yüksek ısımı sizce

Başlatan kado17, 25 Ağustos 2016, 16:37:31

kado17

merhabalar kendi yaptığım 12 volt 9 amper akü şarj devrem var devrede 12 volt 2 amper adaptör kullanıyorum  lm2577 ile voltajı 14.4 yapıyorum sonrada akım sınırlamak için 2r2 5 watt 2 paralel direnç ile voltajı aküye veriyorum direnç takmaz isem aküye çok fazla akım geliyor 2 saatte akü full oluyor ve arıza yapmaya başlıyor ama bu deneyerek kurduğum devrede hiç bir sorun örmüyorum tek sorunum akü 10.50 - 11.00 volta düşünce şarja taktığımda dirençler ve lm2577 bağlı 100uh çok ısınıyor acaba ısı değerleri normal mi sizce tek düşündüğüm bu

ölçtüğüm ısı değerleri bunlar

100uh bobin 82 derece

2R2 5 watt 2 adet paralel direnç 105 derece

sıcaklık akü voltajı arttıkça düşüyor ilk 45dk bu sıcaklıklar sonra 50 - 60 arası olup sonra ortam ısısına iniyor.

ete

sıcaklık değerleri bana yüksek geliyor. Maksimum 45-50 derecelerde olmalı o elemanlar.İdeali 45 derece maksimum.
Bu durumda direnç hala küçük geliyor demektir. 2R2/5Watt direnci tek başına bağlayıp kontrol ettinmi?
Varsın biraz uzun şarj etsin ama sıcaklık da biraz daha düşsün derim.
Piyasada 10watt lık dirençlerde mevcut. Gerekirse 1R8 de deneyebilirsin.
Senin akünün ideal şarj değerleri 14,4V / 800-900 ma/saat dir. Fazlasını vermemen akünün ömrü açısından önemlidir.

Ete

erdogan2734

Bazı projelerde bende wattlı direnç kullandım. Özellikle uzun çalışmalarda direnç ısısı eğer soğutma yoksa (fan benzeri) ilerde sorunla
dönüyor. Örneğin 6 ay önce yaptığınız bir iş arızaya geldiğinde açıp baktığınızda dirençleri kömür gibi görebiliyorsunuz.
Devamında da diğer kompenentlere zarar veriyor.

Datasheetler de yazan değerler genelde tam tutmuyor. Bir örnek de kullandığım bir transistör için vereyim.
2sc5200- Datasheet sıcaklık değeri max 150 derece diyor. Ama bu sıcaklık hikaye 55 dereceyi geçtimi soğutucu yoksa eleman zarar görüyor.

Umarım fikir vermiştir.
Erdoğan
İmkansızın zaman aldığı bir dünya'da bana zorluktan bahsetme!

mehmet

Akım sınırlama için şöyle bir devre ekleyebilirsiniz;
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
http://www.mehmetbilgi.net.tr

kado17

cok tesekkurler dedikleniriz uygulayıp sonucu yazarım

kado17

2 adet 2r2 5watt söktüm yerine 2 adet paralel 3r3 5 watt taktım suanda tum devredeki parçaların ısısı 51 derecede sabit artma yok 2r2 var iken aynı şartlarda ısı 80 ve üzeriydi akü voltajı da gittikçe artıyor şimdilik  acaba sorun düzeldi mi böylece