Ds18b20 sorunu

Başlatan fatih88, 11 Şubat 2018, 22:01:15

fatih88

Arkadaşlar öncelikle iyi akşamlar
Avr c ile ds18b20 'ye kütüphane yazdım simülasyonda sorunsuz çalışıyor yanlız gerçek hayatta çalışmıyor okuduğum değer 85.0C olarak görüyorum datasheet de sıfırlama ısısı 85.0C olduğu yazıyor acaba ben register i okuyamıyormuyum anlamadım ds18b20 bozuk olabirmi diye ardunioda denedim sağlam karacan451 arkadaşın yolladığı kütüphaneyi denedim o da aynı bilgisi olan yazabilirmi
Not:ds18b20 kütüphanesi genel devre tasarımı içinde avr c ile atmega 328p programlama içinde mevcut
bilgi paylaştıkça çoğalır!!

www.fayelektronik.com

rexo

Alıntı yapılan: fatih88 - 11 Şubat 2018, 22:01:15
Arkadaşlar öncelikle iyi akşamlar
Avr c ile ds18b20 'ye kütüphane yazdım simülasyonda sorunsuz çalışıyor yanlız gerçek hayatta çalışmıyor okuduğum değer 85.0C olarak görüyorum datasheet de sıfırlama ısısı 85.0C olduğu yazıyor acaba ben register i okuyamıyormuyum anlamadım ds18b20 bozuk olabirmi diye ardunioda denedim sağlam karacan451 arkadaşın yolladığı kütüphaneyi denedim o da aynı bilgisi olan yazabilirmi
Not:ds18b20 kütüphanesi genel devre tasarımı içinde avr c ile atmega 328p programlama içinde mevcut
Haberleşme ile ilgili bir sorun var sanırım, sensör kablosu kaç mt ? sensörün data pini 4k7 pull-up olarak bağlı mı ? bekleme süresi 750ms olması gerek.

fatih88

Breadbord üstüne kurulu pullup takılı datasheete göre süreleri verildi işin uyuz kısmı isiste harkulade çalışması

www.fayelektronik.com

ete

Bu durumda işlemci çalışıyor ise o sensörden şüphelenmek gerekir oda sağlam ise başka bir işlemci pini ne bağlayarak deneme yapmanı öneririm.
Pin'i tam digital yaptığından emin ol. O pinde başka özellikler var ise onları kapatmaya çalış.

Ete

karacan451

Benim kütüphane denedin mi? Bide işlenci frenkası değiştikce delay süreleri farklı oluyor. Veya pull up direnci ekledin mi

fatih88

sorun çözüldü yeni ds18b20 aldım çalıştı diğeri ardunioda çalışmıştı bende anlamadım çok tuhaf

www.fayelektronik.com

fatih88

usta senin kütüphaneyi denedim ama sorun aynı olduğu için geri sildim bu gün yeni bir ds18b20 aldım taktım sorun yok benim anlamadığım ardunio da çalışan benim devrede neden çalışmaz enteresan sizlerinde başına böyle sorunlar geldımi ustalar
fotoyu yollayamadım dosya büyük diyor

www.fayelektronik.com