B

yardım edecek yada bu işi para ile yapabilecek arkadaşlar için iş?

Başlatan BAHAR, 21 Şubat 2012, 02:41:54

BAHAR

Herkese merhabalar, fikrim olmadığı bir konuda size danışmak istiyorum. Neler yapabilirim, görüş ve önerileriniz ne olur?

Bir servis aracının içerisinde bir yere yapıştıracağım ufak bir hibrit devre ile şöförden habersiz gittiği adresleri(mahalle, sokak) internet yada uydu üzerinden takip etmem gerekiyor ama hazır sistemler çok pahalı olduğu için pek işime gelmiyor.

Bu işi kendim için düşünüyorum ve bir işte kullanacağım. Ya kendi imkanlarımla önümüzde ki birkaç ay içerisinde bu işi çözmem gerek yada bu işle uğraşan arkadaşlar var ise onlardan bu sistemi para ile de alabilirim.

Sistemin çalışma sistemi hakkında biraz bilgi vereyim. 

Arabaya bağlayacağım hibrit devre(kibrit kutusunu geçmese iyi olur) pil ile çalışabilir. Bu devre sürekli çalışmayacak. Mesela akşam saat 22:00'da otomatik çalışacak, 23:00'da bana adres bilgisini aktarıp pil tasarrufu açısından uyku moduna geçecek, ertesi akşam aynı durumu tekrar edecektir.  Devre 1 hafta kadar bu işlemi tekrar edebilir yada pil bitene kadar. Sistem internet yolu ile mail adresime adres bilgilerini gönderebilir, yada cep telefonuma.

Eğer bu gönderme sistemi yapılma bakımından ağır ise, daha sonra okunmak sureti ile devre, adres bilgilerini bir dahili yada harici eeprom'a kaydedebilir, yada microSD karta (Eğer microSD kart kullanılır ise bu devreyi benden başka biri bulunca kartı okuyamayacak).

Ancak dahili yada harici bir hafıza kullanılacak ise 1 hafta sonra devreye ulaşmam gerekecek ve ardından okuma yapmam gerekecek. Tabi hazıza sınırlı ise kaydetme işlemi ise çok basit olabilir.

Mesela;

1gun: a_cad.b_sok.c_sok.d_cad ... gibi. :)

2gun: a_cad.b_sok.c_sok.d_cad ... gibi. :) (Ancak okunak açısından cadde ve sokak isimleri tam olmalı)

...

Konu hakkında benimle iletime geçmek için özel mesaj kullanılabilir.

menduh

Bahsettiğiniz şey aslında çokda basit bişey değil sanırım... Yabancı filmlerde kullnılan ve ne hikmetse her koşulda çalışan pilide hiiç bitmeyen ufacık cihazları hatırlattı bian.. tabi teknik bir kişi olarak bazen fazlasıyla gülüyorum bu durumlara :) sizin bahsettiğiniz şey sokak cd. şeklinde olmasada enlem boylam bilgilerini kaydedecek bir gps modülle çözülebilir sanırım ama bu cihaz çokda kibrit kutusuna benzemeyecektir. yada daha kolay şu şekilde yapabilirsiniz ucuz bir navigasyon cihazı alıp güzergah bilgilerini kaydetme özelliğini aktif ederek sonrasında araç nerelere gitmiş görme imkanınızda olabilir... tam emin değilim ama sanırım bu tür özellikleri var o cihazların.. ama tabiki arabandan almalı enerjiyi bi şekilde ve diğer yandan gps uydularıyla iletişim kurabilecek kadar açık biyerde olmalı... yada araç takip sistemii... bana göre başka bi yolu yok..

ete

Adres bilgisini vermesi için sistemde navigsayon bilgisi ve haritaların yüklü olması gerekir.
BU istediğin basitçe ancak GPS kullanılarak ilgili adresin GPS koordinatları alınarak epromda saklanır.
Ertesi gün google map yada Yandex-map'e koordinatları girerek yada bir navigasyon programına ilkgili koordinatları girerek adres bilgisine yada konum bilgisine ulaşabilirsin.
ALtein boyutları konusunda bir şey diyemem. Hem GPS olacak hem sistem bir işlemci ile birlikte çalıştırılacak boyut kirbit kutusunu elbette aşacaktır.
Anlaşılan şoförün akşam araba ile bir yerlere gidip gitmediğini kontrol etmek istiyorsun iyi fikir.

Akşam paydostan evvel KM yi kontrol edersen yaklaşık gideceği (normalde gideceği yer) mesafe olarak tahmin edersen farklı yerlere gidip gitmediğini anlayabilirsin.

Bu iş için yapılmış hazır sistemler var elbette. GPS ile araç takip sistemi bu iş içinbiçilmiş kaftan. Araştır istersen.

Ete

Hattuşa

ete hocam araç takip sistemini işyerimde ki araçlar için araştırmıştım (itfaiyeciyim) olası yangın vb olaganüstü hallerde pc yardımıyla adrese en hızlı ve güvenilir biçimde ulaştırmak için. BU sistemi pilot olarak 10 araçta uygulamayı düşünmüştük, 10 araç için 20 bin tl ve aylık araç başı 10 tl GSM hizmet bedeli gibi bir maliyet çıktı tabi bu araştırmam 2 yıl önceki araştırmaydı, bu sistem işyerimiz için biçilmiş kaftan olmasına rağmen (ki aracı haber merkezimizden adım adım takip etmek, ulaşılacak noktayı görmek, sesli sistemde haberleşmek aracın yakıt durumu uzaktan araca müdahale vb bir çok özellik) bu sistemi kurmadık :D onun yerine basitce 5 araca navigasyon cihazı alarak işimizi görüyoruz. bu sistemi kullanmama nedenimiz bizim alt yapımızın müsait olmayışı zira bu sistem için PC kullanmasını bilen personeller görevlenirmek gerekiyordu, sonuç olarak 250.000 nüfuslu bir şehirde bu uygulamayı ileri bir tarihe öteledik, ama güzel bir sistem olduğunu kesinlikle kanaat ettim.

ELZEMEFE

benim eski çalıştığım yerde bu araç takip sistemi için iki farklı firmamın servis işini yapıyor  idik .. çok ciddi paralara yapılıyo ama biz sadece  montaj ve arıza için bakıyor idik..

çok pahallı bir sistem .. server+simkartı+web  ve dahabi sürü iş var...

pwm.c

_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-