microwave radar sensör

Başlatan huseyin0579, 29 Ocak 2018, 00:56:53

huseyin0579

Otomatik kapılarda kullanılan ıpm-165 microwave radar sensör nasıl çalışır bu konuda tecrübesi olan arkadaş varsa açıklama yapabilirmi? Sinyal çıkışı lm358 opamplı filtre ile kontrol ediliyor elimde arızalı sensör var sinyal çıkış için test yapamıyorum.

huseyin0579

Filtre katı için resim ekliyorum

huseyin0579

Lm358 opamp 1 numaralı çıkışında sensör yok iken sabit 2.5 volt var pic olarak 12f675 kullanılmış 6 numaralı sinyal girişi yapılmış açık şemasını isis ile hazırlayıp eklerim. Doppler frekans kaymasından bahsedilen teknik çalışma durumu var. Benim asıl merak ettiğim sensörde 3 adet pin var ve devrede 0-5v ile calışmakta algılama durumunda sensör çıkışı frekans değeri opamplı filtre ile kontrol ediliyor bu sistem için basit bir program yazdım ama sensörü inceleyemediğim için tecrübesi olan arkadaşlar varsa yardım edebilirmi?

ete

Bu sistemde PİC in bozulma ihtimali daha yüksek bence.
Bu nedenle en azında Pic devreden çıkartılmalı (mümkünse yerinden sökülmeli) ve LM358 ile değilde MC diğer entegre MC33078 in çıkışına bakılmalı. ancak nasıl yapacaksın bu işi o sensörün yanında durduğun müddetçe o çıkış hep aktif olacaktır. Bu nedenle ban olsam şöyle yapardım.
Önce MC33078 in çıkışını bulurdum. Bir kılıfta tek opamp mıdır yoksa ikimidir bilmiyorum. Buna dikkat etmek gerekir Yanlış çıkışa bakmamak gerekir. Oraya bir kablo lehimleyip ibreli bir ölçü aletine bağlardım. Radar sensör farklı bir yöne çevirip oda kapısından ölçü aletinin ibresini görecek şekilde odadan dışarı çıkar ve o çıkışın ortamda kimse yok iken ne gibi bir çıkış veridğini izler daha sonra odaya girip farklı bir şey yapıp yapmadığına karar verirdim.

Ete

huseyin0579

Hocam isis simülasyon ve pdf açık devre şemasını ekliyorum. Sensörün çıkışı lm358 opamplı kısımdan sonra pic'e gidiyor. Sensör için pdf dosyasıda ekliyorum. Asıl merak ettiğim sensör'ün teknik çalışması nasıl oluyor. Opampın görevi band geçiren filtre katımı? devre için teknik değerlendirmeler yapabilir'misiniz.

huseyin0579

sensör datasheet dosyaları

huseyin0579

huseyin0579

huseyin0579

huseyin0579

ete

Sensör çalışma mantığını burada açıklayacak kadar işe vakıf değilim maalesef. Ancak data sheet den bakarak yorum yapmak mümkün olabilir. Modülün güçlendirilmemiş bir sinyal yaydığını ve bu sinyalin modülün peşinden uygulanan kuvvetlendirme devresi tarafından işlenmesi yada değerlendirilmesi gerekitiğini yazıyor. Bu durumda opamp katının bir yükselteç olduğunu ama aynı zamanda bir bant geçiren filitre olduğunu söyleyebiliriz. Öyle anlaşılıyorki sensör opamp devresi olmadan satılıyor ve opamp devresini kendin yapıyorsun.
Son verdiğin linkteki adam konuyu epeyce incelemiş ve Çinlilerin verdiği opamp devresinin bir çok kusuru olduğunu belirterek en iyi opam devresini de vermiş.

Data Sheet de bu alete K-Band Transceiver denildiğine göre alet sinyali üretip gönderiyor geleni alıp opamdan geçirerek kuvvetlendirip Pic'e iletiyor diyebiliriz. Bildiğimiz radar mantığıda bu şekilde çalışır zaten. Pasif İnfrared sensörlerin aksine bu sensör hem sıcaklık farklarını hemde cismin varlığını algılama özelliğine sahip

Bana kalırsa son linkteki opamp devresi yapılarak bir deneme yapılsa daha iyi netice alınır gibi geliyor bana.

Ete

huseyin0579

Hocam bilgilendirme için teşekkür ederim. İlk önce sağlam bir sensör lazım deneme yaptığım pogram kodu bu işe uygun değil sensör çıkışından gelen frekans için yazılımsal ayrıntı var. Çalışılan frekans için alt ve üst frekans değerlerini yazılım içerisinde ayarlayıp deneme yapmak gerekiyor. Biraz daha inceleyeyim...

onurinci

Robotistan firmasından Radar dedektörü diye bir modül aldım,10GHz Frekansında alma ve gönderme yapıyormuş,klasik PIR dedektörü camın dışındaki yakın nesneleri tespit edemiyor,bu sensor camın ötesini görebiliyor dediler,çokta pahalı değil oynarım diye bir adet temin ettim,arama motorunda gezinirken bir proje buldum ,belki işinize yarar...

http://www.dosya.tc/server11/bc3wk8/Microwave_Intruder_Alarm.pdf.html