S

ampermetre yardım

Başlatan secretagent, 22 Mart 2012, 11:53:01

secretagent

merhablar resimdeki devre 1A ölçüm yapmak için tasarlanmış.Ref voltajı 4.1V fakat buradaki gerilim bölücü dirençleri neye göre seçim yapıyoruz yardımcı olabilirmisiniz...atıyorum 1A değilde 5A ölçmek istesem ne gbi bir değişiklik yapabilirim.birde burdaki eviren yükselteci kullanmaktaki amaç nedir.tmm biliyorum girişine gelen voltajı r1/r4 oranında yükseltip çıkışa veriyor ama neden bu şekilde kullanıyoruz.birde 0.2R dirençi neden 5W seçiyoruzki direnç üzerinden akan max. akım 1A olacaği için 0.2W seçemezmıyım ?

ete

Ampermetre sistemlerinde temel ilke düşük omajlı bir direnç üzerindeki gerilim düşmesini opamp yardımı ile kuvvetlendirerek istenilenbir seviyeye getirip onu veri olarak kullanmak şeklinde özetlenebilir.
Bu devrede sanki öyle yapılmış gibi gözüksede pek hoşuma gitmedi. Bir defa problar şeklinde yapılan açıklamada yanlış bence. Zira bir uç GND den alınmış diğer ise şönt direnci üzerinden alınmış Bunların her ikiside ana sistemin GND sidir.
Bence probun birisi şönt direnci üzerinden (GND) diğeride ana devrenin pozitif besleme ucundan alınmalıdır.
Bu şekilde ana sisteme güç çeken bir alet bağlandığı zaman 0.2 ohm direnci üzerinde bir gerilim düşmesi yaşanır 1A de bu değer yaklaşık -0,2V dolayındadır. Bu kadar düşük bir voltaj opam yardımı ile artırılarak okunabilir yada kullanılabilir bir seviyeye getirilir. Genelde seviye işlemcilerin okuyabileceği 5V seviyesidir.

Sistem için kullanılan genel formül Voltaj kazancı olarak;
Vçık= - Vgir * (Rkazanc/Rgir)   verilen örnek devreyi esas alır isek;
Vçık= -0,2 *(550 /20) = 5,5V gibi bir voltaj çıkar. Ayarlı direnç ile kazanç biraz düşürülerek çıkan voltaj 5V olarak ölçülür.

Şimdi devreyi 5A  olarak kullanılması gerekir ise ve çıkışın yine 5V dolayında olması istenir ise kazancın düşürülmesi bence yeterli olacaktır. Ancak aynı işi şönt direnci değerini düşürerekde sağlamak mümkündür. Direnci hesaplamak için;
R=(V1-V2)/5 formülünü kullanmak gerekir. V1-V2 =0,2 olacağı için R=0,2/5=0,04 ohm gibi bir değer bulunur.
Demekki aynı kazanç ayarı ile şönt direnci 0,04  Ohm yapılırsa sistem 5 Amper ölçecek hale gelir.
Kazanç ile oynamak gerekir ise 0,2 * 5= 1V luk voltaj düşmesi üzerinden hesap yapılmalıdır.
Bu durumda ;
Vçık=1V*(Rkaz/20)   Rkaz=5V * 20= 100K olarak hesaplanır.

Direncin watajına gelince. Sistemin sıcaklıktan etkilenmemesi ve şönt direncinin ısınıp değer değiştirmemesi içinmümkün olduğunca büyük watajlı seçilmesi esastır. Aksi halde zaten değeri küçük olan direncin değerinde ufak bir değişiklik sonucun farklı çıkmasına sebep olacaktır. Bunu önlemek için direnç güçleri büyük alınır.

Epeyce anlattım ama bu devrenin bu işi yapabileceğine dair şüphelerim var. En azından Isis de bir denemeni öneririm.
Devreyi kur ve girişe bir motor bağla. Bak bakalım çıkış voltajı değişiyormu.

Ete

secretagent

teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için.

ete

Tasarladığım bir Volt-ampermetre devresini ve programını ilişikte veriyorum.
Simulasyonda gayet güzel çalıştığına göre gerçek devredede çalışacaktır.

Ete