RF Modul transmit problemi(ÇÖZÜLDÜ)

Başlatan efsanepoldem, 28 Haziran 2017, 18:31:56

efsanepoldem

Arkadaşlar merhaba. Çin den 4 adet uart üzerinden çalışan  rf modul getirittim. Dosya içerisinde datasheeti mevcut. Yalnız ne yaptıysam mcu ile data yı karşı tarafa gönderemedim. Modülün ayarlarını yapıyorum sıkıntı yok. İşin enteresan tarafı bilgisayar arayüzü ile modüle datayı gönderdiğimde slave tarafına ulaşıyor. Yine bilgisayar arayüzü ile(terminal programı) ile mcu dan gönderdiğim datalara baktığımda kanal, frekans ve baud hızlarının aynı olduğunu görebiliyorum. Bütün bunlara rağmen mcu ile data gönderimini yapamadım. Sizce problem ne olabilir?

furkan41

rf modül kristallimmi yoksa bobin limi ? eğer bobinli ise üstünde ayar icintrimpot vardur onla oynaman gerekebilir

onurinci

çok nadiren bu modüller data'yı evirerek alıyor ,alıcı modül tarafına bir transistör ilave etmek gerekebiliyor,eğer durum böyle ise yazılımdan'da evrilebilir.osilaskobunuz var ise alıcı modülün üzerindeki OPamp'ın 1 yada 7 no'suna bakarak data'lar düzgün geliyormu diye gözlemlenebilir..

efsanepoldem

Arkadaşlar cevapladınız için teşekkürler. Fakat datasheete baktı iseniz moduller transparan modul. Eğer modul üzerine gelen datayi gorebilsem sorun çözülecek. Yoksa hicbirsey görmek mümkün degil.

aRci

pdf dosyası açılmıyor. ben e32 ttl modulu kullanmıştım bu modullerde ayar yaparken m0 ve m1 girişleri high yapılarak gereklı ayarları yaparsınız bu uclar pullup direncli olduğu nu hatırlıyorum boş bırakırsanız ayar modunda kalır ve veri alıp göndermeyecektir.

M0 VE M1 i low yaptığınızda hem verici ve alıcı modunca calışmaya başlar denemelerinizi bu şekilde yapabilirsiniz.

efsanepoldem

Bunu biliyorum. Mod 0 da çalışıyorum. Yani m0=0 ve m1=0.  İkiside ground da. Modülü bilgisayara bağlayıp gonderdi3gimde sıkıntı yok. Pdf dosyasi burada http://www.lte.com.tr/product-details-530/gsm-gprs-gps-umts-e45-ttl-100.php

efsanepoldem

Arkadaşlar sorun çözüldü.  Modül RX ve TX uçları 3.3V ile sürülmesi gerekiyormuş. MCU ile modül arasına gerilim bölücü yapınca çalıştı.

onurinci

ben ilk yazınızdaki PDF'yi göremedim klasik 433 UK zannettim,sorun çözülmüş,bizede yararlı olur,bilgisayardan sıkıntısız gönderebiliyorum deyince,gerilim bölücü fikri ilk anda gelişemedi...

KMD

ıyı gunler degerlı arkadaslar E32-1W  modul ıle cıft taraflı haberlesmeyı sagladım fakat şu MOD4 parametre ayarlarını cozemedım pl2303 ıle pc ye baglıyorum uart uzerınden mı bu modul parametre ayarlarını ekrana verıyor yoksa ornek verıyorum AT komutu gıbı bır komutmu yollamamız lazım M1=1 M1=1 mod4 yapıyorum hıc bısey yok yardımcı olursan sevınırım

aRci

At komutları ile ayarlanamıyor altta kullandığım kodlarıpaylaştım deneme prgramından olduğu için güc ve baud ayarları kontrol etmelisiniz datashild den

ben e32 ttl 500 kullanmıştım ama sonra satışı bitti galiba tekrar baktığımda 100 olanları vardı1w galiba 1000 oluyor mesafe testi yapabildinizmi

değişkenler

ADD         VAR WORD    'adres ust değer
SPED        VAR BYTE    'hız ayar değişkeni
AirDate     var byte    'hava iletişim hızı
CHAN        VAR BYTE    'frekans ayar değeri
OPTN        VAR BYTE    'donanım ayar değişkeni
WupT        var byte    'uyandırma sure ayarı
Tpow        var byte    'verici gucu

Ssped       con %00011000   'sabit hız ayarı
Soptn       con %01000100   'sabıt donanım ayarları

'read 1, f0
F0=0
if f0 <> 255 then
add         = 0
airdate     = 2              'bu değer 5kbps
chan        = 23      '17h 433mhz    aralık 00h -1f
wupt        = 1             'uyandırma suresi   0 = 250ms      max 7 = 2000ms
tpow        = 3             'verici gücü        0 = 27dbm      max 3 = 11dbm

bu kıısım ayarlama için

high m0
high m1
pause 100
sped = 0
sped = ssped | airdate

optn = 0
optn = (soptn | (wupt<<3)) | tpow

'hserout   [$C2, hex addh, hex addl, $1A, $17 , $44]
hserout   [$C1,$C1,$C1]
pause 500
hserout   [$C0, add.highbyte, add.lowbyte, sped, chan , optn]

KMD

Tesekkur ederim Arci  :) iki modul var defoult olarak calistirmistim hic ayar yapmadan.mesafe testi ni antenler gelince yapacagim 5dbm sma anten yakinda elime ulasir.bi sorum daha var peki pic ile bu ayarlari yapabiliyoruz birde ben bu ayar islemini usb-ttl ile putty serial pragram ile pc uzerinde gorerek yapmak istiyorum.bu konuda da yardimci olabilirmisin sevgili arci

aRci

serout ile gönderilen değerlerin karşılığını bulup klavyeden tuşlayarak gönderebilmen gerek ama ben deneme yapmadım bu şekilde doğrusu araştırmak gerek

KMD

ıyı aksamlar arkadaslar.modul parametre ayarlarını soyle cozdum

http://www.cdebyte.com/en/data-download.aspx?id=199&pid=196#load

yukardakı sıtede CDEBYTE nın sıtesınden RF AYARI yazan bolumden 3.satırdakı programı ındırdım
modulu uart uzerınden bagladım gereklı parametre ayarlarını yaptım.
program acılınca ıngılızce secenegıne tıklayın
sonra get param secenegıne tıkalyın
gereklı ayarlamaları yaptıktan sonra set param tıklayın
close port ıle cıkıs yapın

modul ozellıklerınde 8 km oldugu soylenıyor testını yapınca yazarım
ugrasacak arkadaslara kolay gelsın  :)