lm 16 lcd

Başlatan kotan04, 23 Şubat 2012, 15:23:10

kotan04

merhaba arkadaşlar elimde yeni lm16lcd var lcd ile ilk defa uygulama yaptım hocamızın lcd ile devrelerinden ilk olanı uyguladım fakat lcd de hiçbir karekter görünmüyor yazılım sağlam birkaçtane denedim hatta devreyi aradan çıkartıp lcd kablolarını direk işlemciye bağladım fakat hiçbir karekter çıkmıyor acaba bir püf noktasımı var ? lcd için pot bağlamak şartmı ?kontrası ayarlamak için?

mg1980

Hocalarımız daha iyi bilir ama gerekli sanıyorum.Takınca başka problem yoksa görüntü almalısınız.

pwm.c

kontrast girişini boş bırakırsan göstermez. bunu şaseye çekmen lazım. ya pot bağla yada 4k7 direnç ile gnd ye pull-down yap.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

kotan04

Alıntı yapılan: pwm.c - 23 Şubat 2012, 16:36:36
kontrast girişini boş bırakırsan göstermez. bunu şaseye çekmen lazım. ya pot bağla yada 4k7 direnç ile gnd ye pull-down yap.
merhaba dediğinizi yaptığımda karakterlerin olduğu yerler karekare oluyor başka birşey göremiyorum anlamadım gitti

pwm.c

aynı numaralı lcd den bendede vardı. bununla deneme yapıp yapmıştım.
kareler çıkıyorsa bunun olası nedenleri:
1- kontrast için 4k7 direnç az gelmiş olabilir. değerini birazdaha büyütün hala olmadı artık pot bağlayın.
2- bağlantılarda kopukluk, tam temassızlık ve kısadevre olabilir. bunları test edin.
3- çok gerekli değil ama lcd nin boşta kalan pinlerini şaseye çekin. boş bırakılması bazen problem olabiliyor.

bunlar haricinde yazılımla ilgili nedenlerde var ama bunları doğru olarak yapılmış kabul ediyorum. her ihtimale karşı pic ve yazılımınıda kontrol edin.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-