W

16f877a ile 4x20 LCD sürme

Başlatan wishes, 24 Şubat 2012, 17:15:31

fahrettink

Alıntı yapılan: epsol - 16 Mayıs 2012, 15:59:57
deneyimleriniz ışığında birşey sormak istiyorum, lcd uygulamalarınızda anot ve katot pinlerine ne bağlıyorsunuz? ben anot uçuna 5 katot ucunada gnd bağlıyorum bununla ilgili bir sıkıntı olabilir mi?

Fikir vermesi açısından çalıştırdığım bir devreyi ekte görebilirsin. (isis, hex ve pbp dosyası)

İsis dosyasını açtığında lcd bağlantılarına bir bak ve aynı şekilde bir dene.

Kolay gelsin.

"Dahilik %1 ilham, %99 çalışmanın eseridir." Thomas Alva EDISON

ete

Anot ve Katod pinleri LCD nin Arka Plan ışığı için kullanılır. Genelde standart voltaj 4V dolayındadır. Yeni nesil LCD lerde Led sistemi kullanılmakta olup volytaj yine 4V dolayındadır. Bu nedenle Anot pinine 5V verilmesi hatadır. Genellikle 47 Ohm direnç üzerinden 5V verilmesi uygun olur. Eski tip LCD lerde ortalama çekilen akım 80-100ma dolayındadır. Yeni led ışıklarda ise akımı tam olarak hatırlayamadım ama 60 ma dolayında olması gerek sanırım.

Ete

wishes

1- görüntü almanız için pot kesin gerekli. ben 5k trimpot kullandım.

2- 1.ve 3 . satırlar kare, 2. ve 4. satırlar boşsa, sorun %90 bağlantı hatasından meydana geliyordur. proteusta B0 pini en yukarda gözükür, halbuki normal pic'te en yukarda b7 vardır. sıralamanın karıştırılmaması gerekir. bu bağlantı doğruysa E, RS, DATA bacaklarını tek tek kontrol etmek gerekir. en ufak bir temassızlık görüntü almayı engeller. tuş takımı kullanmayacaksanız RW bacağını da toprağa bağlayın.

D0-D3 arasındaki bacakları ben boş bıraktım ama bazı yerlerde hepsini toprağa şaselemek gerektiği söyleniyor. iki türlü de çalışıyor aslında.

3- 16. bacağı toprağa. 15. bacağa da 4.2 volt bağlayın. doğru gerilimi verebilmek için lcd'nin datasheetine bakmak gerekir. LCD'ye gelen gerilime göre beslemeyle 15. bacak arasına direnç koyabilirsiniz. ben 4.2 volt alabilmek için 5 ohm koydum.

epsol

Merhabalar,

Dediğiniz gibi benim sorunum bağlantının tam yapılmamış olması. Pic'in kristal bacaklarından bir tanesini lehimlemeyi unutmuşum ve sorun bundan kaynaklanıyormus.

Ayrıca lcd'nin contrast pinini gnd'e bağlamıştım ve gayet net bir şekilde karakterler gözükmekte yani pot bağlanmasına gerek yok.

Yardımlarınız için teşekkürler

Erata

gerci baya bi zaman gecmis ama  belki  baska arkadaslara yardımcı olur

Ben LCD backlight  için genelde  5 volta  2 adet 1n4148 diyot atarım  5-1.4= 3.6 volt olur ışık yeterli oluyor az gelirse tek diyot da yeterli olur

calısan 4x20  lcd kütüphanesi

http://etepic.com/index.php/topic,691.msg7349/topicseen.html#msg7349