ultrasonik transdüserlerin sürülmesi

Başlatan mustafa, 15 Mart 2012, 15:53:33

mustafa

Merhaba arkadaşar.
Elimde ultrasonik transdüserler mevcut.Bunları 30 khz de sürmek istiyorum.Bunun için pic de bir pwm sinyali oluşturup pic in pwm çıkışına örneğin push pull bağlı bir anfi yapsam bu transdüserleri 30 khz de sürebilirmiyim ? Yada 30khz rezonans frekansına sahip bir rezonans devresi kursam yine aynı işi yapabilirmiyim?
İyi günler dilerim.

mustafa

arkadaşlar bende bulunan transduserler bu resımdekılere benzıyor.

ete

Transduser denilince biraz güç gerektiği anlaşılıyor. O zaman da senin bahsini ettiğin push pull sistemi işe yarayacaktır mutlaka.

Normalde internette gördüklerim ultrasönik sensör denilen aletler ve bunlar genelde bir 555 sisteminde oluşturulan 38-40 Khz lik devrenin çıkışına direk bağlanıyorlar.
Ama senin aletler biraz daha güç istiyor gibi geliyor bana. Bu nedenle devre çıkışı push pull olursa daha uygun olur.

Aşağıdaki linkte bir uygulama var ama sensör olanların uygulaması. Belki devre hakkında fikir verir sana.
http://www.robotmaster.org/ultrasonik-sensor-yapimi-devresi.asp

Peki kullanım amacın nedir bunları?

Ete

mustafa

Merhaba Erol Bey;
Verdiğiniz cevap için teşekkür ederim.En yakın zamanda pushpull u uygulamaya geçirmeye çalışacağım.Sonuçlarıda burada sizinle paylaşırım.Bunu kullanım amacım ultrasonik temizleme yapabilmek için kullanacağım  bunu.Elimde bir tane hazır yapılmış var bunlardan.İçini açıp baktığımda
adamların RLC devresi ile bunları sürdüklerini gördüm.Ancak yetkili servisle görüştüğümde pic ile de bunların sürülebildiğini söylediler.Onlar pic değince benim aklıma da picden bi pwm sinyal üretip bunu da push pull bir anfi ile güçlendirip çıkışları transdüsere vermek geldi.Bakalım deneyeceğim.Umarım çalışır.İyi günler dilerim.