EL TİPİ İĞNE DEDETÖRÜ

Başlatan mericsezer, 21 Şubat 2018, 13:48:54

mericsezer

Herkese merhaba. El tipi iğne dedektörü yapmak istiyorum ve maksimum 5 cm' den iğneyi algılamasını istiyorum. Bununla ilgili endüktif sensörlerin işimi görebileceğini düşündüm fakat max 38 mm. mesafede bulabildim hangi sensörü kullanmalıyım?

Hattuşa

sadece ferromagnetic maddeleri (demir vb) algılatmaksa derdin. o mesafe veya 10 cm e kadar mesafeyi FLC100 magnetometre sensörü ile algılatabilirsiniz. bir ara direnc.nette ems100 diye satılıyordu. daha da komplike olsun derseniz mag3310 kullanabilirsiniz. mag3110 lar aliexpreste kit şeklinde olanlar 2-3 dolar. entegre şeklinde alırsanız 1 dolar. yalnız onu lehimlemeye babayiğit lazım. zira entegre sinek kadar bacaklarıda sinek bacağı kadar. ben o entegreyi pcb yi lehimleyemedim. 2-3 tane yaktım en son bir cep tel. tamirci arkadaşımdan yardım almıştım.

bu söylediklerim hazır devreler ve kolaylık açısından söyledim

mericsezer

Hattuşa

Alıntı yapılan: mericsezer - 22 Şubat 2018, 01:09:02
http://www.bilimteknik.tubitak.gov.tr/sites/default/files/gelisim/elektronik/14.htm
Peki sizce bu işimi görür mü? yani iğneyi algılayabilir mi

bu basit BFO dedektördür. yani indüktif sensör, bununla o iğneyi algılatman imkansız.amacın kendin yapacağın bir dedektör mü yapmak, yoksa işini halletmek mi?

mericsezer

aslında her ikisi de. Yani kendim yapacağım bir dedektör ile işimi halledebilmek

Hattuşa

20 yıldır dedektör yaparım, ve hala yapıyorum da, istediğim dedektörü yapamadım daha. o senin dediğin seviyede bir dedektörü yaparsan. bize de öğret.

mericsezer

aferin egonu tatmin ettin mi? bravo :) keşke vaktini daha olumlu şeylere harcasan. belki o zaman 20 yılın boşa geçmiş olmazdı...

Hattuşa

Alıntı yapılan: mericsezer - 22 Şubat 2018, 23:17:45
aferin egonu tatmin ettin mi? bravo :) keşke vaktini daha olumlu şeylere harcasan. belki o zaman 20 yılın boşa geçmiş olmazdı...

egolarım henüz tatmin olmadı, yalnız ben elektroniğimi bu detektörlere borçluyum. belki hayalimdeki dedektörü yapamadım ama bu sayede yazılım ve analog öğrendim. ha bu arada piyasada tarafımdan tasarlanmış bir kaç ürün var.milleti tatmin ediyor ama nazım hikmetin deyimi ile
Alıntı Yap
"En güzel deniz :
henüz gidilmemiş olanıdır.
En güzel çocuk :
henüz büyümedi.
En güzel günlerimiz :
henüz yaşamadıklarımız."

umutla en güzel cihazımı yapmayı bekliyorum. ve umut ekmeğimi hergün ısırmaya devam ediyorum  ;D