RGB saat

Başlatan efor, 18 Mart 2012, 18:55:58

efor

mucıt,

mosfetler hakkında pek bilgim yok maalesef. yardımcı olabılırmısın bana? picin çıkışı ile dogrudan mosfetı sürebilecegim bir tip ve min 3A olacak.  farnelden baktım bu gate gerilimi için birceok gerilim seceneklerı var pic cıkıs 5V diye 5V lukmu olmalı nasıl olacak anlamadım. çok güzel kılıflı mosfetler var orada. daha öne gormedım dogrusu.

efor

ete hocam IRF9540n mosfetin calışması hakkında ısıs sımulasyonu gonderebılırmısınz? ben bır ledı yakamadım 12V ile. simulasyonda ırf9540n calısmadı onunn yerıne IRF9540NPBF denedim olmadı oda.

ete

Çalışan Dosya ilişiktedir.

Ete

cherhem

bu arkadaşın istediği gibi düzenlendi. ektekine bakarsan belki işine yarar...   

efor

ete hocam gönderdıgınız sımulasyonda led beslemesıde 5V olmus. burda gerılımı yuksek tutacagım daha az akım cekmesı ıcın ledlerın.   chercem arkadasın gonderdıgı gıbı yapsam uygun olurmuki ? oradakı buton yerıne pic pini olacak. chercem arkadasta 12V tan geri besleme gibi 10k ile gate ye cekmiş. bu picin pinine zarar verirmı?

ete

Mosfet enteresan bir malzemedir. Oldum olası kanım ısınmamıştır bu malzemeye. Bazen çok hoşuma gider. Yüklersin yükü ısınmaz hoşlanırsın ama bazende doğru dürüst süremezsin kızarsın. Bu transistörün Gate ucu bir kondansatör gibi çalışır. Sürerken hem şarj sonrasında deşarj etmen gerekir. Buda her zaman kolay olmuyor maalesef. O yüzden mosfet sürücülerini yapmışlar.
N tipi Mos lar pek sorun çıkarmıyor ama bu 9540 isiste istediğim randımanla çalışmıyor.
IRF9540 negatif sinyalle sürülür. Yani LOW ile sürülmesi gerekir. High ile sürülüyorsa (Cherhem in devresindeki gibi) sanal çalışıyor demektir. Daha doğrusu çalışmıyor demektir.
Gate direncini 10K ya çıkartırsam tam olarak istediğimiz gibi çalışıyor. Ama bana kalırsa 10K gate direnci olarak çok fazla.
Sorun İsis den de kaynaklanabilir.  Gerçek devrede denemek daha uygun olacak.

Ete

efor

hocam bılgıler ıcın sagolun mosfetı braz daha tanms oldum. gate dekı direnci 10k cıkartmak degıl hocam.  chercemın devrede gate ucuna 10k ıle 12V a baglaması aklıma takıldı. sızın baglantılarda gatede hrhangıbır pulup yada puldown yok

ete

Düzeltilmiş devre şeması ektedir.

Ete

cherhem

sanırım pretous un similasyonunda bi sıkıntı var. normalde çalışmaması gerekiyor gibi devrenin ama çalışıyor. en iyisi deneyerek öğrenmek. mosfetlerde çok kibarlar :) ete nin dediği gibi bazen çok güzel çalışıyorlar kuralına göre oynarsan. ama tam mosfetin istediği gibi davranmazsan kendini koyveriyor hemen.

efor

analdım hocam. pekı bu 12V tan gelen 10K. picin çıkışını etkılemezmı ?. son gonderdıgınz semada anahtarın yerıne pic pwm sınyalı uygulanacak bıldıgınız gıbı. çizime bu şekılde uygulayacagım hocam?

ete

Dene ve gör derim.
Ete

efor

sabah ilk işim denemek olcak hocam fakat portun zarar gorp gormeyecegını anlayamamkı. belıkıde zmanla hasar gorecek. siz tecrubelı kısıler iyi bilrsınz ne olacagını. bu baglantı ıle pwm ile deneyecegım hocam

ete

POrt neden zarar görsünki. Sen genliği 5V olan bir sinyal ile besleyeceksin gate ile port arasında direnç de var. Bir şey olmaz merak etme.
Ete

efor

hocam p kanaş mosfetler önerilmiyormus pek ve n kanallar p ye gore daha stabılmıs. fıyat farklarıda varms. picprojelrden  arkadasın bırısı dedi . sizede soruyum dedım. fıyat önemlı degıl de düzgun stabıllık önemlı. sıkıntı olmaz dersenız yola devam :) birde bu sızın önerdıgınız irf9540 ns modeli yanı smd olanı var. bunu ankaradan temın edebılirmiyiki ?

ete

Stabillik göreceli bir kavram bence. Satbil çalışmasa yapmazlardı bu transistörleri her halde.
Ankara da bulma konusuna gelince Yıldırım ve Ser Elektroniğe bakmak gerek.

Ete