0-9999 Sayıcı Arıyorum

Başlatan rayman, 20 Şubat 2017, 21:22:22

ete

Askında devre ikişer yada üçer sayıyormuş gibi gözükede ekrana verme hızı yetişmediği için bir sonraki değer ekrana verilince onu gösteriyor sanıyorum. ANlamak için test yapmak gerekir. Daha hızlı sayaması için hızlı işlemci kullanmak gerekir. Aynı kılıfta 16F1827 kullanın 32 Mhz de çalıştırın daha iyi sonuç alırsınız.
Ete

rayman

Şuanda montaja başladım . Ancak test ederken , reset yapayım dedim bir kere reset yapıyor daha sonra  devir artarken sıkıntı yok ama reset yapmıyor.... Acaba bu devrede Pull Up dirençlerimi yok diye? 

ete

Reset butonu çalışıyor ve dahili pullup direnci kullanıyor. Direnç bağlanması gerekmez.
İsis de deneyebiliyorum ancak sorunsuz çalışıyor. Gerçektede çalışması gerekir.
Başka bir sorun vardır. Pic besleme bacaklarına 100 nf bağlamayı ihmal etmeyin.

Parazit varsa sistem kesmede kalıyor olabilir. Giriş yani saydırma pini LOW dan kurutulmadan sistem kesmeden çıkamaz. Bu esnada da reseti görmez. Bu nedenle o girişin HIGH da beklediğinden emin olmalısın.
Tabiiki böyle bir sistem giriş ucunun anlık LOW olduğu varsayılmıştır. Orayada çift sayıyor diye,
WHILE PORTB.0=0:WEND şeklinde bir komut ekledik. Bu komutu silersen (Kesme içindedir) o zaman kesmede bekleme yapmaz
Ete

rayman

Ete hocam keşke anlasam yazılımdan ama anlamıyorum ki :D Ancak 100nf parazit yapacağını sanmıyorum... Dalgalanma  olmuyordur.... 47uf var... Birde İsis te denedim bendede çalışıyor.... Acaba pic i silip tekrar mı yüklesem sıkıntı olabilir mi ? Birde 7805 in drop voltajı 12 değil ondan yapabilir mi ?

fatih88

Bana kalırsa alet interruptan çıkmıyor Hocam cepten yazıyorum ama herhangi biriniz basıc dosyasını forma atabilirmi bi baksak
bilgi paylaştıkça çoğalır!!

www.fayelektronik.com

ete

Yazılım bir önceki sayfada mevcut.
Ete

fatih88

Pc başında değilim Hocam cep telefonundan yazıyordum indirdim açmadı sizce de Yazılım interrupta takılmıyormu sanırsam sensör kısmında bir sorun var

www.fayelektronik.com

ete

Kesinlikle saydıran sensör çıkışı LOW da kalıyor (motorun dönmediği zamanlarda) ve bu nedenle sistem kesme içinde bekliyor.
Bir çare düşünelim bakalım.
Aslında PORTB.0 pinine reset yapmadığı zaman bir baksan LOW mu HIGH mi söyleden hemen anlaşılacak sorun.
Ete

fatih88

Hocam son eklediğimiz while döngüsünü silsek en azından reset atıp atmadığını görürüz bence while de takılı kalıyor

www.fayelektronik.com

ete

Şayet sorun dediğim şekilde ise belkide o PORTB.0 pinini LOW ile tetiklemek yerine HIGH ile tetiklemeyi seçmemiz gerekecek.
Yada bu programda en azından kesme içindeki PORTB.0 pininin LOW olması durumunda programı bloke etmesini engelleyeceğiz.
Önce bunu deneyelim bakalım.
İlişikteki programı bir dene bakalım ne sonuç alacaksın.
Hem o while döngüsünü sildim hemde PORTB.0 pininin HIGH ile tetiklenmesini sağladım. Önceden LOW ile tetikleniyor idi.
Bakalım ne olacak sonuç.
Ete

fatih88

Ete Hocam o devreyi ben hiç kurmadım rayman kardeş yapıyor bende siz gibi yardımcı olmaya çalışıyorum   :D

www.fayelektronik.com

fatih88

Sizi yakalamışken Hocam size bi soru sorsam pic in statik elektrikten etkilenmeyi nasıl çözüyorsunuz ticari projemde bir türlü başarılı olamadım

www.fayelektronik.com

ete

Statik elektirk sorunum olmadı hiç . Özel bir önlem aldığımıda hatırlamıyorum. Özel bir önlemi olacağınıda sanmıyorum. Devreye dokunmamak dokunursan bileklik denilen ve vücuttaki statik eletriği toprağa boşaltan özel aleti takıp dokunmak gerekir.
Yada dokuna ile değilde etraftan nem kapan devren varsa faraday kafesine alıp kafesi GND ye bağlamak gerekir.
Ete

fatih88

Hocam yanlış yazmış galiba motorlar kısa sürelerde devreye girip çıktığı için ac motorlardaki emk sorunundan sistemi aktif edip satamadım :( bu yüzden atmele bulaştım onuda yazması baya zor doğru düzgün komut yok

www.fayelektronik.com