 100
LCDOUT $FE,1
'-------------------------------------
ALICI VAR BYTE
ALICI=0
PAUSE 100
KURU1 VAR BYTE
KURU VAR BYTE
'--------------------
'LCDOUT $FE,2,  "       EZ"
'LCDOUT $FE,$C0,"  KURULUK OLCER"
'PAUSE 100

'------------------------------------------
BASLA:

SERIN2 PORTB.1,396,[WAIT("EZ"),KURU,KURU1]
'LCDOUT $FE,1
LCDOUT $FE,2,"EZ KURULUK OLCER"
LCDOUT $FE,$C0,"  KURULUK=",DEC KURU1,","',DEC KURU1//1000,"  "

GOTO BASLA

END

bu kodlar alıcının kodları hocam. çok garip şeyler yazıyor
"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

ete

Rüzgar aslında 3 hane ekrana yazdırma kısmında silinmemiş satırlar kalmış onlardan oluyor. Kuruluk hesabı doğru ama.
Programı daha doğrusu RAR dosyasını yeniledim. yeniden yükle bak aynı yerden.

Şimdi alıcı kısmınıda düzelttim. Yeniden yükle istersen.

Ete

elektro77

rüzgar hızı 600 ü geçtikten sonra sonuç 0 a geri dönüyor hocam.
birde Alıcıyı nerede düzelttiniz hocam.bulamadım da.

elektro77

hocam sizinde vaktinizi çalıyorum. çok özür dilerim.
Ben zaten hep sizin vaktinizi çalıyorum.
Allah sizden razı olsun.

ete

Bende sıfıra dönmüyor Formül gereği 999,6 ya kadar çıkıyor potun konumuna bağlı olarak.
Bütün dosyaları ilişikte veriyorum. Bunları kullan.

Ete

elektro77

kuruluk sonucu sıfıra düşüyor hocam.
10 rakamını yazmadan tekrar sıfırdan devam ediyor
LCD de dec2 yaptım ama sonuç değişmedi

ete

Maalesef bu sistem Rüzgar değeri 655,3 den küçük ise doğru çalışır. Çünki, 6553 olan rüzgar değerini 10 ile çarpınca 65530 ediyor. 65535 son limit değeriidir 16 bit değişkenlerin. rüzgar değeri 6600 olduğunda bunu birde 10 ile çarpınca 66000 ediyorki sonuç yanlış çıkıyor.
Ya virgülden sonra 2 haneye razı olacaksın yada rüzgarı 6553 dan (yani 655 den yukarı)yukarı çıkartmayacaksın. 
Ete

elektro77

peki hocam sistemde görebileceğimiz maksimum  kuruluk değeri en fazla kaçı gösterecek. hesaplayabilirmiyiz.

elektro77

benim hesabıma göre sıcaklıkları 60 derece alırsam rüzgarı 590, nemi %10 , ph ıda  14  varsayarsam sonuç  72,4 çıkıyor
ekranda bunu okuyabilirmiyiz.
ort=60
vuc=60
nem=%10
rüzgar=590
ph=14
kuruluk=72.4

ete

Bunuda okuyamazsın. KURULUK formülünde toplanan sayıların toplamı 65535'i aşmaması gerekir.
Bu söylediğin değerlerle aşıyor maalesef.
Kuruluk değerini hesaplarken virgülden sonra 3 hane hesapladık. 2 hane olsa olmazmı?

Ete

elektro77

olur olur hocam
iki hanede yetrli olur

elektro77

Yazılımınıza şöyle bir baktım hocam da.
benim, bu işi öğrendim demem için, daha 40 fırın gezmem lazım.

ete

Kuruluk hesabı vigülden sonra iki haneye düşürülünce her şey normala döndü sanırım. Yinede dene istersen.
Bu arada , ana işlemciyi 16F877A olarak değiştirdim. Tek komut farkı bu işlemcide CMCON=7 ilavesi olup programa ilave ettim.
ANa programda ondalık değişince alıcıdaki hane sayısınıda 2 ye düşürmek gerekti onuda yaptım hepsi ilişiktedir.
Ete

elektro77

hocam 2 günlüğüne istanbuldaydım. cevabınıza şimdi bakabildim.
18f877 ile değiştirdim demişsiniz. gerçektede 18f877 kulanmayacağız değilmi.
çünkü verdiğiniz çalışma gerçekte cmcon komutu olmadan gerçekte 16f877 ile çalışıyor
fakat sht 11 nem değerleri aşırı yüksek gösteriyor veya aşırı alçak gösteriyor. (sht11 bozulmuş olabilir de)