16f628 porta 6 ve 7 nci pinlerinin çıkış olarak kullanılması

Başlatan hkalaycioglu, 31 Temmuz 2016, 18:03:01

hkalaycioglu

16f628 ile bir devre yaptım porta.6 ve porta.7 sini çıkış olarak kullanmaya çalışıyorum fakat bir türlü çıkış olarak kullanamadım.

@ __config _INTRC_OSC_NOCLKOUT & _WDT_ON & _PWRTE_ON & _MCLRE_OFF & _LVP_OFF & _CP_OFF

CMCON = 7
PORTB=0:TRISB=%00011110
PORTA=0:TRISA=%00011111
konfigürasyon ayarlarım yukarıdaki gibi yanlış veya eksik yaptığım birşeymi var acaba anlayamadım .

ete

Komutlar doğru. Bu pinleri çıkış olarak ayarlayamadığını nereden yada nasıl anlıyorsun?
O pinler normal şartlarda Kristal pinleridir. Kristali kullanmayıp dahili OSC kullandığın zaman ilgili pinler boşa çıkar ve ancak bu durumda pinler normal input/output pini olarak kullanılabilir ve sende zaten INTRC OSC yi seçmişsin. Dolayısıyla pinlerin çıkış olarak çalışması gerekir. Çalışmadığını nasıl anlıyorsan söyle bakalım. Umarım ilgili pinlere bir şey bağlı değildir. Yada en azından çıkış olarak çalışacak bir şey bağlıdır.

Ete

hkalaycioglu

iyi akşamlar ete bey

pinlerden transistör üzerinden röle çalıştırıyorum. pic'i devreden çıkarıp ilgile pine +5v verdiğimde röle çalışıyor. pici bağladığımda herhangi bir çıkış vermiyor. Ölçü aleti ilede ölçtüm herhangi bir voltaj alamadım. Ondan dolayı bu ayarlar haricinde herhangi bir ayar varmı onu öğrenmek istedim.Cevabınız için teşekkürler.

ete

Verdiğin +5V ile picden gelen +5V arasında şu fark var. Direk verdiğin +5V da akım sınırsız yada besleme devresinin akım eğerine sahip, Pic den gelen +5V ise yalnızca 20 ma akım kapasitesine sahip. Üstelik hassas bir durumda var. Fazlasını çekersen o pin hemen bozulabiliyor. Bu nedenle transistör çalıştırırken arada bir seri 1K -4K7 direnç olması gerekir. Direk beslediniz ise sorun budur. Yok ben direnç kullanıyorum derseniz muhtemelen başka bir sebeple o pinleri bozdunuz onedenle çalışamıyorlar.

Ete