NRF24L01 Kullanımı

Başlatan erdogan2734, 26 Haziran 2016, 00:07:04

Dtmf

Ete hocamin dedigi gibi biri gelir kotu amacla kullanir bu programi diye daha deneme asamasinda ama olsun silmeyi uygun gordum.🖒

ete

Hangi config ayarı hatalı imiş onuda yazsaydın daha iyi olurdu. Daha doğrusu hatalı olan ne imiş? onu belirtirsen bizde anlarız.  Zira bu iş öyle bir iş ki karşılaştırma bile yapmak zor kısaca ben anlayamıyorum ne hatalı imiş.
Ete

alisumer

:-\
Hep meraktan

alisumer

son olarak programında yaptığın hatayı da söyleyim bitirelim nrf veri geldimi gelmedi mi diye kontrol etmelisin rasgele okuma yaptığında veri gelsede gelmesede göndermenin yarısında da olsa okuma yapıyorsun böyle olunca benim gönderdiğim ayarlar ile nrf çalışmaz aslında hiç bir şekilde çalışmaz alıcıda fifolar dolmuşmu yanı veri alınmışmı diye kontrol etmelisin vericidede veri gitmişmi diye, gönderim tamamlanmışsa okumalısın bunun içinde status registerleri kullanmayı öğrenmen gerekecek.
Hep meraktan

Dtmf

Ali hocam kizmayin😊 vatan size minnettar.yardimizin guzel yerlerde kullanilacak🖒benim ticari olarak bi amacim yok 😊 hersey vatan icin

Dtmf

Iyi gunler arkadaslar.
1.sorum $61 komutu tum pipelerimi okur hserin[veri1,veri2,... veriN]
Yukler
2.diger pipe leri okumak icin $61 komutu arkasina ornek $61,0A 0.pipe
$61,0B 1.pipe mi yapmam lazim.

Dtmf

Hocam iyi gunler 2 bayt veri yollamak icin setup-aw reg. Shout...[$23, $01]yapmamiz yeterli degilmi
Veri1,veri2 seklinde yollayacagim ama olmuyor.yardimci olurmusunuz

Dtmf

Ete hocam hayirli aksamlar.
Karsi tarafa
Veri1=20
Veri2=30
Shout....[veri1,veri2]
Gonderdigimde
Shin....[al1,al2]
Aldigimda lcd de iki verinin toplami cikiyor 50 cozemedim bu isi yardimci olurmusunuz neden boyle oluyor

ete

Söylediklerine bir anlam veremedim. 2 byte gönderme ve 2 byte alma komutun var. İki byte toplamı nasıl oluyorda gelebiliyor. Diyelimki sayının birisi 200 diğeri 150 bu durumda sen 350 mi göreceksin. Bu durumda byte sınırı aşılmış olmayacakmı? Birde bu toplam hangi değişkene yerleşiyor. Mutlaka bir yerlerde sen birleştiriyorsundur.
Böyle bir şey ne duydum neden gördüm.

Ete

Dtmf

Veri1 ve veri2 bayt  degerinde hocam.lcd de print 1,1 veri1, 1,10 a veri2 yaz dedigimde veri1 ve veri2 de ayni degerler gozukuyor zaten bayte asimi olumca gostermiyor hocam.ben anlatamadim hocam. Ben iki veriyi  ayri ayri gormek istiyorum.mesela 1 adet pot.bagladigimda guzel bir sekilde karsiya 0-255 arasi degeri gonderebiliyorum 2.pot.u veri iki degiskenine attigimda iki degiskendede deger gostermiyor.baska sorum yok hocam halledemedigim bir bu bolum kaldi

Dtmf

Ete hocam vaktiniz varsa yardimci olabilirmisiniz

ete

Daha öncede söyledim. Bu NRF entegresine şu anda hakim değilim ve sorun register ayarları ile ilgili. Data sheet'i iyice okuyup özellikle hangi registerin ne iş yaptığını gönderilen byte sayısında kısıtlama varmı yokmu yada kaç byte yollanacağını belirten bir registere uygun değer verilip verilmediğini kontrol etmek gerek.
Bu entegreye program yazarken hatrlıyorum 15 gün sürekli data sheet ile boğuşmuştum. Sonunda hepsine olmasada çoğu regitere hakim idim. Şimdi ise sıfır hakimiyet varken yardımcı olmam mümkün değil. Ancak oturup yeniden bütün registerleri tek tek kontrol etmem gerek ki şu aşamada bunu yapmam mümkün değil.

Çözüm nedir dersen sen hepimizden daha fazla hakimsin ve çözümüde sen bulacaksın bu nedenle registerleri incele derim ben.

Ete

alisumer

Alıntı yapılan: Dtmf - 10 Temmuz 2019, 18:37:42Iyi gunler arkadaslar.
1.sorum $61 komutu tum pipelerimi okur hserin[veri1,veri2,... veriN]
Yukler
2.diger pipe leri okumak icin $61 komutu arkasina ornek $61,0A 0.pipe
$61,0B 1.pipe mi yapmam lazim.
geç oldu ama her data pipe adresi ayrı olur ve hangi pipe leri kullanacağını sen belirlersin gönderen pipe adresi ile alıcı adresi aynı ise o kısıma yazılır veri hiç denemedim ama dataşheet de "pipeler simuntane" okunur ibaresi en son gelen datanın hangi pipeye kaydedilmiş ise onun okunduğu anlamına gelir diye çıkarım yapıyorum.zaren adres yazma kuralı gereği ardarda pipe değişemiyorsun bu daha çok rc kumandalardaki kanal değişimi gibi olmak zorunda yani verici kısmıişlemlerini bir durdurup kanal ayarını tekrar yapman gerekecek alıcı kısımda açık olan pipelerden birinn adresi ile aynı pipe gönderilirse alıcı sıkıntı yapmaz okur diye düşünüyorum
Hep meraktan

alisumer

:-\
Hep meraktan

Dtmf

Ali sumer rc ucak ucuyormu :) plan ve projesi sizemi ait