Pic ile max kaç adet tpic6c595 sürülebilir?

Başlatan gogoce, 21 Nisan 2016, 05:47:43

gogoce

Merhabalar,

877 ile hc595+uln2003 ikilisini kullanmak yerine tpic6c595 i seçtim . 16 adet 6c595 kaskat bağlı . Sorum ise şu; picin port source akımı bu 16 adet 6c595 in latch ve clock akımına yeter mi?

Kayan yazı uygulamalarında tecribesi olan arkadaşlar illaki vardır . 8 adetten sonra hc595 sapıtıyor diye bilgi aldım o yüzden 6c595 kullanmaya karar verdim . Ben 100-300 ms arası sinyal göndereceğim . Devredeki çıkış sayısı çok olduğundan bu şekilde yapmam lazım .

Şimdiden teşekkürler
Ne ukalayı affederim nede yapılan haksızlığı ...
Ya sus adam sansınlar , yada adam gibi kouş ilham alsınlar

Maxim

konunun uzmanı değilim ama o işte bir yanlışlık var
picin çıkış akımı 100 tane 595 e de yeter bence, ne akım çekecekki 595 ler
yani bana sorun çok sayıdaki taramayı düzgün yapamamkla kaynaklanıyor gibi geliyor
dediğim gibi konuda tecrübem yok.

gogoce

Seri bilgi giriş çıkışında problem olduğunu söylemişlerdi bende acaba latch veya clock sinyallerinde olabilir mi diye düşünmüştüm.  Data 1 595 e girer ordan çıkan diğerine ama clock ve latch hepsine aynı anda gidiyor bu sebepten acaba port akımı yetmiyor olabilir mi diye düşünüyorum kaam karıştı

Mucit23

74HC595 için düşünürsek eğer Datalar kaskat bağlıdır. Dolayısıyla her bir 74595'in data çıkışı sonraki 74595'in data girişini besler.
Fakat Clock ve Latch girişi için aynı durum geçerli değildir. Çünkü birden fazla 74HC595 kullanırken bütün Clock girişleri ile latch girişleri paralel bağlanır. Böyle olunca Pic'in çıkış akımı yetmeyebilir.

Bunun sebebi CLK ve LATCH pinlerinin giriş empedansının olmasından kaynaklanmaktadır. Dolayısıyla Örneğin clock frekansı yükseldikçe CLK pininden çekilen akımda artar.  Bunun önlemek için araya tamponlar eklenir. Örneğin Her 4 adet 74HC595'den sonra 74LS07 gibi bir buffer eklemek gerekir.
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

gogoce

Mucit23 cevap için teşekkürler,
Her 4 595 ten sonra clock ve data pinlerini 74ls07 den geçireceğim

Tekrar teşekkür ederim

Mucit23

4'ü ben örnek olarak söyledim. Yinede siz hesabına göre yapsanız daha iyi olur.

www.arectron.com/

gogoce

16 adet için 8+8 gibi kullansam peki problem yaşar mıyım hesabı nasıl yapılır öğretebilir misin

Mucit23

Muhtemelen sorun olmaz. Clock frekansının nedir bilmiyorum ama eğer çok yüksek değilse kullanırsın.

www.arectron.com/

gogoce

ete

TPIC6C595 data sheet'ine baktım şimdi. Input Yani giriş akım seviyesi 1uA (1 mikro amper) diyor. Pic çıkışı 20 ma aolduğu göz önüne alınırsa 100 tane TPIC bağlasanda sorun olmaz hepsini sürer. Ancak tek endişe edilecek durum bir sürü TPIC bağlandığında o noktadaki empedansın ne olacağı. Bu durumda Bütün ortak uçları 1K lık direnç üzerinden sür istersen 100 tane TPIC bağla bir şey olmaz.

Ete

Bahri Bilir

Peki hc595 adeti büyüdükçe data hattı üzerinden gönderilecek veride doğal olarak büyüyecek.
Acaba bu verilerin 100ms bir gönderilmesi, verinin son hc595 e ulaşmadan yeni gelen veri ile çakışmalara sebep oluyor olabilir mi?
"Hedeflerin bittiği tek yer, YENİ hedeflerin başlangıcıdır"

gogoce

300 ms de de veri gönderebilirim veri son 595 te görüldükten sonra tekrar güncellenecek bir nevi izleme projesi gibi düşünebilirsiniz

Bahri Bilir

uln2003 kullanarak ben pic çıkışını direk uln ye girip uln çıkışıylana standart roleleri direk sürüyordum.Ve sadece rolelerin ortak negatif beslemesine ortak 1 adet diyot koyup ters emki engellemeye çalışıyordum.Şimdiye kadar hiçbir sıkıntı yaşamadım.

Ama hc595 kullandığım devrelerde gogoce ninki gibi direk TPIC6C595  kullansam;
uln2803  veya uln2003 te olduğu gibi pulup ve puldownlara ihtiyaç duymadan direk roleleri sürebilirmiyim?
TPIC6C595 nin çıkıç akımı ne kadar? (malesef datasheeften pek anlamıyorum)

Bahri Bilir

Yukardaki sorumun ayrıntılı yanıtına ihtiyacı olan arkadaşlar için aşağıdaki linkte temiz ve güzel bilgiler var.

link: http://www.yapbidevre.com