pic 16f628A kablosuz kombi oda termostatı açma kapama butonu hk.

Başlatan ozkbilgi, 23 Kasım 2016, 10:55:51

fatihildiri

Ete hocam verici devresindeki pil ömrü yaklaşık ne kadar. Pil ömrünü uzatmak için bir şey yapmaya gerek var mı acaba? Yoksa bu program ile pil uzunca bir süre devreyi beslemek için yeterli oluyor mu?

ete

Vericinin pil ile çalıştığını söyledimmi hatırlamıyorum. Açıkçası odanın birine yerleştirilecek olan bu kontrol ünitesinin şebekeden voltaj alacağını düşünmüştüm.
Pil ile çalışmada bazı tedbirler alınabilir elbette. İşlemcilerin uyku modu denilen az akım çektikleri (7-8uA) bir modda uykuda kalmaları mümkün. Ancak LCD - LED - ROLE gibi çevresel ünitelerin böyle modları olmayacağı için uyku modu yanlızca yalın işlemci içeren devrelerde kullanılabilmektedir. Söz konusu çevresel elemanların olumsuz etkileri onları birer transistörle sürerek kısmen giderilebilir ama sonuçta sistemin ne kadar akım çekildiğine bakmak gerekir.
Çok büyük zorunluluk yok ise böyle devrelerde şebekeden besleme almak en uygun alternatif oluyor maalesef.

Ete

fatihildiri

Devrenin pil ile beslendiğini yazmamıştınız. Sistem kablosuz olduğu için ben pil ile beslenecek diye düşündüm. Malum piyasada bulunan kablosuz termostatlar pil ile besleniyor. Pilleri de nasıl bir sistem kullanıyorlarsa 1 yıla kadar pil ömrü oluyor.

ete

İşin sırrı LCD ekranda yatıyor. Kullandıkları LCD ler o cihaza özel üretliyor ve çok düşük akımlarda çalışabiliyor.
Bizimkisi amatör işi elbette mukayese edilemez. Biz ancak alimizdeki imkanları en iyi şekilde kullanım akım sarfiyatını en aza indirebiliriz. Onunda yollarını açıkladım zaten.

Ete

CAFER06

merhabalar bende bir kombi tamircisi olarak kendi kablosuz termostatımı yapmayı planlıyorum. mekanik termostatla rf sinyali gönderip açma kapama gerçekleştirmeyi planlıyorum. yalnız sürekli sinyal göndermek istemiyorum. vericinin bataryası bitmesi önemli değil direk prize takılan adaptör şeklinde yapabilirim fakat rf sinyali sağlık açısından da sakıncalı olmasın diye Termostatı anahtar gibi kabul edersek anahtar kapanıp akım geçtiğinde tek sefer açma sinyali gönderip açılsın sonra sıcaklık artıp anahtar akımı kestiğinde tek sefer kapatma sinyali göndersin. Elektronikte böyle bir sistem mümkün olabilir mi?

ete

Elbette böyle birşey mümkün hemde bir sürü alternatfilerle mümkün. Ama senin mesajında kendinde açıklamışsın zaten. Açacağı zaman açma sinyali, kapatacağı zaman kapatma sinyali göndersin demişsin.
Kim karar verecek neye göre nasıl sinyal olacağına ve açma sinyali nasıl olacak kapatma sinyali nasıl olacak?
İşte bu soruların cevabı mikroişlemcidir. Böyle bir sistemde mekanik termostat kullanma amacın mikroişlemci kullanmaktan kaçınma olsa gerek ama zaten diğer işler için bu ihtiyaç kaçınılmaz olacak.
İşin dahada ötesi var. Verici aç sinyali gönderdi ama alıcı tarafı bu sinyali alıp açtımı acaba? bundan nasıl emin olacaksın. Bu nedenle her iki tarafta da alıcı+verici çifti yani transceiver denilen rf modül kullanılır. Verici sinyali yollar bu sinyal aç sinyali veya kapat sinyali olabilir. Alıcı aldığı zaman aldım diye birde onay gönderirse her şey yolunda gider.
Kısaca anlatmak istediğim şey şu bu sistemi çok basite indirgemeye çalışmayın. Çünki yaparsanzı bir noktada aksar o sistem. Geniş düşünün ve doğru dürüst akıllıca bir sistem tasarlayın.
Her şeyden önce mekanik termostat tarafında iki farklı sinyale ihtiyacınız var. Birisi açma sinyali diğeri kapatma sinyali. Bunu yalnızca mekanik bir termostat kullanarak nasıl ayırt edeceksiniz? Yani hangi durumda aç sinyali hangi durumda kapat sinyali gönderileceğine o termostat nasıl karar verecek. İşte bu noktada imdada işlemci yetişir. İşlemci işin içine girince de maknik termostat önemini yitirir. Çünki sıcaklığı ölçüp set sıcaklığına göre karar verilmesi gerekir.

Ete