pano

Başlatan xoom, 15 Şubat 2012, 17:17:30

xoom

Mrblar.. sizlerden öncelikle fikir danışmak istiyorum.. bir devre yapmak istiyorum dotmatrix kullanarak bir pano tasarlamak istiyorum 
pano 8x8 9 adet dotmatrizten oluşucak ( 72 sütün yani )  ama  6  adet alt alta gelicek ve seri porttan veya usb ile.. her 8x72lik kata  bir arayüz sayesinde yazılar yazmak istiyorum.... Duyuru panosu gibi. isimler hergün bir RF veya butonla değiştirilebilecek.isimler yazıcak konu hakkında fikirlerinizi bekliyorumörnek:
1 kata : Ali
2 kata : Veli
3 kata : Mehmet 
.
.
.

Mucit23

Benimde ilk aşamada 64X32 ve daha sonra 128X64 Bicolor(Çift Renkli Yeşil-Kırmızı-Sarı) Led ekran projem olacak. Araştırma yapıyorum. Şuanda Benim için En baskın olanı ikisindede displayi kontrol etmek için HT1632 çiplerinden kullanmak Bu çiplerden bolca kullanıp ekranı ekranı parça parça yönetmek amacım.
HT1632 lerin birçok özelliği var. 16 Level PWM, 24X16,32X8 Display sürebilme özelliği var. Sevdim yani bu çipi. Surecom un bu çiple yaptığı display modülleri var. Onlardan alıp denemeler yapmayı planlıyorum. HT1632 leri anladıktan sonra bu işe girişecem.
128X64 Displayi ise KS108 GLCD mantığıyla yapmayı planlıyorum. Bu şekilde Ekranı Normal 128X64 Bir GLCD kullanır gibi kullanmayı düşünüyorum. Tabi şimdilik Hepsi fikir. C çalışmalarımı yeterince ilerletirsem Arduino için yazılmış HT1632 driverlerini direk kullanabilirim.
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

Mucit23

Yanlız ha diyince yapılabilecek bir iş değil bu şimdiden söyliyeyim.

www.arectron.com/

xoom

tabi amaçlar doğrultusunda hedefler değişiyor.. benim amacım 5-6 sutünlu bir panoya bir arayüz ile bilgiler girip bunları bir RF vey pano üzerindeki butonla ayarlamak.. ama hangi aşamadan başlamak doğru olur.. hem ilgili elemanları öğrenip hemde yazılımı bunlara göre geliştirmek istiyorum

Mucit23

5-6 Sütün diyince yanlış anlıyorum ben. Sizin yapmak istedğiniz display tam olarak kaç satır ve sütüna sahip

www.arectron.com/

ELZEMEFE

HT1632  inceledim mükemmel bişey ... kayan yazı ve dotmatrix olayında devrim denilebilir. nerdeyse......

Mucit23

Devrim değil aslında. Bunu yapabilecek birkaç enteğre daha vardır mutlaka. Ama bu enteğrede şart değil. Bazı logic enteğrelerin yardımıyla yine 64X32 ve 128X64 led ekranlar yapılabilir. İyi bir işlemci lazım sadece. Mesela 18F67K22 64Mhz hızda çok süper işler yapabilir. Hız ve işlevsellik önemli tabikii.
Tek sorun HT1632 lerin Türkiyede bulunmaması. Ebayda var ama satalarında çoğu Türkiyeyi kara listeye almış

www.arectron.com/

xoom

Alıntı yapılan: Mucit23 - 15 Şubat 2012, 21:12:00
5-6 Sütün diyince yanlış anlıyorum ben. Sizin yapmak istedğiniz display tam olarak kaç satır ve sütüna sahip
http://dl.dropbox.com/u/30357144/Paylasimlar/pano.DSN
Açıklayıcı olması için örnek bir isis devresi ekliyorum.. sorularımıda peşine ekliyorum:))
1-Devre tasarımını yapamadım çünkü her satıra farklı yazılar yazmak istiyorum ve hergün (5 gün ) satırlardaki yazıları değiştirmek istiyorum ama değişicek yazılar 5 gün için hazır olmalı bastıkça 1.günün 2.günün 3.günün yazısını yazmalı..
2-Her bir satir için ayrı pic mi kullanmalıyım
3-Bu iş için 24lc64 gibi bir eeproma ihtiyaç duyulurmu?
----
devrenin yapımı ile uğraşacağım fakat nereden ve nasıl başlamak lazım sizce?

Mucit23

dediğini yapmak zor değil. 6 satırı aynı anda tara. Yani paralle olarak tara Sonra Sütünlara ayrı ayrı bilgi ver. Yani her sütünün yazısı farklı olsun. Zor birşey değil bu. Fakat senin yapmak istediğin Led display değil sadece 6 adet kayan yazı.

www.arectron.com/

xoom

benim amacımı pek anlamadınız sanırım..led display yapmak istemiyorum zaten.. ayrıca kayan yazıda istemiyorum.. yazılar sabit kalıcak..
devre için merak ettiklerim
** :1 PIC yeterli olurmu her satıra bir pic mi koymak gerekir?
--: 6 satıra her satır için 5 bilgi girilcek yani toplamda 30 farklı bilgi var elimde..
               p.tesi         salı              çarşamba      prşmeb       cuma
1.satır:  Duyuru1      Duyuru2         Duyuru3      xx               xxx
2.satır:  Duyuru4      Duyuru5         Duyuru6      xx               xxx   
3.satır:  Duyuru7      Duyuru8         Duyuru9      xx               xxx
...           ...
...           ...
pazartesi günü panoda 1.4.7. duyurular gelicek ertesi gün 2.5.8. şeklinde bir çalışma olması için
bunun için tasarım nasıl olmalı yazılımı bi şekilde halletmeye çalışırım

meyer

@xoom hocam,
Yapmak istediğiniz devre için 1 adet pic yeterli olur.Bunun için 16f877a ya da 18f452 kullanabilirsiniz.
-72 sütundan oluşan 6 adet display yapmak istediğinizi söylemişsiniz..72 sütunu 9 adet 74hc595 ile sürersek eğer 6 tane alt alta display yapacağınız için 9*6=54 adet 74hc595'e ihtiyacınız olacaktır.Her displayi de mikrodenetleyicinin 3 pinini kullanarak kontrol edebilirsiniz..Yani toplamda 18 adet kontrol ucu + 8 adet de tarama ucu kullanacaksınız..Programın yazılımını da ona göre yapacaksınız tabi..
Problemin çözümüyle ilgili daha pratik çözümler de olabilir tabi ama basit mantıkla yaparsanız eğer böyle yapılmalıdır..
Örnek devre şeması içinde forumda bulunan 16*96'lık kayan yazı şemasına bakmanız yeterli olacaktır.Her bir display için 74hc595 girişini pic'in farklı pinlerine bağlayıp kontrol edeceksiniz..Tarama ucunu da pic'in  8 pininden kontrol edebilirsiniz...

xoom

@Meyer ; Bilgiler için teşkkür ederim bahsettiğiniz 16x96 lık projeyi inceleyeceğim.. onlara bakarak bir çizim yapıp kontrolü için sizlerden destek aldıktan sonra yazılıma geçeceğim inş

meyer

Elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışırım hocam...

xoom

bahsettiğiniz kayan 16x96 kayan yazıyı sitede bulamadım ama bildiğim kadarıyla şu şekilde bir bağlantı yaptım bi inceleyebilirmisiniz?
http://dl.dropbox.com/u/30357144/Paylasimlar/Pano/Pano.DSN
alt alta 3 adet çizdim doğrumu çiziyorum sizce? 595 yerine tpic6b595 olabilirmi

meyer

@xoom hocam,bahsettiğim programı ektedir..Sizin devreniz içinde aynı mantığı kullanacağız..Sizde devrenizi bu mantığa göre çizmelisiniz..
-74HC595 yerine TPIC tabiki de olabilir ama isiste tpic olmadığı için direkt olarak 74hc595 kullanın dedim..74hc595'in çıkışlarına uln2803a bağlarsanız eğer sanıyorum tpic ile aynı işlevi görüyor..ama çıkışı 74hc595'e göre ters oluyor..Onuda yazılımla ya da donanımla düzeltirsiniz..