rs232 hakkında

Başlatan antuari, 28 Nisan 2016, 02:22:20

antuari

arkadaslar benim bir projem var 877a ile seri port kontrolü yapıcam

laptop için rs232 haberleşmesi yapmam gerekiyormus bu devreyi almam mı daha iyi olur benim ilk tercihim kendm yapmak

fakat çok çeşitli devreler buldum ve hangisini yapabilirim
seri port ta 9 pin olması lazım ama bazı devrelerde 6 port oluyor

eğer almam gerekirse önereceğiniz hangisidir sistemim w10

ama ilk tercihim dediğim gibi kendim yapmak

ete

Anladığım kadarı ile PC (Laptop) ile bir Pic devresini haberleştireceksin.
Haberleşme RS232 temei üzerine kurulacak. Ancak son dönemde artık PC lerde RS232 portu yer almamakta onun yerine USB portu bulunmaktadır. Bu nedenle öncelikli ihtiyacın bir USB ==>>RS232 çevirici olacaktır. Bu konuda pin adedi ile kendini sınırlama zira yapacağın sistemde yalnızca RX ve TX pinlerini kullanacaksın. Ama özellikle araman gerekiyor ise üzerinde FT232 chip bulunan bir çevirisi edinmende yarar var. Zira bu konuda bir kaç çevirici entegre kullanılsada en kalitelisi bu dur.

Laptop da USB yi RS232 ye çevirdikten sonra birde seviye düzeltmesi yapman gerekecek. PC tarafında RS232 portu voltaj seviyeleri pic tarafı (TTL) seviyelerinden farklıdır. Bir birlerinin dilinden anlamaları için bu seviyelerin anlaşılır düzeye getirilmesi gerekir. Seviyeler şöyledir;
PC-RS232 de HIGH sinyali = -10V dur (laptop modeline göre 7-10V arasında seviye ayrıca değişebilir)
PC-RS232 de LOW sinyali = +10V dur (    "           "         "       "           "           "      "             "      )

Pic tarafında HIGH sinyali = +5V dur
Pic tarafında LOW sinyali = 0 V dur.

MAX232 isimli entegre bir taraftan aldığı RS232 bilgisini diğre taraftan TTL olarak çıkartarak seviyeleri düzeltir.
Aynı şekilde diğer taraftan aldığı TTL seviyeyi diğer taraftan RS232 ye uygun olarak çıkartır.
Bu durumda bu entegrenin data sheet'ini inceleyerek nasıl bir devre yapman gerektiğini standart şemadan görebilirsin.

Bir konuya daha dikkat çekmek isterim. Şayet FT232 li bir USB çeviricisi bulabilirsen çevrilen bilgi direk TTL olarak çıkar ve ayrıca MAX232 kullanman gerekmez. Buda bir avantajdır ve seni fazladan devre yapmaktan kurtarır.

Yapacağın sistem uzun bir kablo bağlantısı gerektirmiyor ise (3-5m) yukarıdaki açıklamaya çalıştığım sistem işini görecektir.
Daha uzun mesafelerden kontrol yapacak isen sistemini RS485 protokol üzerinden kurman gerekecek. Bu sistem yaklaşık 1200 m uzunluktaki mesafelerden çalışabilir. Diğerinden tek farkı arada bir entegre (Max485) daha kullanılmasıdır. Yoksa bütün düzenek tamamen RS232 standardında hazırlanır.

Bu bilgileri bir değerlendir daha sonra ihtiyaç duyduğunda varsa başka sorularını sorarsın.

Kolay Gelsin
Ete

antuari

hpcam cevabınız için çok teşekkür ederim bilmediğim tüm noktaları açıklamıssınız

http://www.leon-instruments.pl/2010/06/konwerter-usb-rs232.html

bu devredeki elemanları temin ederek bu devreyi yapıcam