mosfetlerden ses geliyor.

Başlatan myprayer14, 16 Haziran 2016, 00:46:10

myprayer14

Bir motor sürücü devresi yaptım. Ama motoru süremedim. Pic de filan sıkıntı yok . Baktığımda gelen voltajlarda da sıkıntı yok. Kısa devre yok. Öylesine motorun bir yöne döndürmeyi denemek pwm ile filan uğraşmadan için ir2101 lerin high ve lowlarından uygun olarak 1 yaptım . Ama motor dönmemekle beraber mosfetten ince tiz bir ses geliyor. 18f2520 pic kullanıyorum. Bu sorun neden kaynaklanır acaba?

ete

Mosfet sürmek başlı başına bir ilim dalı. Çünki bir transistör gibi gözükmesine rağmen gate ucu bir kondansatör gibi davranır.
Mosfet sürücüsü bu kondansatörü dolrup boşaltmasına böylece transistörün sürülmesine yardımcı olur. Eskilerin tabiri ile push pull yani bas-çek sistemi ile sürülmesi gerekiyor ve bunuda Mosfet sürücüsü yapıyor. Ortalama sürme voltajı 12V dolyalarında olması gerekiyor. Mosfet sürücülerinde Booststrap kondansatörü ile birde diyot bulunur. Diyot olabilecek en hızlı diyot olması gerekir. UF serisinden bir diyot iş görür. Bootstrap kondansatörü ilse 100nf seçilmeli gerekirse biraz daha atrılmalıdır ama genellikle yeterli olmaktadır. Bu sürücünün kullanılmasındaki kritik noktaları gösteren birde uygulama formu belgesi var.
http://www.irf.com/technical-info/designtp/dt97-3.pdf
okuyabiliyorsanız bunuda okuyun bence.
Mosfet sürmede kilit noktalardan biriside dead time dediğimiz ölü zaman süreleridir. Bir mosfet sürülürken HIGH verdiğiniz transistöre anında low verirseniz o hemen low olamaz. Gate kondansatörünün belirli bir boşalma süresi vardır. Bu süreyi beklemeden diğerini sürerseniz iki transistör aynı anda sürülmüş olur ve anlık kısa devre konumu meydana gelir. Sizde durum sanki bunu konumu az da olsa çağrıştırıyor. Bana kalırsa biraz daha araştırma yapın ve örnek devreleri inceleyin bir sonuca ulaşırsınız.
Ete

İlyas KAYA

Eğer mosfetlere o sesi çıkartmayı başardıysanız doğru yoldasınız demektir.
Çünkü herkes mofetlere ilk başladığında 10 larca mosfet yakmıştır.

Daha sonra bu işin bir sebebi nedeni vardır deyip tıpkı sizin gibi araştırmaya başlamıştır. Tavsiyeler mosfet sürücüsü olsa da optolar, gate mosfetleri havada uçmuş, 555 li devreler denenmiş ama hiçbirinden verim alınamamıştır.

En sonunda işin içinden çıkamayıp mosfet sürücü IR2104 / IR 2111 ve daha da ileri gidip IR2130 kullanmaya başlamıştır.

Demem o ki ;
Hiç vakit kaybetmeden direk olarak mosfet sürücü entegrelerini inceleyin. Zaten onların datasheetlerinde çıkış eğrileri ve gerilimleri var. Eğer mosfet sürücülerin nasıl çalıştığını öğrenirseniz bir mosfetin nasıl çalıştığını öğrenmiş olursunuz.

Saygılar.
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!