Volt-Ampermetre

Başlatan ete, 22 Mart 2012, 17:50:40

ete

0,4 ma dediğin şey 4 ma olmasın? Zira 0,4 ma in normal yollaradan okunması çok zor. Şayet amacın 4-20ma lik çıkışı okumak ise işin en kolay yolu akımı voltaja çevirmek olur. Bunun için bu sinyal çıkışını 250 ohm luk bir direnç ile gnd ye bağlarsan 20 ma için 5 v ve 4 ma için 1v elde edersin. Bu voltajıda adc girişi olan bir pice girerek okuyabilirsin.
Ampermetre devresi ile bu iş yapılmaz.

Ete

chapari

emeğinize sağlık güzel çalışma

n.atakan

Sayın ETE hocam, ben yeni bir üyenizim ve pic ile olan bilgilerimin çoğunu sizin pic derslerinizden öğrendim, bu çalışmalarınızdan dolayı size öncelikle çok teşekkür ederim.
Size sormak istediğim şey voltamper dosyasındaki bas dosyasını microcode studio da açtığımda hiç bir değişiklik yapmadan compile butonuna bastığımda derleme hatası veriyor bu hata sadece
@ DEVICE pic16F876
@ DEVICE pic16F876, WDT_off
@ DEVICE pic16F876, PWRT_ON
@ DEVICE pic16F876, PROTECT_OFF
@ DEVICE pic16F876, XT_OSC
sigorta kısmı dediğimiz yerlerden geliyor ve onların tamamını silene kadar hata gelmeye devam ediyor, bunun sebebi ne olabilir hocam bu konularda yeni olduğum için henüz çok acemiyim, sizin ve diğer arkadaşların yardımını bekliyorum.

edit:Amacım bu devreyi 16f84a ya uyarlamak tabi mümkünse, henüz o aşamaya geçmeden derleme hatasını bulmak istiyorum, ayrıca PBP dosyası ve microchip klasörü C diskinde bulunmaktadır.

ete

Aşağıdaki linkte yer alan konuyu dikkatlice oku ve kendi hatanı bulmaya çalış olmuyorsa tekrar mesaj at ama bu sefer hata mesajlarınıda ekle.

http://etepic.com/index.php/topic,1687.0.html

Ete

n.atakan

Sayın ETE hocam, linki inceledim hepsini yapmama rağmen hata devam ediyor,
hata bu: illegal opcode (pic16F876), kullandığım programları kaldırıp tekrar kurup deneyeceğim, ilginiz için teşekkürler.

ete

Bana kalırsa makinan 64 bit veya derlemeyi MPASM kullanarak yapmaya çalışıyorsun.
MCS de View menüsüne tıklayınca açılan pencereden Compile  & Program  options seçeneğine tıklayınca, orta konumda duran Assembler butonuna tıkla bakalım gelen ekranda sağda bulunan "Use MPASM" kutusu işaretlimi değilmi?
Muhtemelen işaretlidir. Başka izah tarzı yok çünki bu hata ancak bu şekilde çıkabilir.
İşareti kaldır yeniden derle bakalım ne olacak.

Ete

n.atakan

Sayın ETE hocam, makinam 32 bit win 7, view menüsündeki herşey dediğiniz gibi ayrıca INC dosyasındaki değişikliklerde dahil her şeyi yaptım ama sigorta hatası gelmeye devam ediyor, bu noktadan sonrada size de yapacak bir şey kalmıyor sanırım, bendeki setuptan değilde sizin linklerinizden indirip bir daha deneyeceğim  zaten en olmayacak hatalarda gelir beni bulur :)
ilginiz için teşekkür ederim :)

onurinci

@ n.atakan

bu devre ADC içerdiği için bu yazılımı 16F84'e uyarlayamazsın

n.atakan

@ onurinci

Teşekkür ederim.

n.atakan

Elinizdeki PBP dosyasını yada setup u verebilecek olan var mı acaba bendeki derlemede hata veriyor setup hatalımı bilmiyorum ama bendeki ile derlemede sigorta ayarlarını kabul etmiyor. Sistemim 32 bit, kendinizde çalışan PBP yi verebilirseniz sorunumu çözebilir şimdiden teşekkür ederim.

n.atakan

Sayın ETE hocam, MCS deki view menüsünden compile and program options a girip ortadaki assembler bölümündeki sağdaki Use MPASM adlı kutucuğun tikini kaldırdım ve onun altındaki
listing file ve generate listing,symbol table and map file kutucuklarına birer tik koydum, artık derlemede sigorta komutlarından yada başka bir sebepten hata almıyorum.

Bu yaptığım işlem sonucunda artık program doğru çalışıyor değil mi yanlış bir şey yapmadım sanırım, şimdilik her şey yolunda gibi gözüküyor hocam.

F®T

eğer compıler yaptığında alt kısımda success yazıyorsa hata yoksa tamamdır
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

n.atakan

@ F.T

O zaman tamamdır, beni bu saate kadar uğraştırdı en sonunda oldu :)

n.atakan

Bu voltmetre devresini 16F84A ya uygulamanın bir yolu var mı arkadaşlar veya başka bir voltmetre devreside olabilir, akım ölçmesede olur.

F®T

Zor adc olmayınca bu iş baya zor.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.