power supply den lion pil şarj devresi yapabilirmiyim ?

Başlatan cetin_50, 01 Temmuz 2016, 15:38:04

cetin_50

merhabalar forumunuza yeni katıldım.

Aklımdaki soru masaüstü pc lerin power supply ini lion sarj etmeye dönüştürebilirmiyim?

Elimde 6 tane şarjlı matkap pili var buna uygun bir şeyler yapmak istiyorum teşekürler

ete

Li_Ion pillerin şarj işlemi iki ayrı kademede yürütülür. Başlangıçta voltaj serbest akım sabit mesela toplam akım kapasitesinin %30-40'ı değerde bir akım verilerek bu işlem yapılır. Yaklaşık 1 saat sonra ise Akım serbest voltaj 4,2V olarak sabitlenir.
Pek çok devrede ise sabit 1A akım verilerek voltaj da 4,2V ta sabitlenir ve bu çıkış değerleri ile piller şarj edilebilir.
Bende çoğunlukla bu yöntemi kullanıyorum.
Bu durumda güç kaynaklarını sabit 1A akım verecek şekilde ayarlayabilirsen ve çıkış voltajınıda 4,2V ta ayarlarsan tek hücreli pilleri şarj edebilirsin.
Birden fazla seri bağlanmış piller için genelde balans kontrollü şarj sistemi kullanılmalıdır. Zira seri bağlı pillerde iç dirençleri farklı olacağı için çektikleri akımda farklılık gösterebilir. Bu nedenle her bir hücrenin eşit akım çekmesini sağlamak üzere bir balans devresi kullanılması gerekir aksi halde pilin birisi bütün akıma asılır diğerine bir şey kalmayabilir.

Sonuç olarak güç kaynağı şarj besleme voltajı amaçlı kullanılabilir ama şarj kontrolü gereken yerde direk pilleri şarj etmek için kullanılamaz diyebiliriz.

Ete

cetin_50

cevap için çok teşekür ederim peki bana 6 pil şarj etmek için önerebileceğiniz bi devre varmıdır ayarlanabilir olması benim için daha iyi olur

ete

Aslında önerebileceğim bir devre yok. 6 pil şayet seri bağlı ise pil başına 4,2v hesap ederek 6 x 4,2V=25,2v luk bir ayarlı adaptör ile şarj edebilirsin.
İlişikte verdiğim devreyi yaparsan, voltajı 25,2V ta ayarlayıp , akımıda yaklaşık 1A'e ayarladıktan sonra pillere bu voltajı verebilirsin.
Devreye seri birde ampermetre bağlarsan pillerin çektiği akım yaklaşık 100 ma ler seviyesine düştüğünde zaten pil voltajıda yaklaşık 4,18V lar seviyesine gelmiş olacaktır. Bu aşamada pilleri dolu kabul edebilirsin.

Bu noktada bir iki noktaya dikkatini çekmek isterim. Lityum piller tehlikelidir. En ufak bir hasar görme durumunda piller hemen yanmaya başlar. Bu nedenle ambalajları kesinlikle açılmamalı veya delinmemelidir. Aşırı akımla veya voltajla şarj edilen piller ani gaz çıkışı yapar ve pillerin şişmesine sebep olur bu noktadan sonra piller tehlike arzetmeye başlar. Patlama tehlikesi vardır. Normal şartlarda piller hiç bir tehlike yaratmadan kullanılıp şarj edilebilirler. Ancak pilleri tanımayan kişiler şartları zorlayabilirler ve tehlike bu noktadan sonra başlar.
Pil şarj voltajı 4,2V tu kesinlikle aşmamalıdır. Bu noktaya kadar şarj pil üzerinde bir hasar yaratmaz ama voltajı artırırsanız yada yanlışlıkla pile fazla voltaj verirseniz pil anında bozulur. Pil uçlarıda kesinlikle kısa devre edilmemelidir. Edilirse ani akım akışı meydana gelir ve muhteelen pilde anında bozulur.

Ete

cetin_50

verdiğin bilgiler için teşekürler eğer yapabilirsem olumlu yada olumsuz buraya döneceğim :)