Harici OSC

Başlatan yusufrov, 01 Mayıs 2016, 12:04:39

yusufrov

Merhaba Arkadaşlar,

Yapmış olduğum bir cihazda 15 ve 16 bacaklarda yani osc nin bağlanacağı bacaklarda çıkış var Dahili osc kullanmıştım  fakat frekans okuma yapıyorum harici 20 mhz osc bağlaymak gerekti.
Bagladım Sigorta ayarlarından HS_OSC yaptım fakat 16. bacaktaki led yanıyor cihaz devreye girmiyor sebebi ne olabilir.

Osc Baglı bacakları çıkış olarak kullanabilir miyim Kullanılabiliyorsa benim cihazımdaki sıkıntı nedir.

Dahili osc ile cihaz sıkıntısız çalışıyor Harici Osc bağlayınca sadece 16. bacaktaki led yanıyor.
Birkaç sefer Enerjiyi dokundurup çektigimde tüm çıkışlar aktif oluyor.

PIC kit2 kullanıyorum programlama yaparken osc ayarları yok onun la alakalı bir sıkıntı olabilirim acaba.

ete

Harici OSC kullandığın zaman 15 ve 16 nolu bacaklara bir kristal veya rezonatör bağlaman gerekiyor.
Yalnızca OSC_IN bacağına 20 Mhz lik bir osilasyon kaynağıda bağlayabilirsin ama diğer bacak o durumda OSC_OUT olarak çalışır ve sen bu bacağı INPUT/OUTPUT olarak kullanamazsın. Ledin yanması OSC çıkışından dolayı oluyordur.
Bu sistemde bir program için OSC olarak HS_OSC seçilmesi gerekiyor. Seçiyorsan çalışması gerekir. Çalışmıyo rise orad abir karışıklık var demektir. Tavsiye olarak sigorta ayarlarını programa eklemeni öneririm. Böylece ayrıca seçmek zorunda kalmazsın.

Ete

yusufrov

Degerli hocam,

Config satırını komple silip win pic e gectim orada ayarlamaları yaptım gene çalışmadı.

Yazılım içerisinden sigorta ayarlarını yapıp devam ettiğimde gene çalışmıyor dahili osc kullandığımda hiç sıkıntı yok çalışıyor harici osc kullanımında çalışmıyor. Osc bacaklarının ikisini de çıkış olarak kullanıyorum ondan kaynaklı bir problem olabilir mi.

ete

Alakası yok. Çıkış olması gerek o pinlerin.

Define OSC 20 satırını eklemen gerek.
MCLR pinine pullup direnci bağlıyorsundur umarım. Bağlamaz isen çalışmaz.
Birde direk kristal bağlayarak dene bana kalırsa ya osilatörün çalışmıyor ise?
Kristal ve kristal bacaklarının her biri ile GND arasına 22pF kondansatör olmalıdır.

Hangi işlemci bu?

Ete

yusufrov

Hocam ne yaptıysam çalışmadı.

Birde bu yazılımda frekans okumak için 1 saniye beklemem gerekiyor programı Timer ile bunu yapmaya calıştım fakat başaramadım örnek olarak kısa bir yazılım gosterebilirmisiniz.

BASLA:
pause 50

count DALGA,500,okunan
OKUNAN=OKUNAN*2

IF OKUNAN>=6000 THEN HIGH LED6
IF OKUNAN>=5000 THEN HIGH LED5
IF OKUNAN>=4000 THEN HIGH LED4
IF OKUNAN>=3000 THEN HIGH LED3
IF OKUNAN>=2000 THEN HIGH LED2
IF OKUNAN>=1000 THEN HIGH LED1

GOTO BASLA

ete

Öncelikle devrenin çalışması gerekir. Ancak bu kart ile bu devre çalışmaz.
HS osc demek Kristal yada rezonatör kullanmış olduğun anlamına geliyor.

Bu durumda işlemcinin 15-16 nolu pinlerine bu kristal yada rezonatörün bağlanmış olması gerekir.
Halbuki sende orada ledmi butonmu desem başka bir şeyler bağlı.

Hiç bir zaman devre şeması çizmeden program yazma. Şema hacimsel olarak sistemin kafana oturmasını sağlar.
Öngöremediğin pek çok şeyi şemaya bakarak anında tespit edebilirsin. Sen program + PCB ile çalışıyorsun gördüğüm kadarı ile bu yanlış.

Şimdi önce ne yapmak istediğine bir karar ver, Harici OSC ilemi çalışacaksın yoksa bu karta uygun dahili OSC (4Mhz) ilemi çalışacaksın.

Ete

İlyas KAYA

Yusuf bey; İşlemcinizin 20 Mhz desteklediğine emin misiniz ?
PCB ye baktığımızda harici osilatör bacaklarında LED var görünüyor.
Siz nereye bağlıyorsunuz ?
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

yusufrov

Dahili OSC ile çalışacaktım fakat yeterli gelmedi.

şimdi 15 ve 16. bacaklara 330 ohm smd direnc ten önce kristal bagladım baskıdevrede yok devre çalışmadı

Dahli osc i aktif ettiğimde çalışıyor sıkıntı yok.

Osc i aktif edip oradaki ledleri de iptal ettim gene çalışmadı.
Sadece cihaz açılınca 1 adet led yanıyor 16. bacak açılıştaki animasyona başlamıyor.

İşlemci 4 mhz de denedip  gene çalışmıyor.
16f628 de I-P yazıyor ve onlar 20 mhz destekliyor diye biliyorum fakat genede 4 mhz ile denedim çalışmadı.

Devreyi başta dahili osc ye göre cizdim  şu an buna aynı devre uzerine Harici osc ekledim baskıdevrede gorunmemesinin sebebi o dur orada mı bi yanlış var bu devreye harici osc eklenebilir mi. Çıkışlarıda kullanmak şartıyla.

ete

Lütfen detayları atlamadan açıklama verin.
Bir kristal , krital pinlerine bağlanınca, kristal bacaklarının her biri 22pf kondansatör ile gnd ye de bağlanmalı. Bu detayı vermemişsiniz. PCB buna uygun değil bağlayıp bağlamadığınızı bilemiyoruz elbette. Ama bağlasanız çalışırdı kesinlikle.
Tabiiki kristal bacaklarında başka hiç bir şey bağlı olmamalı direnç vs kast ediyorum.

Ete

yusufrov

Hocam 22pf  bagladım fakat son söylediğinize göre ben o pinleri 15 ve 16. bacakları çıkış olarak kullanamayacağım dogru mu anladım yani o bacaklara herhengi bir led transistör vs bağlayamayacak mıyım.

ete

Harici OSC kullandığın zaman o bacaklara başka birşey bağlayamazsın artık. Her pinin bir görevi oluyor.
Ancak dahili OSC yi kullanırsan o bacakları başka amaçlar için kullanabiirsin mantıklı değilmi.?

Ete

İlyas KAYA

ETE hocaya ek olarak ; Harici osilatörü bağladığınızda 15 ve 16 nolu pinleri artık kullanamayacağınız gibi yazılımda o portlara ait komutları da silmeniz gerekir. Bazı komutlar o portları otomatik giriş/çıkış yapabiliyor.

Eğer portlar yeterli gelmiyor ise 28 bacaklı bir PIC'e geçin. Hatta iç osilatörü yüksek PIC leri de kullanabilirsiniz.
Aynı pin sayısında PIC16F1824 ve 1828 var. 32 Mhz iç osilatörü var.
Ancak piyasa da bulabilir misiniz bilmiyorum.
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

yusufrov

İlyas Kardeşim bende o konuya değinecektim.

Pic i büyültemiyorum kutuya sığmıyor.
Aynı bacak yapısına sahip iç osc si yüksek bir pic bulmam lazım bu konuda yardımınızı rica ederim.

Yada son çare buna yakın bir ölçüde bulmalıyım.

ete

16F1827 de iyi bir seçimdir. Piyasada da bulunuyor. Aynı kılıf olduğu için sıkıntı olmayacaktır.
Ete

yusufrov

Teşekkürler herkese

Sadece bu sitedeki bilgiler egitimler ve paylaşımları takip ederek şu an yapmaya calıştıgım 7. cihaz
herkese teşekkürler.

Selametle,