PIC16F628A

Başlatan zkan034, 23 Ocak 2017, 23:11:03

zkan034

>:(

ete

Ortada bir devre şemasıda yok galiba. Pil nedir oda belli değil. Hiç bir pil şarj olunca 5vta ulaşmaz buda ayrı konu. Bu ulaşılacak voltaj pilin cinsine göre değişir. Lityum pilse 4,2V ta , NiCd pil ise 4 adedi 4,8-5,6 v cicarına ulaşır.
Bu işin yapılabilmesi için önce bir devre hazılamak gerekir ve program bu devreyi yöneerek sistemi çalıştırabilir.
Öncelikle dikkat edilecek hususlar şunlar olmalı.
1, motorun gerektiğinde bir nolu pile gerektiğinde 2 nolu pile bağlanmasını sağlayacak bir röle düzeneği olması gerekir. Her iki pilinde şarjının düşük olması ihtimaline karşı motorun hiç bir pile bağlı olmamasını sağlayacak sistemde aynı rölelerle sağlanmalıdır.
2.iki bağımsız şarj devresi olmalı her bir pil bu devrelere bağlanmalıdır. Motor çalışırken pil kesinlikle şarj edilmemelidir. Yoksa pilin şarj edilip edilmediğini devre algılayamaz.
3. Devre hem şema olarak karmaşık hemde program olarak karmaşık olabilir. Bu nedenle adım adım gidilmesi ve şema oluşturmakla işe başlanması uygun olacaktır.

Bu anlatılanları sağlayacak bir şema çizmeye başlasan iyi olur sanırım. Şema ortaya çıktıktan sonra program kısmına geçebiliriz. Bu konuda fikir üretmek isteyenler öncelikle şema konusunda ortaya birşeyler koyabilirler. Ama öncelikle pilin cinsini ve adedini belirlemek gerekiyor.

Ete

zkan034

Normalde, devrede pot yoktur, devreyi test amaçlı yerleştirdim ,sadece devre mantığını iyi ifade edebilmek için arkadaşlar.

Ayrıca ete hocam , düşük gerilim kullandıgım için role yerine BC547 NPN transistörlerle işi çözmeye çalıştım gözden kaçırdıgım noktalar varsa sizlere zahmet uyarırsanız sevinirim. 

zkan034

ete

Gerekenleri söylemişim zaten. Sende kendine göre bir şeyler yapmışsın test etmek sana düşer.
Ete