O

expkit ile 16F84 çalışmadı.

Başlatan oguzerdal, 17 Şubat 2012, 14:14:20

oguzerdal

sayın ete, yeni exp kits EX8B aldım. demoları falan seyrettikten sonra cd içindeki örnekleri girdim ama mesela 3. exersizde butona basınca devamlı ötüyor.
2. soru : buradaki 1. basic dersinde  program yüklenince hiçbir şey olmadı. başına başka şeyler mi koyacağız?

ete

BU şekilde bir açıklama ile yardımcı olamam. Ben ne bileyim 3. eksersiz hangisi. Sen en iyisi en azından 1 hafta EX8B yi kullanma. Önce dersleri iyice bir oku. Çünki her bir programın  bir formatı var. EX8B de ise bir sürü özellik var. Buzzer bunlardan birisi ama her programda buzzer yok. O halde ne yapmak lazım Buzzer i açıp kapatan bir switch olması gerek. Onu kapatırsın ötmeyi keser.
Derslerin başında verilen programlardan ziyade daha sonraki programları EX8B de denemeye çalış ama 1 hafta sonra. KOnuya iyice vakıf olduktan sonra.  Ama önce program formatlarını öğren. Kristal ve benzeri elemanların kullanılmasını öğren. 16F84 kullanıyorsun ama devrede kristal yada rezonatör kullanıyormusun? F84 kristalsiz çalışmaz.
Ete

oguzerdal

ete hocam tabii 4 MHz kristal takılı, sizin şu her yerde bulunan ders1 i yükledim mesela o da çalışmıyor. bir configurasyon hatası yapıyorum ama nerede( zaten hex dosyasını yükleyince tamam olmuyor mu ). expkit kartını siz biliyorsunuz.jumperlara dikkat ettim.tamam karta yeniyim ama zaten bu programda fazla da bir şey yok ki. tabii ki çalışacağım ama yani bu program da çalışmadan nasıl cesaretlenip çalışayım?

expkits

Kit için verilen hexleri yüklediğinizde sorunsuz çalışıyormu ?

oguzerdal

18F4520 ile sorunsuz çalışıyor( yani onda da yazılım hatası çıktı sanırım, daha önce dediğim gibi, tuşa basınca buzzer ötsün elini çekince sussun örneği çalışmadı mesela,ilk basışta devamlı ötüyor,). neyse en azından sw hatası olduğu belli , düzeltilebilir.kafam karışmasın diye daha basit olan F84e geçtim.ETE'nin ilk dersi bile hiç tepkisiz kaldı. ders 1'in bile sorun çıkartması biraz garip değil mi? PİC bozuk mu acaba diye düşünmeye başladım.yarın yeni bir PIC alacağım.bu arada ben de gençliğimi hw'ci olarak geçirdim.4-5 yı evvel TekoPic ile çalışmıştım.hiç sorun yaşamadım.MPLab'ıkurup gayet güzel debugger falan bile yapmıştım.ara verdim.şimdi herşeyi unutmuşum. PBP hiç bilmiyorum.sağda solda verilen derslerde acaba konfigurasyon satırları mı eksik acaba? elektronik için Fizan'a bile gelirim. yaklaşımınız için çok teşekkürler.

expkits

Kodları ete sanırım 2 sene önce yazdı. 2 seneden beri bu kodları internet sitemizden yayınlıyoruz. Ve sattığımız kitlerin yanında verdiğimiz cd içerisinde veriyoruz. Bu süre zarfında bana geri gelen bir uyarı bulunmamaktadır. Zaten etenin nasıl bir çalışma ruhuna sahip olduğunu ve sorumluluk sahibi olduğunu bildiğimden bu tip bir duruma ihtimalde vermiyorum.

Öncelikle siz hangi örneği çalıştıramadığınızı bildirmelisiniz. Mesela

EX8 CD\EX8 Examples\Expkits Basic\EX8B_PR_18F4520\Pr3_Buton_01.hex      örneği gibi burada yazın  örneği.  Bu durumda kitte hangi jumperlar acılıp kapatılması gerektiğini yazarız. Sizin yaptıgınız bir yanlış jumper ayarı varsa hemen ortaya çıkacaktır zaten....

expkits

Şuna lütfen dikkat edin. Kit sahipleri kiti ilk aldıkları sırada bu güzel oyuncağın ellerine gelen her yerini kurcalamaktadırlar. Bu sebeple sık sık jumper dipswitch ayarları ile alakalı yanlışlıklardan dolayı sorunları olduğunu iddia eden kullanıcılarla karşılaşmaktayım. Kit oldukca geniş donanıma sahiptir. Bu sebeple bolca dipswitch vardır. Picdede fazla IO olmadıgından genelde bir çok donanım aynı pinlere denk gelmektedir. Yani açtığınız herhangi bir anahtar diğer örnek için kullanılacak donanımı direk olarak etkilemektedir. Hatta bazen programlayıcının vpp error verebileceği durumlara bile yol acmaktadır. Ancak dipswitchler default konumuna alındığında her şey düzelmektedir. Default dipswitch ayarları kitin manual dosyasında yazılıdır.

oguzerdal

evet EX8 CD\EX8 Examples\Expkits Basic\EX8B_PR_18F4520\Pr3_Buton_01.hex     örneğinde butona basınca buzzer ötüyor.elini çeksen de susmuyor.B7 ledi yanık kalıyor.RESET'leyince sıfırlanmıyor. voltajı kesmek ,tekrar açmak gerekiyor.
J13=Down, D0=Up , J12= Up.

expkits

Kit üzerindeki pici cıkarın. LCD takılı ise lcdyide cıkarın. J13 = UP . Bu durumda besleme açıldıgında  ( J2 ) tüm ledler sönük durumdadır. Yanık durumda led var ise o lede diğer donanımlardan voltaj geliyordur. Yani herhangi bir diğer donanıma ait dip switch açık kalmıştır.
Tüm ledler sönük ise veya sönük duruma getirildikten sonra; her pine ait butona basılır. Her butona basılması sonucunda o pine ait led aktif olacaktır. A1 butonuna basıldıgında A1 ledi yanar.  Tüm butonlara basılıp her bir ledin sorunsuz çalıştığı test edilir. Burada sorun olmadığı görülür.

Bu şu anlama gelir. Eğer tüm ledler sorunsuz yanıp sönerse; temel pin baglantılarında herhangi bir kısadevre açıkdevre olmadığını gösterir. Bu kitin dipswithcler arkasında kalmayan sürekli canlı kısmı için sorun olmadıgını gösterir.
Bu gösterge kitte sorun olmadıgını kullanılan pic veya pice yüklenen yazılımın veya yazılıma ait ayarların tam yapılmadığını gösterir.

Buna göre yukarıda anlattığım buton-led testini yaparak sonucunu yazarmısınız? (Bu test kit ilk üretim sonrasında yapılan ilk testtir. Ve kit müşteriye yollanmadan önceki son testtede ilk olarak yapılan prosedürdür).

İlgili örnekle alakalı olarak yarın işyerinde test edeceğim. yanımda kit bulunmamakta...

oguzerdal

buton  -led testini dediğiniz gibi yaptım. sorun yok.

ete

Oguzerdal,
Programla kart arasında açıklama uyumsuzluğu olabilir. Kullandığın expkit EX8BIG-B midir ?. Bu kart programlardan sonra piyasaya çıkmıştı. Ancak benim elimde de var bu karttan ve biraz evvel denedim sorunsuz çalışıyor program .
Sende çalıştırabilirsin. Bunun için sırası ile şunları yap;
DIPSW-7 nin 7 nolu sürgüsünü "on" konumuna getir. Zaten önünde Buzzer diye yazıyor.
Amacımız PortD.0 da bağlı olan butona basılınca BEEP sesi üretmek olacağın göre
Önce butonları basınca LOW verecek hale getirmemiz gerekiyor. Daha sonra PORTD.0 pinine Pull-up uygulamak gerekiyor.
Bunları yapmak için;
Solda led dizilerinin hemen üstünde yer alan; J-13 (BUTON PULL  UP/DOWN) jumperını sola tak yani DOWN olarak takıldı. Oradaki yazıda insanı şaşırtıyor. Üzerinde UP/DOWN yazıyor yanda ise DOWN yazıyor. Sola takılırsa Down olacaktır.

SOnra solda yer alan dipsw lerden en alttakinin D0 yazan sürgüsünü "on" konumuna getirin.
Bu dipsw üzerinde yer alan jumper yine solda olmalıdır  ("U" tarafında yani pullup)

Şimdi programı çalıştırbilirsiniz. D0 butonuna basınca buzzer ötecek bırakınca susacaktır.

Dediğim gibi kombinasyonları iyi ayarlamak gerekiyor.  Kart gerçekten çok güzel her amaca hitab ediyor ama bir çok işi bir arada yapınca ister istemez swichler devreye giriyor. Bunları iyi ayarlamazsanız programda doğru çalışmayacaktır elbette.

Daha öncede anlattığım gibi Ders-1 de verilen programlar çalıştırma amaçlı koymadım oraya. Yalnızca program yazma mantığını açıklamak için koydum. Bu nedenle onları çalıştırabilmek için bir takım ilaveler yapılması gerekiyor. Sonra zaten çalışınca bir şey gösterecek halleride yok. Bu yüzden diğer programların denenmesini önermiştim.

Ete

oguzerdal

ETE hoca mrb. uzun uzun yazmışsınız çok tşk. bütün söylediklerinizi defalarca kontrol ettim. yani ben de elektronik mühendisiyim ancak sanayinin başka dallarında çalıştım.4-5 sene evvel PIC çalışmıştım hobi için.neysenasılsa çözeriz çok önemli değil ama bir ürün almışsınız yığınla örnek de var ,sıfır hata ile çalışmasını bekliyor insan haliyle. böylelikle insan cesaretlenip daha ileri gitmek için çaba sarfeder. aslında iş hayatında öğrendiğim bir şey var:dokümantasyon konusunda daima zayıfız.elektronik bir alet aldığım zaman ilk sayfasında daima "cihazın fişini  prize takınız" sözünü görünce hep gülerdim.:) ama doğru sistem bu. hiç bilmeyen insan doğru  kullanabiliyorsa sistem doğrudur. ilginiz için sağolun.
( benim kartım EX8BİG -B.)

ete

Oguzerdal,
Sonucu anlayamadım. Program çalıştımı ? yoksa çalışmadımı?
Şayet bu dediklerimi yapmana rağmen çalışmıyorsa bence geri yollayıp kartı kontrol etmelerini istemen gerekiyor.

Ete

oguzerdal

ete hocam çalışmadı işte .......ama hw'de mi sizce sorun? demo çalıştı, yukarıdaki mesajda expkits kartı doğrulattı. bilmiyorum sorarım tabii.

expkits

Simdi test ettim örnekte sorun yok. D0 netini up konumuna alamıyorsunuz bence. Dip switchden up konumuna aldığınızda yandaki çıkıs port headerlarından d0 ın lojik durumunu avo ile kontrol ediniz. D0 up konumuna gectiginde buzzer susuyor. Ve d0 butonuna basıldığında buzzer otuyor. Buton basma kesildiginde buzzerda kapanıyor....