2x16 lcd elektrik gidip gelince saçmalıyor.

Başlatan bahdiyarusta, 13 Şubat 2018, 14:13:06

bahdiyarusta

selamlar,

2x16 lcd elektrik kesintilerinde ekrandaki yazılar gidiyor saçma değerler gösteriyor.
tekrar fişi çıkartıp 5sn bekleyince takıyoruz düzeliyor.
bunu nasıl önleriz.
<<<***bahdiyarusta****>>>
                  - 66 -

Maxim

lcd ekran ile beraber işlemcide kesin restart yapıyormu?
her açılışta 500ms bekleme ve clear screen varmı?

bahdiyarusta

pic normal çalışıyor... ama LCD KİTLENİYOR.
                  - 66 -

ete

LCD intialize işlemi programınızda ya eksik yada register yüklemeleriiçin yeterince zaman vermemişsiniz.
Ayrıca devrenizde de kondansatör eksikliği var gibi geliyor bana. Zira böyle bir durumda iki konum sözkonusudur.
Birincisi elektrik hızlıca kesilir ve yeniden gelir. devrede yeterli kondansatör desteği var ise sistem bundan etkilenmez.
Ama yok ise işlemci resetlenir ama hızlıca gidip geldiği için registerler yenilenmeden tekrar LVCD ye yüklenilir ve böylece ekranda abuk subuk karekterler görülebilir.
5 sn beklemekle bütün registerlerin sıfırlanması sağlanmış oluyor.

Çözüm için devreye en azından 2200 Mf lık bir kondansatör takviyesi yapın.
Ayrıca programın açılış kısmına yani başla satırından evvel ve değişken tanımlamalarından sonrasına,
(işin bu kısmını PBP ya göre anlatacağım hangi derleyici ile çalıştığın belli değil) LCDOUT $FE,1 yazıp ardından 300 ms lik bir gecikme verin.
Bu LCD yi açar ve registerleri yerli yerine yerleştirir.

Ete

bahdiyarusta

selamlar ete hocam

söylediğiniz gibi yaptım çıkışta röle var .
röle çekili iken fişi çıkartıp takıyorum ekran gidiyor.
fişi çekip 5sn bekleyip tekrar takıyorum sistem çalışıyor.
                  - 66 -

ete

Muhtemelen röle kontakları parazit yapıyor ve pic de bundan etkileniyordur. Denemek kolay aslında her şey yerli yerinde dursun röleyi sökün ve yeniden çalıştırıp deneyin bakalım aynı şey oluyormu.

Kontaklar arasına 100nf bağlayıp deneyin. Röle beslemesine kondansatör bağlayın. Ayrıca röle bobin uçlarına (diyot bağlıdır umarım)  bir 100nf bağlamak da yardımcı olabilir.

Ete

bahdiyarusta

parazit ile ilgili önlemlerimi aldım orda sorun yok. ama röleyi söktüm sonuç gene aynı
fişi çıkarıp 1sn sonra takıyorum ekran saçmalıyor ama bunu her zaman yapmıyor. 3-4 defa deniyrum 3-4 denemede mutlaka yapıyor.
burda ekranı resetlemenın yönetmi vs. yokmudur.
30sn de bir ekranı resetlesem
                  - 66 -

ete

Öyle uğraşılmaz bana kalırsa. Ekranda bir sorun olabilir.
Ete

Maxim

sizin muhtemelen (ne devre ne kod göremediğimiz için muhtemelen) lcd ekran kapanıp açılıyor
ama işlemci çalışmaya devam ediyor.

hangi işlemci kullanıyorsanız boden sigortasını aktif edin, mesela 4volt altında işlemci resetlenip yeni baştan açsın
olmadı mclre ucunu beslemeden alınki power gidip geldiğinde işlemcide baştan açsın

ve programın en başına 500ms bekleme ve cls koyun yok ise.