Volt-Ampermetre

Başlatan ete, 22 Mart 2012, 17:50:40

n.atakan

@ F.T

O zaman yapacak birşey yok, ayrıca 0.05 ohm luk şönt direnciyle ilgili önceki arkadaşlarda sorular sormuş, ETE hocanın cevabı farkılı değerdeki dirençleri seri-paralel bağlayarak (işlemin tamamı aklımda yok önceki iletilerde mevcut) bir çözüm getirmiş, başka bir arkadaşta 10cm lik bakır tel bağlamayı önermiş bunlardan hangisi yapılmalı acaba, hangisi daha sağlıklı olur?
  Benimde fikrim ETE hocanınkinden yana ama sizlere de bir sormak lazım.

F®T

Metal film dirençler var ısı etkileşimi az olan pc ana kartlarında bulabilirsin.yada pirinçten yapılmış ölçü aletlerinde kullanılan şönt dirençler var bulabilirsen onlar daha iyi olur.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

n.atakan

Bu bilgiler iyi oldu inşallah bulabilirim, teşekkür ederim hocam.

Maxim

Alıntı yapılan: n.atakan - 25 Ekim 2014, 00:46:20
Bu voltmetre devresini 16F84A ya uygulamanın bir yolu var mı arkadaşlar veya başka bir voltmetre devreside olabilir, akım ölçmesede olur.

16F84A geçen yüzyıla ait bir işlemci, ayrıca ADC modülü yok.
Yani "olmaz"

16F84 ü hayatınızdan çıkarın vakit kaybıdır.
bakınca göreceksinizki yarı fiyata 100 kat daha çok donanımlı başka işlemciler var 16 serisinde.

ete

Alıntı YapSayın ETE hocam, MCS deki view menüsünden compile and program options a girip ortadaki assembler bölümündeki sağdaki Use MPASM adlı kutucuğun tikini kaldırdım ve onun altındaki
listing file ve generate listing,symbol table and map file kutucuklarına birer tik koydum, artık derlemede sigorta komutlarından yada başka bir sebepten hata almıyorum.
Kutucuktaki tik i kaldırınca aşağıda koyduğun tiklerin bir anlamı kalmıyor. Zira tik kalkınca alttaki alternatifleride kullanmayacaksın anlamına geliyor.
Merak ettiğim şey önceden de aynı şeyi yaptığını söylemene rağmen hata devam ediyordu da nasıl olduda birden hata verme kesildi?

Ete

n.atakan

@ Maxim

Doğru eski bir işlemci, ben elimde olduğu için sormuştum ama dediğiniz doğru artık yenilere geçmenin vakti geldi  :)

n.atakan

@ ete

Satın ETE hocam, mcs önceden D diskinde kuruluydu kaldırıp C ye kurdum sonra tiki kaldırdım hata vermedi, ayrıca dediğiniz gibi tiki kaldırınca alttakilere tik koymasakta yine hata vermedi, birde eski pc deki HDD içinde var diye orada çalıştırıp kullanıyordum onuda zamanla unutmuşum denetim masasında prog. gözükmüyordu zaten, şimdide .bas dosyası birlikte aç komutuyla MCS yi göstermeme rağmen onu seçilmemiş kabul ediyor bende dosyayı mcs ye sürükleyerek açıyorum veya mcs den ctrl+o komutuyla, bu niye oldu anlamış değilim

n.atakan

Sayın ETE hocam, bir sorum olacaktı, öncelikle söylemek isterim benim ADC bilgilerim sizin 5 derste anlattıklarınızla ve örneklerinizle sınırlıdır. Buradaki voltamper devresinin ben sadece volt kısmını yapacağım. Sormak istediğim, lcd li devredeki volt kısmında 30V potlarla ayarlanıp işlemci bacağına 5V olarak gelmiyor daha yüksek bir değer oluyor ama 7seg. display ile yapılan volt ayarlama kısmında RV1 potu %100 deyken, RV2 potu %91 deyken V1 de 5V okunuyor, R1 çıkışındaki voltmetrede de 30V okunuyor. Buradan sonra RV1 potu ile oynadıkça R1 çıkışındaki voltmetrede ve displaylerde aynı değerler okunuyor.O zaman doğru çalışan 7seg.displayli devre oluyor.(LCD li devrenin batarya voltu 32V idi onu 30V yapıp öyle denedim)

Buna göre devreyi yaptığımızda pici takmadan devreye 30V verdiğimizde ve 5V ayarınıda yaptıktan sonra artık potları hiç ellemiyeceğiz ve onlar sabit olarak öyle kalacaklar ve bizim ölçüm uçlarımızda B1 bataryasının bağlantı uçları olacak değil mi hocam(Ayıca gerçek devrede RV1 potuna gerek yok sanırım).

Belki bunda sorulacak yada anlaşılamayacak bir şey olmayabilir ama hocam biraz acemilikten ve kafamda soru işareti kalmaması için soruyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

ete

İşlemci bacağı 5,1 volttan sonra direk bozulur ve o pin kullanılamaz. O nedenle pic i takmadan ADC giriş bacağındaki voltaj 5V ta ayarlanmalıdır diyorum. Pic yanlışlıklada olsa yanmasın diye. Bir kere 5V ta ayarlarsan sonrasında voltaj bir daha 5V tu aşamaz.
Ben devre beslemesi 30V dur diye 30V dan bahsetmiştim. Şayet Beslemeniz 32 V ise ayarları ona göre yapman gerekir.
Gerçek devrede RV1 potu olmayacaktır. Ben onu 32V girişi ayarlı hale getirebilmek ve simule edebilmek için koydum.
Nasıl dersen;
32V tu ve girişe ve RV2 potu ile Pic ADC girişinde (AN0) 5V olacak şekilde ayarla.
Bir kaç kez kontrol yapki yanlışlık olmasın.
AN1 girişi için bir voltaj ayarı yapmaya gerek yok. Ancak akım ayarını  RV3 ile yapman gerekecek sonradan pici yerine takıp devreye birde akım çeken bir alet bağladıktan sonra bunu yapman gerekiyor.
Garip şekilde sen orada (akım ayar kısmında yada AN1 pininde) 30V var demişsin. Pic yada LM358'in bozulmuş olabilir. Bildiğim LM358 30'V ta kadar çalışabiliyor. 32 V tu kaldırmayabilir.

Ete

n.atakan

ETE hocam öncelikle cevap için teşekkür ederim.

En başta devrenin sadece volt kısmını kullanacağımı söylemiştim, akım ölçme kısmını kullanmayacağım. AN1 pini için veya akım ayar kısmı için 30V var dememiştim ama anlatmak istediğimi anlatamamışım orada, dediğimin özeti şu lcd li devrede AN0 uçlarına 5V ayarlanamıyor, 7seg.li devrede ayarlanıyor demiştim, bende oradaki kısmı kullanıcam şu an için sorun yok yani hocam. Daha devreyi yapmadım ama önümüzdeki hafta malzemeleri temin edip yapacağım.

Kristal olarak 4 MHZ lik olanı kullanacağız galiba hocam doğrumudur.

Hocam çok soru sordum galiba kusura bakmayın ama cevaplarınız bize çok yardımcı oluyor, Teşekkür ederim :D

Edit: Mesajda düzeltme yaptım.

ete

İŞlemci 16F876 ise 1 nolu pin MCLR bacağıdır ve pullup direnci orada olmalıdır.

Başka işlemci ise orada ne bağlı olduğuna göre konuşmak gerekir.

Ete

n.atakan

@ ete

Evet işlemci 16f876

Şemada LCD li devrede pull-up yoktu ama onu oraya koymamız gerektiğini düşüneceğimiz için koymadınız sanırım.
  Birde 4 MHZ kristal mi kullanacağız.Ayrıca @ DEVICE pic16F876, PROTECT_OFF sigortasının işlevi nedir ve @ DEVICE pic16F876, WDT_off  bu sigortadaki off yazısı çoğu prog.da küçük yazılmış OFF yada off olması birşeyi değiştirir mi hocam.

ete

Aşağıdaki linktekileri okuyuver lütfen.

http://etepic.com/index.php/topic,1687.0.html

Şu linkide oku 3. maddeye dikkat.

http://etepic.com/index.php/topic,1670.0.html

Ete

n.atakan

Tamam hocam, teşekkürler.

http://etepic.com/index.php/topic,1670.0.html  bu link çok faydalı oldu 3. ve 5. özellikle çok teşekkür ederim.

n.atakan

@ ete

PROTECT_OFF komutunu http://etepic.com/index.php/topic,1687.0.html  bu adreste görmediğim için sormuştum.