Tristör tetikleme

Başlatan cemilsivas, 29 Mayıs 2016, 11:23:31

cemilsivas

Merhaba. Deneme amaçlı bir tristör aldım. Basitçe anoda 5v girdim.  Katota da led bağladım. Tetikleme yaptığımda led yanıyor. Ama tetiklemeyi bıraktığımda led sönüyor.
Bir forumda tutma akımın yüksek olması gerektiğini okudum. Peki led sürmek için ne yapmam lazım? Teşekkürler.

F®T

Tristörlerde anod katod arasından geçen akım miktarı tutma akımı denen akımdan yüksek olmalı yoksa tristör kitleme yapmaz.geyt tetiklemesini anod geyt arasından vericeksin.Ayrıca çıkıştan biraz daha akım çekip kilitlediğini görmen lazım.Çıkışına extra bir akım çekecek malzeme tak.Yada tutma akımı led akımından düşük tristör bulacaksın.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

cemilsivas

Teşekkürler. Birkaç deneme yapıp sonucu bildireceğim.

cemilsivas

Deneme yaptım. 5v 65 mA sanırım sınır. Buradan sonra tristör akım tutmaya başlıyor. Başka arkadaşlara da faydalı olur bu bilgi. Teşekkürler.

Burak

Bu tristörün bir kodu yok mu ? Datasheet'ini inceleyelim sonra ne kullanman gerektiğini konuşalım ..

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω

cemilsivas

Burak

Itutma   -----    min=7 ma , max=10 ma
Ikilitlenme ---- min=10 ma,  max=40 ma

Doğru polarlama altında bu jonksiyonu iletime geçirmek için uygulanması gereken minimum gate akımı 2 ma civarında verilmiş ama yinede bu tristör biraz yüksek akım gereksinimi olacak yükler için kullanılsa daha doğru olur .. LED gibi yüklerde deneme yapmak için BT169 - BT169D gibi TO-92 kılıfındaki tristörlerle çalışman daha mantıklı olacak çünkü kilitlenme ve tutma akımı değerleri 2ma civarında...

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω

cemilsivas

Teşekkürler hocam. Elektronikte yeniyim. İnternetten araştırdım. Genelde bt151ismini gördüm. Ondan almıştım. En azından birşey daha öğrendim. Sağolun.