Harici OSC

Başlatan yusufrov, 01 Mayıs 2016, 12:04:39

yusufrov

Merhabalar,

Konya sokağı dolaştım ve gene buradayım :)

PIC 16F1827 aldım lakin pic kit 2 bu pic i tanımıyor ben bu pic i nasıl programlayacağım.

ete

Ya programlayıcı çakma yada kullandığın device file eski versiyon.
Bende pickit2 kullanıyorum üstelik kendi yaptığım programlayıcı ve benimki görüyor 16f127 yi.

Pic kit2 için yeni deviceFile.dat dosyası araştır önce.

Ete

yusufrov

Buldum hocam 1 tane yükledim
Sizin kullandıgınız dosyayı gönderemezmisiniz. birde onu yukleyip denesem.

ete

Kullandığımı ekledim.
Ete

yusufrov

Sizin gönderdiğiniz  dosyayı c/programfiles/microchip/PICkit2 v2 dosyasının içine attım hocam.

Aynı şekilde aynı hatayı verdi.

Bu işi çözmenin başka yolu var mıdır.
Bu durumu kesin çözmem lazım ve buradan başka bu konuya destek bulabileceğim hiçbir yer yok.

ete

Bu konuda yapabileceğim tek şey benim kullandığım config ayarlarını sana iletmek seninde cihazı aynı ayarlara getirip denemek.
Oluyorsa bu şekilde olacak olmuyorsa o programlayıcıyı aldığın yere gideceksin başka çareside yok bu işin.
Zif sokete 16F1827 takıp Pickit2 arayüzü açtığın zaman otomatik tanımlanması gerekiyor
Bu konumda yukarıda "Device Famili" butonuna tıkladığın zaman açılan menüde "Midrange" seçilecek ve onu seçtiğinde açılan menüde ise "Standart" seçilecek.
Bu işlemi yaptıktan sonra; Tools mensünde "Check Communication" butonuna tıkladığın zaman arayüz pic ile haberleşmeye geçip kim olduğunu tespit edip ekrana 1827 diye yazması gerekiyor.

Diğer seçimlerim şöyle,

Programmer menüsünde;
- Verify on write  check edilmiş yani seçilmiş durumda
- clear Memory Buffers on write , seçili durumda
- Hold Device in Reset seçili durumda
- Alert Sounds seçili durumda

Tools menüsünde,
Target Vdd Source , Auto Dedect olarak seçili durumda
Fast Programming Seçili durumda

Başkada seçmen gereken bir şey yok zaten. Bütün bu anlattıklarım sende de aynı ise aletin sorunlu.
Tabiiki son olarak aletin versiyon ve device file versiyonlarına bakmak gerek.
Help butonuna basıp orada About seçenğine tıkladığın zaman gelen ekranda; Sağ tarafta,
Application Version: 2.6100.
Device File Version: 1.63.146
OS Firmvare Version: 2.32.00
olarak okuyabiliyormusun onlarada bak.

Ete

mehmet

Buradaki dat dosyasını deneyiniz...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
http://www.mehmetbilgi.net.tr