O

mplab v 8.63 de hex dosya var ama exprog2.0 görmüyor.

Başlatan oguzerdal, 19 Şubat 2012, 01:34:03

oguzerdal

MPLAB v 8.63 ü kurdum( win 7 ). basit bir asm programı compile ettirdim. hatasız çıkarttım. hex dosyasını proje dosyasının olduğu yerde buldum ama üstünde kilit resmi var. exprog2.0'a yüklemek istediğinde bulunduğu yerinde bu hex dosyasını göremiyorum. ne yapmak lazım?

pwm.c

öncelikle şunu belirteyimki exprog kullnmıyorum. söyleyeceklerin tahmini.
windowsda kullanıcı dosyaları için erişim izin ayarları bulunuyor. belki bununla ilgili sorun yaşıyor olabilirsiniz. ya dosya ve klasör izinlerini değiştirin yada C: içine yenibir klasör oluşturup tüm çalışmalarınızı buraya taşıyın. en sağlıklı yöntem bu. zaten klasör adres yolu çok uzun olunca derleyiciler hata veriyor.
ikinci durum ise, bir programla dosya açacağımız zaman bazen dosya türünü belirtmemizi ister. desteklemeyen dosyalar görünmemeyebilir. baktığınız dosya hex olmamayabilir yada dosya türünden hex seçme ayarı varsa oraya bakın.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

oguzerdal

teşekkürler pwm.c , peki siz bana ne yol önerirsiniz. siz daha bilgilisiniz herhalde.ben çok başındayım.başka başka şeylerle uğraşırken insan amacından uzaklaşıyor.windows sorunları, deney kartı , vs...vs... derken zaman kaybı oluyor.dediklerinizi yapacağım.

ete

Yapabileceğiniz bir başka alternatif de, birlikte aç sistemini kullanmak olabilir.
BU sistemde arayüz programı ile hex dosyası yükleyeceğinize hex dosyası ile arayüz programını yüklersiniz.

Hex dosyasını bulun ve üzerine sağ tıklayarak açılan pencerede birlikte aç seçeneğini seçin. Böylece Hex uzantısı programlama arayüz programına eşitlenmiş olacaktır.
Daha sonraki denemelerinizde hex dosyasına tıklayınca exprog.exe yi çalıştırması gerekir.

Ete

oguzerdal

arkadaşlar hiç biri olmuyor. benim win7 64 bit. ( MPLAB'dan open yapınca proje dosyasında hex file üzeri kilitli) bunda çalışan var mı? veya bana ne tavsiye edersiniz ,sizin çalışan programlar hangi versiyon? ve windows? eski bir MPlab versiyonuna mı geçsem acaba? lütfen önerilerinzi bekliyorum?

pwm.c

abi birde exprog programını yönetici izini ile çalıştırmayı dene bakalım. exprog.exe dosyasını sağ tıklayıp "yönetici olarak çalıştır"ı tıklayın.

oguzerdal

sağol pwm.c  denedim ama  arkadaşlar sanırım sorun bundan ;)    :'(  aşağıda . ilginiz için teşekkürler.

ama napcam şimdi ben ? bu version  ,  win7  64 bit'de çalışmıyorsa eskiler çalışır mı?

3.Operating System Support List

MPASMWIN.EXE is the 32-bit Windows version of MPASM Assembler which is distributed with MPLAB IDE and MPLAB C18. It is supported by the following platforms:
Windows 2000, Windows XP and 32-bit Windows Vista

oguzerdal

arkadaşlar buldum, şimdiye kadar benim proje ve ilgili dosyalar C:\Program Files (x86)\Microchip\MPASM Suite\Example
içindeydi. proje dosyasını tamamen farklı bir yere aldım, mesela D:\PIC altında yaptım oldu.

pwm.c

abi zaten söylemiştim. C:\ içine yeni klasör yapınca olması lazımdı.

Alıntı yapılan: pwm.c - 19 Şubat 2012, 11:14:06
...yada C: içine yenibir klasör oluşturup tüm çalışmalarınızı buraya taşıyın. en sağlıklı yöntem bu.