Kısa devre ters baglantı koruması hakkında

Başlatan muyat, 22 Temmuz 2016, 11:59:29

muyat

Elimde lm2576 lı picli bi devre var.
Girişe 1n4001 ters diyotu paralel taktım.Maksat artı ve eksiyi yanlış baglarsam devre zarar görmesin diye.Artı ve eksiyi yanlış bagladıgımda(yani artı verilmesi gereken uca eksi verdigimde ve eksi verilmesi gereken uca artı verdigimde)devredeki sigorta anında atıyor.Buraya kadar sorun yok
Fakat ters baglantı yaptıgımda girişe paralel ters bagladıgım diyot da bozuluyor.Bu durumda o diyotu değiştirmeden tekrar yeni sigorta takıp dogru baglantı yaparsam bu sefer o sigorta yine atıyor.Mecburen o diyotu değiştirmem gerekiyor.
O diyotu takmazsam eger ve yanlış baglantı yaparsam bu sefer de röleleri tetikleyen transistör anında bozuluyor ve transistör değiştirmek zorunda kalıyorum..
Bu işin çözümü nedir?Ters baglantı yaptıgımda devre elemanları bozulmıcak şekılde devreyi başka türlü nasıl koruyabilirim?

onurinci

3 Amper'lik bir Schotky diyod'u devreye seri bağla,yanlış voltaj'da akım akmayacağı için koruma gerçekleştirilir,Schotky diyod üstünde gerilim düşümü olur .6 volt kadar,LM2576 onu telafi eder,örnek UF5408...
ayrıca devreye paralel bağlanan diyot'larda normal diyot değiller transil diyotturlar,ns zaman biriiminde 70A ila 300A darbelere dayanabilirler...

erdogan2734

Ben devrelerimde 5-10A akım çektiğim için, girişe direk röle koyuyorum. Röle bobin uçlarını sisteme ters bağlıyorum. Kullanıcı ters bağlantı yaptığı zaman röle açılıp devreye gerilim vermiyor. Normal bağlantıda ise röle bobin uçları enerjilenmediği için röle by-pass ediliyor.

Kesin çözüm benim için budur. Yaklaşık 10.000 adet ürün bu şekilde satıldı ve şu anda ülkemizde kullanılıyor.
Ayrıca aşırı akım koruması istersen yine sigorta kullanabilir ve aşırı akım olduğun da sadece sigortanı değiştirirsin.
Sigorta kullanmak istemezsen benim yine kullandığım bir I.C. entegre (acs712) var forum da konu açmıştım onuda kullanabilirsin.

Erdoğan
İmkansızın zaman aldığı bir dünya'da bana zorluktan bahsetme!

muyat

Erdogan hocam.Teşekkürler.Röle biraz maliyetli ama  oldukça mantıklı

POWER

rolede mekanik yapıya sahip olduğu için süre konusunda sıkıntı çakartabilir yada kaliteli rolelerden kullanmak lazım.bence çözüm, devreye seri olarak  diyot bağlamak.

yolcu27

Alıntı yapılan: POWER - 26 Temmuz 2016, 14:26:03
rolede mekanik yapıya sahip olduğu için süre konusunda sıkıntı çakartabilir yada kaliteli rolelerden kullanmak lazım.bence çözüm, devreye seri olarak  diyot bağlamak.

Peki sadece artı hattına mi koymak gerekir yoksa gnd ye de koymak gerekir mi seri diyotu. Ben genelde artı hattına koyuyorum 7805 öncesinde.

ete

erdogan2734

Alıntı yapılan: POWER - 26 Temmuz 2016, 14:26:03

Aslında bu amaç meselesi , örneğin hızlı test ürünlerinde röle kontak zamanı 50ms-100ms olan uygulamalar var.
Röle mekanik kontak sayısı 60.000 pals
Elektronik kontak sayısı 100.000 pals olduğunu düşünürsek yukarıdaki projede röle ömrü kısa olabilir.

Ancak benim kullandığım projede belki ayda 50 defa kontak yapacak bir sistem için röle o vakitte en uygun çözüm olmuştu.
Sonuç olarak bu iş projeden projeye değişir.
Erdoğan
İmkansızın zaman aldığı bir dünya'da bana zorluktan bahsetme!