Geri Sayırdırma

Başlatan aberk, 26 Nisan 2016, 22:33:41

aberk

Hocam  video çekip göndermemi istermisiniz.? Sorun tam olaran nedir daha iyi anlaşılır.

ete

Sorun video ile anlaşılmaz. Program+Devre şeması ile anlaşılır.
Bu sistemde en hızlı ve hatasız saydırma PORTB.0 kesmesi ile sağlanır.
Şemayı istememin sebebi , IR led seri direnci kaç ohm, ve sensör sistemi nasıl bağlı görmek için.

Ete

aberk

Şimdi ekliyorum butün dökümanları

aberk

Hocam olduğu gibi zipleyip  yükledim bütün çalışmayı.

aberk

Hocam proteus sizi yanıltmasın ben iki adet buton bağlamışım PORTB0 ile PORTB1 e gerçek devrede sensör bağlı ileri geri sayması için.semedaki encoder boşta

ete

Bu yolladıklarından bir anlam çıkarmak zor. Kullandığın sistem ile (resimlerde kullandığın sensör sistemi) verdiğin şema tam uyumlu değil.
Resimlerde görülen iki sensör ise neden tam yan yana bağlanmışlar. Birisi diğerinden biraz ileride yada geride olması lazım gelirki faz farkı oluşsun. Bu şekilde ben yanlış görmüyor isem ikiside aynı anda açıyor ve kapatıyor.

Programda bir sürü sound komutu kullanmışsın. O dik hızlı çevirmede sensörün önünden 10 ms ninaltında bir hızla geçer. Halbuki senin sound komutun 10+10=20 ms se süretmekle uğraşacak o arada ve dolayısıyla biraz hızlı çevirince diski kaçıracak bu doğal.
Bu şekilde bir sistemde ses olmamalı. Olacak ise başka bir şey ile o sesi çıkartmalısın. Programda ne kadar pause varsa kaldırılmaı. Yoksa sayıyı kaçırırsın bu doğal.

Ete

aberk

Hocam proteusta sensör ekleyemedim o yüzden semayı butonla yaptım ama encoder mantığı ile devreyi çalıştırıyorum.  Sound o kadar önemli değil gerekirse iptal ederim bide pause komutunu silerim  hocam  sorun çözülür insallah

aberk

Evet Hocam  Baya baya gereksiz yere Pause kulllanmışım  onları silince sorun düzeldi sanırım şuanda hızlı alglıyor Yarın bide Motora monte edip deneyecem. Çok tessekkür ederim  ilginiz için hocam.