Laptop anakart arızası

Başlatan Öğretmen27, 15 Şubat 2018, 13:44:40

Öğretmen27

Ustalarim merhabalar. Laptopumuzun ekran aydinlatmasinda sorun var. Arka plan isiklar yanmiyor. Invertor devresine 3.3 v geliyor ama 19v gelmiyor.
Anakarttaki sokettede 19 v goremedim.
Galiba bir IO chip var hepsini kontrol ediyormus. Bir de bu chipin yaninda 8 bacakli entegre var. Bu chip bacaklarindan takip edemiyorum. Semasinida buldum laptop anakartin.
Bahsettigimiz chip ve entegre 14. sayfada.
Bu 19 v takip edebilmem icin yardimci olursaniz sevinirim.

Aşağıda anlattıgım kısım ekran alıntısını yaptıgım foto ile ilgili.
Sayfa 22 de led panel için yazılan kısımda vbat yazılan ucta 19 v gördüm. Bundan sonra l3001 bobinine gidiyor. L3001 bobinin diğer ucunda 19 v göremedim. Bende bobinin 2 ucunu kısa devre ettim. Bu sefer laptop tamimiyle ölü hale geçti. Tekrar kısa devreyi ayırdım.
Ekran panelinin 19 v gelecek kısmından anakartta kadar gittiğimizde gerçekten bu bobinin diğer ucuna geliyor.

Not: Ekran sağlam başka laptopta denedim.
Lvds kablosu sağlam.
Laptop marka model: toshıba selaite l655
Ayrıca laptop harici ekranda çalışıyor.

Öğretmen27

Arkadaslar lvds kablosu kisadevreymis bir de ıo cipi ekrana sinyal gondermiyormus bir ustamizin yardimiyla sorunu cozduk.

muhsin kamer

Alıntı yapılan: Öğretmen27 - 18 Şubat 2018, 20:17:14
Arkadaslar lvds kablosu kisadevreymis bir de ıo cipi ekrana sinyal gondermiyormus bir ustamizin yardimiyla sorunu cozduk.

ITE chip 'e ne müdahale yaptınız? Chip değişim/lehim tazeleme?

Öğretmen27

Chipten sinyal gelmiyordu. Ekrandaki 5 ile 6 nolu bacagı birleştirdim. Bir bilgisayarcı yardım etti bana yoksa bu kısmı yapamazdım.
Sanırım chipinde değişmesi lazımmıs. Chipten 5 nolu ayaga 3.3V sinyalı gelmesi lazımmış.