step motor lcd sorunu

Başlatan mustafa, 09 Mart 2012, 21:43:33

mustafa

Merhaba arkadaşlar;
Bi step motor sürücüsü yaptım kurdum çalışıyor fakat sonradan buna lcd eklemek istedim , motoru koymadan lcd yi koydugumda herşey olması gerektiği gibi ancak lcd ve motoru birlikte kullandığımda motor sadece titriyor ve lcd nin ışığı da titremeye başlıyor.Motor çıkışlarına diyot atmak geldi aklıma ancak o da olmadı yine aynı problem devam ediyor.Acaba içinizde bu tarz problem yaşayan veya bir önerisi olan varmı?

pwm.c

motor için diyod atmana gerek yok ULN2003 içinde kendi diyodları mevcut.
motoru 5v ile beslediysen 7805 bunu kaldıramaz. burayı ayrı bir kaynak ile besle. ayrıca motora akım sınırlayıcıda gerekebilir. bu arada, ULN2003 senin motorun akımını kaldırabiliyor mu?
5v beslemeye bağlı 10uf az gelir. bunu 100uf yap ve 100n eklemeyide unutma.
ana beslemeye güçlü bir trafo ve büyük bir kondansatör kullan.

_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

mustafa

http://www.youtube.com/watch?v=FQzZgkjXYqw

arkadaslar bu konuda arastrırma yaparken soyle bır vıdeo da buldum .Ve bu konunun besleme ıle alakalı olmadıgını dusunuyorum.Ben step motorları beslerken uln2803 un vcc pınını degıl harıcı bır kaynak ıle motorlar beslıyorum bu sekılde uln 2803 yada 2003 1,5 A degerlerıne kadar dayanabılıyorlar tabıkı ısınıyorlar ama sonuc olarak kaldırabılıyorlar.Ben bunun lcd nın cozunurlugunu ayarlayan pot ıle alakalı oldugunu dusunuyorum arkadaslar.Cunku ornegın motor calısmaya baslayınca lcd nın ekran ayarını yenıden yapmam gerekıyor motor durunca yenıden yapmam gerekıyor.Bence sorun o pottan kaynaklanıyor arkadaslar.Sizin bi fikriniz var mı?

ete

ULN serisi entegreler en fazla 500 ma akıma dayanırlar. Nereden beslersen besle fark etmez. Neticede ortak şase yapacaksın ve sistem tek yarden besleniyormuş gibi olacaktır. Motor fazla akım çekiyorsa ya ULN ler yanacak yada akımında kısıtlı ise devrende sorunlar ortaya çıkacaktır ki zaten olanda bu.
Sorun kesinlikle pot ile alakalı değil.  Tabiiki pot bozuk değil ise. Bazen kavrulmuş bir pot da benzer sorunlar yaratabiliyor.
Ama asıl sorunun mutlaka beslemeden kaynaklandığını düşünüyorum. Hele birde LCD arka ışık da kullanıyorsan .
Tabiiki bu yorumlarını varsayıma dayanarak yapıyorum. Devre şeman ortalarda yok tabiiki.
Her nedense kimsenin aklına şema koymak gelmiyor. Cevaplar şemada gizli oluyor çoğunlukla.

Beslemeler nasıl yapılmış kim nereye bağlanmış belli değil. Bu nedenle daha fazla cevap istiyor isen şema koymalısın.
Yalnızca şemada yeterli olmaz. Besleme trafosu kaç Watt ve kaç volt (AC) . İki ayrı beslemeden bahsediyorsun bunların herbirini ayarı ayrı söylemen gerek.
+5V hattı nasıl (7805 ilemidir), LCD arka plan ışığını nerden besliyorsun. Işık ne kadar akım çekiyor.
Kullandığın motor nasıl bir motordur. Ne kadarlık bir akım çekmektedir. Yada kaç watt lıktır.
EN azından büyüklüğü ne kadardır. Gördüğün gibi pek çok soru var cevaplanması gereken.

Ete

mustafa

Merhaba arkadaşlar.
Sorunu çözdüm.Sorun tahmin ettiğim gibi pottan kaynaklanıyormuş.22k lık bir pot kullanıyordum bunu 100 k ya çıkarınca sorun çözüldü.Tahminimce ekran çözünürlüğünü ayarlamak için potu çevirdiğimde d,renç değeri çok küçülüyor ve bu durumda Vcc ile Vss arasında sanki temas var gibi davranıyordu.100k ya çekince problem çözüldü.Erol bey devreyi şemayı ve programı ilk yazdığımda vermiştim.
Herkeze görüşleri için teşekkür ederim.Çok sağolun arkadaşlar.

pwm.c

potu 1k kullansanda değişen bişey olmaz. bence hatalı bağlamış olabilirsin yada başka bir sorun var.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

ete

Bencede.  Oradaki pot 1-K ile 22K arasında herhangi bir pot ile çalışır. Bunu yüzlerce kez denedim.
Sorun başka yerde ama tesadüfen hallettinbelki. Şimdi aynı potu geri yerine tak çalışacaktır.
Ama 100K sorun çıkartır zira LCD nin kontrast ucu GND ye 680 Ohm gibi bir değerle bağlandığı zaman yeterli kontrastı sağlıyor.
100K lık potu nasıl 680 ohm gibi bir değere ayarlayacaksın. Çok zor. Bir yanlışlık ver ama nerede sen biliyorsun elbette.

Ete

mustafa

Merhaba arkadaşlar;
Verdiğiniz cevaplar için çok teşekkür ederim.Pot ile alakalı olan çözümüm sonradan bana da pek mantıklı gelmedi.Şu an 100 k lık bir pot var malzeme çalışıyor ancak sizin de belirttiğiniz gibi çözünürlüğü ayarlamak biraz ince ayar gerektiriyor.Belki de 22k lık pot da bir sorun vardı o yüzden böyle oldu bilemiyrum.Çünkü sonrasında pottan bir ölçüm almadım.Ama sonuctaşu anda devrenin çalışması güzel :)
İyi akşamlar.

fatih88

çalıştıgına sevvindim ama senin tarif etigin arıza bencede pottan degil beslemenden gibi motor her darbede cekecegi nominal akımının 10 katı civarında akım çeker beslemen sağlam olmadıgı için senin lcd titriyordu bence motor beslemesine akım sınırlayıcı wattlı bir direnc koy iyi çalışmalar
bilgi paylaştıkça çoğalır!!

www.fayelektronik.com