Kasetçalar otostop devresi projesi

Başlatan powerkit, 01 Ocak 2017, 23:52:07

powerkit

Resimde görünen kasetçalara ait bir mekanizma için pic ile yada başka bir devre ile yapabileceğim kontrol devresi önerisinde bulunacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.Sistem şöyle çalışacak play - stop - ileri - geri ve play - ileri - geri komutlarında kaset bittiğinde yada sıkıştığında sarma makarası durduğunda otomatik olarak durduracak.Genelde otostop devreleri 2 çeşit oluyor manyetik yada optik sayıcı.Resimdeki manyetik olarak çalışan bir yapıya sahip transistöre benzeyen elemanda sanırım reed röle veya benzeri bir şey hakkında bir bilgi bulamadım sadece kod numarası yazılıydı.Umarım anlatabilmişimdir ;). not : Bu proje hobi amaçlıdır ticari değil ve değişik düzeneklerde kullanılabilir diye düşünüyorum.

onurinci

Sony üretimi UnLatch Hall Effect Switch bacakların biri Gnd orta Pulse çıkşı digeri ise + besleme..

powerkit

Alıntı yapılan: onurinci - 02 Ocak 2017, 00:41:15
Sony üretimi UnLatch Hall Effect Switch bacakların biri Gnd orta Pulse çıkşı digeri ise + besleme..

evet dediğiniz gibi. Bunu sürebilecek devre tavsiyeniz varmı?

onurinci

gerekli voltaj'lar verildikten sonra ring mıknatısa bir işaret konur,elle tam bir tur döndürülür,sensorün çıkışı kaç kere High yada Low oldu gözlemlenir, ve LM555 OneShot mantığı gibi bir şey yazılır,Shotların arası gelmeyince bir port çıkış olarak aktif edilir temel olarak böyle..

onurinci

buna benzer bir şey denemiştim 74xx ve Counter'i dikkate alma..

powerkit

Alıntı yapılan: onurinci - 02 Ocak 2017, 02:53:36
buna benzer bir şey denemiştim 74xx ve Counter'i dikkate alma..

Hall Effect Switch'e gerekli voltajı (5v) verdim çıkış bacağından palsi elde ettim.Fakat şöyle bir durum var makaranın dönme hızı kasetin başında ve sonunda farklılık gösteriyor.Şöyle ki kaset sonunda sensör bazen high bazen low konumda olabiliyor.Yani sizin verdiğiniz örnek maalesef uygun değil.Sensörden gelen palsler kesildiği zaman(ister high yada low olsun) stop edebilecek bir kontrol devresi gerekiyor. kasetçalarlardaki sistem kontrol entegreleri bu işlemi yapıyor kaset sıkıştığında bantı kırıştırmasın diye hemen mekanizma stop konumuna geçiyor yada sağa sola sarım işlemi bitince.

powerkit

Konu 84 defa görüntülenmiş ama öneri yok, sanırım ya anlaşılmadı yada ilgi görmedi :) neyse ben araştırmaya devam edeceğim çözüm buluncada buradan paylaşırım sanırım.

powerkit

Özetlemek gerekirse sensörün clock gibi çalışması ve kontrol devresine pals vermesi, makaradaki hareketin durması anında stop konumuna geçmesi.

ete

Bu iş basit gibi gözükmesine rağmen son derece zor ve karmaşık bir iş. İşin çözümünü bulmak için illaki programlama vs bilmekde gerekmiyor. Sende düşün ve programa adapte edilebilecek bir öneri getir istersen.
Aklıma gelen tek yol şöyle;
1- Hall sensör çıkışını PORTB.0 da düşen kenar kesmesine bağlamak.
2. İlk kesme oluştuğında TMR1 sayacını iki pals arasındaki min süreden biraz fazlası için çalıştırmak.
3. PORTB.0 kesmesi meydana geldikçe stop değişkenini sıfırlamak yada belkide daha doğrusu her RB0 kesmesinde TMR1 ön yükleme değerini yenileyerek puls verici döndüğü müddetçe TMR1 sayacının kesme oluşturmasını engellemek
4. TMR1 sayacı bir keesme oluşturabilmesi için RB0 dan puls gelmemesi gerekir. Disk durduğunda TMR1 sayacı aşıma uğrayacaktır. Böyle sistem bu aşamdan sonra durdurulur.
Bu anlattıklarımı bile programa aktarmak bir araba kod yazmayı gerektiriyor.

Senin daha iyi bir fikrin var ise koy ortaya üzerinde tartışalım. İllaki öneri gelecek diye bir kanunda yok. Her kes becerisi oranında öneri getirebilir. Beceri sınırları dışında olan bir iş için ahkam kesmeninde bir alemi olmayacağı için bu konuda öneri yok diye sitem etmekde anlamsız.

Kısaca basit gibi gözüken ancak zor olan bir iş bu. Belkide analog kontrol daha kolaydır. Zira bir transistörü sürekli pulsler ile kesimde tutmak ve pals gelmediği zaman transistörün tetiklenmesini sağlamak daha kolay gibi gözüküyor.
Son olarak en son yağtığın izahata bakıver istersen.
"Özetlemek gerekirse sensörün clock gibi çalışması ve kontrol devresine pals vermesi, makaradaki hareketin durması anında stop konumuna geçmesi."

Ne açıklıyorsun burada işin teoriksel açıklamasından başka bir şey değil. Pals geldikçe sistem çalışacak gelmeyince duracak. Bu kadar basit bir açıklamanın yeterli olmadığını sende biliyorsun. Sistemin nasıl çalışması gerektiğini hepimiz biliyoruz. Daha tutarlı yada somut bir öneri yapabiliyormusun ? yok. O zaman başkalarınıda eleştirme öneri yok diye. Ama iş o kadar kolay değil. Şimdi bir öneride bulundum yap bakalım olacakmı?

Ete

powerkit

Alıntı yapılan: ete - 04 Ocak 2017, 08:09:23
Bu iş basit gibi gözükmesine rağmen son derece zor ve karmaşık bir iş. İşin çözümünü bulmak için illaki programlama vs bilmekde gerekmiyor. Sende düşün ve programa adapte edilebilecek bir öneri getir istersen.
Aklıma gelen tek yol şöyle;
1- Hall sensör çıkışını PORTB.0 da düşen kenar kesmesine bağlamak.
2. İlk kesme oluştuğında TMR1 sayacını iki pals arasındaki min süreden biraz fazlası için çalıştırmak.
3. PORTB.0 kesmesi meydana geldikçe stop değişkenini sıfırlamak yada belkide daha doğrusu her RB0 kesmesinde TMR1 ön yükleme değerini yenileyerek puls verici döndüğü müddetçe TMR1 sayacının kesme oluşturmasını engellemek
4. TMR1 sayacı bir keesme oluşturabilmesi için RB0 dan puls gelmemesi gerekir. Disk durduğunda TMR1 sayacı aşıma uğrayacaktır. Böyle sistem bu aşamdan sonra durdurulur.
Bu anlattıklarımı bile programa aktarmak bir araba kod yazmayı gerektiriyor.

Senin daha iyi bir fikrin var ise koy ortaya üzerinde tartışalım. İllaki öneri gelecek diye bir kanunda yok. Her kes becerisi oranında öneri getirebilir. Beceri sınırları dışında olan bir iş için ahkam kesmeninde bir alemi olmayacağı için bu konuda öneri yok diye sitem etmekde anlamsız.

Kısaca basit gibi gözüken ancak zor olan bir iş bu. Belkide analog kontrol daha kolaydır. Zira bir transistörü sürekli pulsler ile kesimde tutmak ve pals gelmediği zaman transistörün tetiklenmesini sağlamak daha kolay gibi gözüküyor.
Son olarak en son yağtığın izahata bakıver istersen.
"Özetlemek gerekirse sensörün clock gibi çalışması ve kontrol devresine pals vermesi, makaradaki hareketin durması anında stop konumuna geçmesi."

Ne açıklıyorsun burada işin teoriksel açıklamasından başka bir şey değil. Pals geldikçe sistem çalışacak gelmeyince duracak. Bu kadar basit bir açıklamanın yeterli olmadığını sende biliyorsun. Sistemin nasıl çalışması gerektiğini hepimiz biliyoruz. Daha tutarlı yada somut bir öneri yapabiliyormusun ? yok. O zaman başkalarınıda eleştirme öneri yok diye. Ama iş o kadar kolay değil. Şimdi bir öneride bulundum yap bakalım olacakmı?

Ete

Üstad kimseden öneri gelmemiş derken amacım sitem etmek değildi..Diğer taraftan üslubunuz maalesef azarlar ve  karşınızda bir 'çocuk' var da onu haşlıyor gibi olmuş...kaldı ki siz bu forumun yöneticisi ve sahibi olarak daha anlayışlı olmanız ayrıca kırıcı cümleler kurmamaya dikkat etmeniz gerekir.Çok bilindik müzik forumunda 3 sene adminlik yaptım mecbur kalmadıkça hiç kimseye hak etmiyorsa hiç bir zaman sert çıkmamışımdır.<neyse çok uzatmayacağım meseleyi .Aslında bu proje Amerikayı yeniden keşfetmek gibi bir şey.İlla pic mantığı ile düşünmek de zorunlu değildi.Yazılım hakkında cahil olmama rağmen kodlarının karmaşık olacağını bilecek kadar da mantığım çalışıyor...Bu sistem bir çok marka tarafından kasetçalarda kullanılıyor..Beni haşlamadan önce bunu göz önünde bulundursaydınız  kafa karıştırıcı olmazdı...iyi forumlar

nurim

Devre, kolay bulunulacak ve herkes tarafından bilinen bir devre değildir. Benim gibi meraklıların arşivinde yer alan bu devrenin aslı daha karmaşıktır. Ben biraz daha sadeleştirdim. Devreye, şema üzerinde de açıkladığım gibi A ve B noktaları arasına örnek olarak bir reedswitch bağlarsak resimdeki kaset çaların makarasındaki mıknatıs; makara döndükçe (Çalma, ileri yada geri sarma) reedswitch'i açıp, kapayacaktır. Bu işlem art arda devam ettikçe de, devre devamlı çıkış verecektir.
Ne zamanki makaranın dönmesi durur..(reedswitch açık yada kapalı kalacaktır.) o zaman çıkış, kesilecektir. (Mesela motor duracaktır...vb)
Devredeki C3 (33uF) kondasatörün değerini büyültürsek ON/OFF geçiş süresini artırırız. Cihaza göre denenerek bulunur.
Isis devresindeki DEMO elemanlar normal devrede olmayacaktır.

İsis dosyasıda ektedir.

Devremiz ve Kasetçalarımız :
Kolay Gelsin
nurim

powerkit

Alıntı yapılan: nurim - 05 Ocak 2017, 02:47:27
Devre, kolay bulunulacak ve herkes tarafından bilinen bir devre değildir. Benim gibi meraklıların arşivinde yer alan bu devrenin aslı daha karmaşıktır. Ben biraz daha sadeleştirdim. Devreye, şema üzerinde de açıkladığım gibi A ve B noktaları arasına örnek olarak bir reedswitch bağlarsak resimdeki kaset çaların makarasındaki mıknatıs; makara döndükçe (Çalma, ileri yada geri sarma) reedswitch'i açıp, kapayacaktır. Bu işlem art arda devam ettikçe de, devre devamlı çıkış verecektir.
Ne zamanki makaranın dönmesi durur..(reedswitch açık yada kapalı kalacaktır.) o zaman çıkış, kesilecektir. (Mesela motor duracaktır...vb)
Devredeki C3 (33uF) kondasatörün değerini büyültürsek ON/OFF geçiş süresini artırırız. Cihaza göre denenerek bulunur.
Isis devresindeki DEMO elemanlar normal devrede olmayacaktır.

İsis dosyasıda ektedir.

Devremiz ve Kasetçalarımız :

Üstad aynen bu mantıkla çalışacak bir devre teşekkürler.Sizin verdiğiniz devreyi deneyeceğim ve benim bulduğum Akai kasetçalara ait şemayıda paylaşıyorum .Dediğiniz gibi çok bilinen ve ihtiyaç olan bir devre değil.

powerkit

konuyu açalı çok zaman olmuş :) onurinci arkadaşımızın paylaştığı devreyi geliştirdim ve tam istediğim gibi play -ileri geri fonksiyonlarını ekleyerek çalışır duruma getirdim.Onurinci arkadaşımıza çok teşekkür ederim.devrenin tamamlanmasına çok az kaldı bitince video olarak paylaşacığım..