Mikro işlemcinin arızalandığını nasıl anlarız?

Başlatan F®T, 08 Mayıs 2016, 08:18:04

F®T

Normal şartlarda ihtiyaç olacak bir şey değil.Fakat bazı cihazlarda cpu eror.yada prossesor eror.Benzerinde led indikatörler kullanılıyor.Bunun hangi yapıyı nasıl kontrol edip kullanıldığını merak ediyorum.
Neticede işlemci bozuksa nasıl anlayıp bir led ile hatayı kullanıcıya bildiricez?
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

ete

Güzel soru ancak bu konua hiç bir deneyimim yada araştırmam yok. Microchip döküümanlarına bakmak lazım varsa böyle bir şey. Olaya mantıklı yaklaşmak gerekir ise bir işlemcinin bozulduğunu anlamanın pek bir yolu yok. Tamamen kullandığın ekipman yada configürasyon üzerinden arada bir test edilebilir. Örneğin. Giriş yaptığın bir pini pullup yapmış isen ve onun pullup ını program görmüyor ise o işlemci bozuktur diyebilirsin. Buna benzer imkan dahilinde olan testler uygulamak gerekir.
Tabiiki bu söylediğin %100 bozulmamış ama %90-50 aralığında özellik kaybetmiş işlemciler için değerlendirilebilir ki böyle bir şeyin Pic için geçerli olabileceğini pek sanmıyorum. Şöyle bir geçmişe bakınca, işlemcilerin genelde 5V un üzerinde voltaja maruz kaldıklarında pin bozulması yaşadıklarını, ters besleme gerilimi verildiğinde bazen komple bozulup bazende bozulmadığını gözlemledim. Ayrıca çok fazla ADC giriş bozulması gördüm ama hep yüksek voltaj kaynaklı bozulmalar bunlar. Onun dışında pic de performans kaybı pek görmedim desem yalan olmaz.

Fikri yada tecrübesi olan söylesin.
Ete

İlyas KAYA

Ben genelde proses veya indikatör için işlemciye bir tane LED mutlaka bağlarım.
Açılışta yakıp söndürür işlemcinin çalışıp çalışmadığını anlarım.
Ancak CPU hiç işlem yapmaz ise led 'i yakmak isterse idim ; LED 'in 2 bacağını da işlemciye bağlar ters polarma ile dirençler bağlar ve PIC yerinde yok iken LED'in aktif olmasını sağlar , yazılım çalıştığında ise led'i söndürürdüm.

Bunun haricinde açılışta rs232 ile dada yollayabilir ve başka bir entegre ile kontrol edebilir , açılışta belirli bir pals gönderebilirsiniz.

Çalışmayan işlemci nasıl kendi kendine arızasını bildirebilir başka bir fikrim yok malesef. 
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

ete

Açılışta led yakıp söndürmek benimde kullandığım bir metod. Özellikle çalışmayan kartlarda yada işlemcilerde bu led'i ilave edip sonucu görmeye çalışırım. Çünki ilk etapta işlemcinin çalışıp çalışmadığından emin olmak gerekir.
Ancak çalışan bir işlemcinin çalışma esnasında bozlulduğunu anlamak farklı bir şey. Elbette bunun çeşitli yolları vardır. Burada genelleme yaparak bir tarif vermek mmkün değil. İşe göre algoritma geliştirmek mümkün olabilir.
Bazı örnekler vermek isterim.
Bir ADC okuma işleminde şayet ADC giriş bozulmuş ise ya hiç değer okuyamaz yada hep 1023 okur. Şayet okuna değerler üst üste diyelimki 10 okumada hep aynı 1023 ise veya sıfır ise o giriş bozuldu diyebiliriz Ama bu konuda girişin değişken olduğunu da gözlemlemek gerekir diye düşünürüm. Yaz gerçekten giriş hep sıfırda kalıyor ise ve bu olmaması gereken bir konum ise yine hata vermek olasıdır. Bir giriş pini bozulursa giriş olarak çalışmaz herhalde Giriş bozulan bir pin görmedim şimdiye kadar. Ne oluyor bu konuda tecrübeye ihtiyaç var. Ne olduğunu bilirsek hata kodu üretmeyide becerebiliriz.

Ama yinede söylüyrum donanımsal olarak işlemcinin hatasını kontrol altına almak zor gözüküyor . Ancak kısmi bozulmaları kontrol etmek mümkün olabilir bu konuda sistem geliştirmek adına bu şekilde sorunlarla karşılaşanların ne tür sorun yaşadıklarını bilgi olarak verebilirlerse burada işe çözüm getirmeye yardımcı olabilir.

Ete

Burak

Benim genelde kullandığım method ise bir sayac değişkenininin program döngüsünde her döngüde 1 artması ve işlemci frekans değerine göre örneğin 1000 değerine ulaştığında bir indikatörün toggle edilmesi ve sayacın sıfırlanarak bu döngünün devam ettirilmesi mantığına dayanıyor .. Aslında bunu program counter (PC) ile de kontrol edebiliriz diye düşünüyorum ama tabii o vektör değerine nasıl erişiliyor bir fikrim yok .. Araştırmak gerek ..

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω

F®T

İllahi farklı yöntemler mevcut.Verilen örneklerin bazılarını uygulamalarda kullandığımız oluyor.Bu soru aklıma şundan dolayı geldi.Genelde endüstriyel cihazlarda bu tip ledler görüyorum.Cpu fault yazmış mesela.Ya diyorum" sesli olarak" bu cpu bozulduda bozulduğunu nasıl anladı... ;D
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

ete

O tür cihazlarda CPU hiç bir zaman tamamen bozulmuyordur. CPU fault denilen olay olsa olsa ya bir time out hatası yada benzer bazı kusurlar yine program yardımı ile tespit ediliyordur. Önceden de dediğim gibi bir işlemin yerine getirilmemesi bir sorguya cevap verilememesi gibi donanım kusurlarını CPU tespit edebilir. Yoksa bozulan CPU kendi kendine bozulduğunu nasıl anlasın. Zor biraz.

Ete

MB_77

bu mesaj tarafımdan silinmiştir.

ete

Unutmayınki genelde bir pin bozuluyor. İşlemcinin toptan bozulduğu durumlar olabilir ama zaten bu genellikle ters voltaj yada aşırı voltaj uygulayınca oluyorki bunuda uygulayan biliyor zaten. Bu nedenle asıl yapılması gereken pin bazında bozulma saptanması ki oda o pinin kullanım şekline bağlı olarak bölgesel olarak çözülebilecek bir iş diye düşünüyorum.

Ete

MB_77

bu mesaj tarafımdan silinmiştir.

F®T

Alıntı yapılan: MB_77 - 11 Mayıs 2016, 14:31:13
Hocam işlemci pwm gönderse bir pinden ve bu pin çıkışına kondansatör ile filtreledikten sonra led yakılsa. işlemci bozulduğunda pwm gönderemeyeceğinden led de söner. olabilir mi acaba tabiş işlemciyi biraz yorar ama belki ccp modülle de halledilir.
Bence çok güzel bir fikir.Donanımsal olmasada pwm olur.

Ete hocam bence piyasada işlemci tamamen bozulursa bu tip bir led yanıyor.Ama endüstriyel ciddi projelerde olay mutlaka çok daha farklı boyuttadır.
Sıcağı sıcağına 16f876 ile yapılmış ticari bir projede 1 nolu analog input çalışmıyor fakat lcd buton kontrolleri ne istersen full sıkıntısız çalışıyor.Şimdi burda bunu anlamak gerçekten zor.Anca ölçüm biçim sonucu anlaşılabiliyor.Analog inputa gelen voltajda değişim olmasına rağmen lcd ekranda değer değişmiyor.Neticede anaolg port direk sahaya açık olunca bozulmuş.Neticede ticari bir cihaz ama ne yazıkki çin malı değil bizim büyük firma ürünlerinden.Yazık.Analog port nasıl olurda direk sahaya açık gönderilir.